A condyloma terjedése és a védekezés lehetőségei

Dr. Szanyi Andrea
szerző: Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász, onkológus frissítve:

Sokan nem tudják, hogy a condyloma nem csak nemi úton terjed. A betegség számos egyéb módon is elkapható. Veszélyt jelent a gyermekekre is.

Condyloma - A téma cikkei

3/1 A condyloma acuminatum tünetei, kezelése és megelőzése
3/2 A condyloma terjedése és a védekezés lehetőségei
3/3 HPV elleni védőoltással a condyloma ellen

Mi a condyloma?

A condyloma (condyloma acuminatum) vagy magyar kifejezéssel szemölcs, régiesen hegyes függöly egy humán papillomavírus (HPV) által terjesztett betegség. A mindennapi gyakorlatban viszonylag gyakran előforduló elváltozás. A HPV elleni védőoltás szélesebb körű elterjedésével az utóbbi években az előforduló új esetek számában csökkenés észlelhető. A HPV-nek körülbelül 100-féle típusát különítették el, ezek közül a 6-os és a 11-es típus felelős a condyloma kialakulásáért. A végbéltáji és a nemi szerveket érintő condylomáknál (szemölcsöknél) legtöbb esetben más HPV-törzzsel történő fertőzés is kimutatható.

Hogyan terjed, hogyan fertőz?

A fertőzés nem váladékkal, hanem a fertőzött bőrsejtekkel terjed a bőr mikrosérülésein keresztül. Ez az oka, hogy a betegséget nemcsak szexuális úton lehet elkapni, bár a condyloma terjedése leginkább szexuális kapcsolat révén történik. Ha valaki védekezés nélkül él szexuális életet egy fertőzöttel, akkor kb. 70% az esélye, hogy megfertőződik. Nőknél a genitalis HPV-fertőzés kockázata a szexuális partnerek számával arányosan növekszik. Csakúgy, mint más szexuális úton terjedő fertőzés esetén, egy új partner jóval nagyobb kockázatot jelent a fertőzésre, mint egy stabil partnerkapcsolat. A fertőzést sok esetben tünetmentes egyén adja tovább. Vizsgálatok igazolták, hogy az óvszer használata csökkentheti a HPV-fertőzések számát, illetve az újrafertőződést. Az emberek többségének immunrendszere a fertőzést legyőzi, továbbá nem minden fertőzött személynél alakul ki szemölcs.

Milyen kockázatot rejt, okoz-e daganatos elváltozást?

Számos HPV típus okozhat méhnyakrákot vagy végbélnyílás körüli daganatot, ezek nem ugyanazok, amik a condylomát okozzák. A condylomát az úgynevezett alacsony kockázatú HPV típusok okozzák, ezek jóindulatú méhnyakelváltozásokat okoznak, a méhnyakrák kialakulásában nem játszanak szerepet.

Milyen módon lehet a fertőzést elkapni?

A fertőzést mind hüvelyi, mind anális szexuális együttlét során át lehet adni. Orális szex során kétféle módon is meg lehet fertőződni, egyrészt a genitáliákról a szájba, de ugyanez fordítva is lehetséges.

Nem szexuális úton is lehetséges a fertőződés, de ez ritkán fordul elő. Terhesség alatt a HPV-vel fertőzött nőknél a szemölcsök növekedésnek, szaporodásnak indulhatnak. A HPV vírus anyáról gyermekre is terjedhet a fertőzött szülőcsatornán való áthaladás közben. Magyarországon a terhesgondozás során a condylomafertőzés diagnosztizálásra kerül, így azt még a baba születése előtt el kell távolítani, elkerülve az újszülött megfertőződését. Újszülöttekben a HPV-fertőzés következtében nemcsak a bőrön, hanem a légutakban is megjelenhetnek a szemölcsök. Elvben a ruházattal, közös törölköző használattal, vagy más használati tárgyakkal (borotva, gyanta, szexuális segédeszközök) is átvihető a fertőzés. Ezért fontos, hogy még családon belül is mindenki saját tisztálkodó eszközöket használjon. Kisgyermekek esetén a fertőzés egyik forrása lehet a saját testen található egyéb HPV-vírus fertőzés továbbvitele a genitáliákra. A fertőzés továbbviteléhez nem szükséges közvetlen bőrérintkezés, továbbadható olyan használati tárgyakkal, ami fertőzött bőrlemezkét tartalmaz, így a szülő HPV-fertőzése is átvihető törölközővel vagy közös fürdőkád használatával a családon belül.

A HPV-fertőzés szaunában, gőzkabinban is terjedhet, ezért fontos, hogy saját törölközőt használjunk. Lehetséges terjedési út szexuális együttlét során bőr a bőrhöz történő érintkezés is. Időnként a genitális testrészen levő condyloma kézzel történő érintéssel más testtájakra is átterjedhet.

Hogyan lehet védekezni a condyloma ellen?

Napjainkban a HPV elleni védőoltás az ajánlott oltások közé tartozik és az iskoláskorú lányok ingyen juthatnak hozzá. A 4-komponensű HPV elleni oltás és a 9-komponensű HPV elleni oltás a condylomát okozó mindkét HPV törzzsel szemben védelmet nyújt.

A monogám kapcsolat csökkenti mind a HPV-fertőzés esélyét, mind a condyloma kialakulását. A HPV fertőzés sok esetben nem jár tünetekkel, viszont a fertőzés a partnerre átvihető, ezért is fontos az óvszer használata.

Az óvszerről kimutatták, hogy a genitális condyloma, illetve más HPV-fertőzés ellen a nőknek védelmet nyújt. Ez a védelem nem teljes, mivel csak az óvszerrel fedett területről történő fertőzést akadályozza meg. A szemölcs pedig más területeken is előfordulhat, így a herezacskón, a gáttájékon is. Az anális szexuális együttlétnél a kondomhasználat ellenére is átvihető a fertőzés.

Terhesgondozás során észlelt condyloma hatásos helyi kezelésével elkerülhető a baba fertőződése a szülés során.

Mivel a testtel érintkező használati tárgyakkal is lehetséges a fertőzés átvitele, célszerű, hogy azokat ne használják közösen és megfelelően tisztítsák, mossák.

Tovább Már hazánkban is elérhető az új HPV elleni vakcina, amely hatékonyabb az elődjénél

Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáterDr. Bodnár Edina, bőrgyógyász, onkológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter
Lektorálta: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász, onkológus

Forrás:

  • 2011 European Guideline for the Management of Anogenital Warts, C J N Lacey1, S C Woodhall1, A Wikstrom2 and J Ross3
  • Center for Diseases Control and Prevention
  • Orvosi Hetilap 2012 153. évf supplementum

Cikkajánló

Gyógynövények
Gyógynövények

Melyek csillapítják a köhögési ingert?

Immunrendszerünk zavarai
Immunrendszerünk zavarai

Akár ellenséggé is válhat?

WEBBeteg - Dr. Kádár Eszter
WEBBeteg - Dr. Sarkadi Adrien, infektológus, Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Sarkadi Adrien, infektológus
WEBBeteg - Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter
WEBBeteg összeállítás - Dr. Szimuly Sándor, családorvos; Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Magyar Zsuzsanna, újságíró-szerkesztő
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.