Fogászat
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Étkezések után várjunk kicsit a fogmosással! Különösen akkor, ha valamilyen savas élelmiszert, például citrusfélét fogyasztottunk.
A savak úgy hatnak fogainkra, mintha a márványt ecettel tisztítanánk. A savak feloldják a fogzománcot. Ezért nem ajánlott közvetlenül evés után fogat mosni.
Nem szükséges mindig fogat mosni, miután eszünk valamit. A főétkezések után viszont, tehát legalább napi két alakalommal, alapos fogmosás szükséges. A főétkezések közt pedig, használhat cukormentes rágógumit. A rágózás egyes tanulmányok szerint korlátozza a fogak elszíneződését, és serkenti a nyáltermelést. A nyál pedig semlegesíti a szájban lévő savakat.
Nem csak a gyümölcsök, hanem az édességek is savassá teszik a szájüreget. Néhány ember érzékenyen reagál a savakra. A fogzománc a fognyak körül elvékonyodik, és főleg idősebb embereknél, a fognyak szabaddá válik. A fogzománc alatt található a dentinállomány, ami a fogak tömegének jelentős részét adja. A dentinállományban kis csatornák vannak, melyeket folyadék tölt ki. Ha a dentin szabaddá válik, a savak könnyen megtámadják, mivel a dentin felületén lévő pórusokon keresztül bejutnak a csatornákba. A fogak belsejéből kiinduló finom idegvégződések erre fájdalommal reagálnak.
Aki érzékenyen reagál a savakra, savas ételek fogyasztása után, igyon meg egy pohár vizet!
Mindenkinek ajánlott evés után vízzel kiöblíteni a szájüregét, azután kb. tíz perccel a főétkezéseket követően fogat mosni.
Fogas kérdés: Hogyan mossuk? |
Az ép fogsor magabiztossá tesz, az alapos rágáshoz pedig elengedhetetlen: érdemes rá odafigyelni. Fontos a jó fogkefe, a helyes fogmosási technika és a rendszeres fogászati ellenőrzés. Fogas kérdés: Hogyan mossuk? |
Forrás: WEBBeteg
B. M., szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Diabéteszes neuropátia
Prof. Dr. Barkai LászlóA cukorbeteg útja a neuropátia felismeréséhez és kezeléséhez, illetve megelőzéséhez.
Migrén
Dr. Ertsey Csaba PhD, Med. HabilMikor javasolt megelőző kezelés a migréneseknek? Milyen lehetőségek vannak?
Új helyen a fogorvosi ügyelet Debrecenben
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézete és egy fogászat együttműködéseként december 1-től új, korszerű környezetben fogadják a betegeket. A fogászati ügyeleti ellátás ezentúl a Rákóczi utcán lesz.
Leküzdhető a félelem a fogorvostól
A fogorvosi fúró hangja szorongást válthat ki bennünk, és egyes kutatások szerint a kezelés közben az ősi túlélési ösztöneink kapcsolnak be. A legtöbben szégyelljük, hogy félünk a fogorvostól, pedig van megoldás, amellyel úrrá lehetünk a rettegésen, és megmenekülhetünk a fájdalomtól.
Fogszuvasodás - Miért alakul ki? Hogyan előzhető meg?
A teljesen megtisztított fogon már 20 perc múlva megindul a plakk-képződés, amely hamarosan a fogzománcot roncsoló, és hosszabb távon fogszuvasodáshoz vezető savas kémhatást idéz elő.
Amit nem biztos, hogy tud a fogápolásról
Belefáradt az állandó fogmosásba? Túl elfoglalt a fogselyem használatához? Ne engedjen a kísértésnek, és ne hagyja ki ezeket a napi feladatokat! A szájhigénia a tiszta foggal kezdődik.
A fogzománc védelme
A fogzománc a fog felszínét képező anyag, amely a test legkeményebb és legtöbb ásványi anyagot tartalmazó anyaga. De még ez az erős védelem is meg tud bomlani, elsősorban a táplálkozási és fogápolási szokásaink miatt, aminek következményei az érzékenység, később akár szuvasodás is lehetnek. A jelenségről és a teendőkről dr. Benkő Krisztina fogszakorvos beszélt.
Szájzuhany
Manapság nagy az érdeklődés a szájzuhany alkalmazása iránt. Több tanulmány is alátámasztotta a feltevést, miszerint a szájzuhany rendszeres használata jótékony hatással van az egészségre.
A foghullás rákos megbetegedésre utalhat
Sok ezer beteg vizsgálata után japán kutatók szoros összefüggést találtak a foghullás és három rákos megbetegedés kockázata között. Ezek a nyelőcső, a fej és nyak, illetve a tüdő rákos megbetegedései - számolt be a Health24.
Napi kétszeri fogmosás - Miért hasznos?
Napi kétszeri fogmosással nem csak az egészséges mosolyunk érdekében teszünk valamit, hanem a szívinfarktus előfordulásának esélyét is csökkenthetjük – állapította meg a londoni University College kutatógárdája.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!