Számítógép-fejfájás - Mit tegyünk ellene?

Dr. Bessenyei Mónika
szerző: Dr. Bessenyei Mónika, neurológus - WEBBeteg
frissítve:

Érdemes-e több óráig mozdulatlanul bámulni a számítógép monitorát nap mint nap? A válasz egyértelműen nem. Sok ember, aki rendszeresen teszi ezt, számol be kellemetlen, tompa, néha erős lüktető, görcsös tarkótáji, máskor homloktáji-halántéktáji fejfájásról, mely időnként a koncentrációt is befolyásolhatja.

Mi okozza a számítógépezés utáni fejfájást?

Ha valaki órákon át mereven nézi a számítógép monitorát, a szem izmainak görcsös megfeszülését idézi elő. A szemizmok felelősek a szemek megfelelő beállításáért a tökéletes látáshoz.

A szemüregben helyezkednek el, a szemgolyóra kívülről tapadva. Elhelyezkedésükből következik, hogy elsősorban halántéktáji, szemkörnyéki, illetve homloktáji fájdalmat idézhetnek elő.

Ez a fájdalom pihenésre szűnik, fájdalomcsillapító szedése nem javasolt. A számítógép előtti ülés a nyak rendellenes, merev tartásával jár, ami a nyakizmok görcsét idézi elő, tarkótáji, fejtetőtáji fejfájást okozva, ami igen erős is lehet, szédülés, hányinger kísérheti.

A számítógép előtti munkavégzés és munkavédelmi szabályozása
A számítógép előtti munkavégzés rohamos elterjedése, és az abból fakadó egészségügyi, munkabiztonsági kockázatok szükségessé tették olyan szabályok alkalmazását, amelyek minden olyan munkavállalóra vonatkoznak, akik napi munkaidejükből legalább 4 órán keresztül rendszeresen képernyős eszközt használnak, továbbá az őket foglalkoztató munkáltatókra.

A munkáltató a munkafolyamatokat úgy köteles megszervezni, hogy a folyamatos képernyő előtti munkavégzést, óránként legalább tízperces szünetek szakítsák meg, továbbá a képernyő előtti tényleges munkavégzés összes ideje, a napi hat órát ne haladja meg.

Bővebben a monitor előtti munkavégzés hatályos szabályozásáról

Mit tehetünk a fejfájás ellen?

Nem érdemes fájdalomcsillapítóhoz nyúlnunk egészen addig, amíg nem bizonyosodtunk meg az egyéb lehetőségek hatástalanságáról. Érdemes félóránként néhány percre eltekinteni a monitorról.

Néhány tanács a fejfájás kialakulásának megakadályozásáért:

  • válasszunk ki egy távoli pontot és nézzük azt lazán,

  • tekintsünk a szemünkkel minden irányba, anélkül, hogy bármit is mereven néznénk,

  • masszírozzuk át a homlokunkat, halántékunkat, lehet gyógynövényes krémet is használni,

  • lehet izomlazító hatású illóolajokat párologtatni,

  • masszírozzuk át lazán a nyakizmainkat,

  • hajlítsuk a fejünket többször minden irányba,

  • körözzünk a fejünkkel.

Próbáljuk úgy kialakítani munkahelyünket, hogy lehetőleg a gerinc megfelelő tartását biztosító ülőalkalmatosságot használjunk (pl. speciális számítógépszék, gimnasztikai labda).

Végezzünk rendszeres gerinctornát, sportoljunk rendszeresen. Előzzük meg a fejfájás kialakulását, ne éljünk fájdalomcsillapítókon!

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bessenyei Mónika, neurológus

Hozzászólások (3)

Cikkajánló

Szívritmuszavarok Szívritmuszavarok

Melyek a legjellemzőbb tünetek? Mikor forduljon orvoshoz?

Érszűkület Érszűkület

Melyek a figyelmeztető jelei? Mi okozhatja a kialakulását?

Mit kell tudni a monitorszemüvegről?

Mára életünk részévé váltak a számítógépek. Szinte nincs olyan életterület, ahol ne találkoznánk velük. Sokan - munkájukból kifolyólag...

A tenziós fejfájás és tünetei

A tenziós fejfájás a fejfájások leggyakoribb típusa. Bár nem jár súlyos szövődményekkel, a munkavégző képességre és az életminőségre...

Egyszerű fejfájás vagy migrén? - A migrén tünetei

A migrén rendkívül kínzó lehet, gyakran egyéb tünetek is kísérik, például émelygés, hányás, kifejezett fény- és hangérzékenység. Mi a...

A migrén okai

Még nem tisztázott véglegesen, mik a migrén okai. Úgy tűnik azonban, hogy kialakulásában genetikai tényezők is szerepet játszanak, mivel ez a...

Szemünk egészsége és a monitor

A szemet közvetlenül érő hatások mellett a kényelmetlen szék, a nem megfelelő csuklóalátámasztás, a monitor rossz helyzete is gyakran nyilvánul...

Agydaganat - Mire számíthat a beteg?

Az agydaganat által okozott tünetek a daganat méretétől, elhelyezkedésétől és a daganat növekedési sebességétől függnek. Egy lassan növő...

Migrén időskorban

Sok ember véli úgy, hogy migrénjük már nem olyan kellemetlen, amikor idősebbek lesznek, sokak szerint azonban 70-80 éves korban is ugyanolyan kínzó.

Számítógép - Fejfájás, ízületi panaszok, szemproblémák

Mára éltünk részévé váltak a számítógépek. Szinte nincs olyan életterület, ahol ne találkoznánk velük. Hogyan előzhetőek meg vagy...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.