Fájdalom
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A derékfájás nagyon sok embernek okoz problémát, a magyar lakosság több mint fele legalább évente egy alkalommal megtapasztalja a kellemetlen érzést.
A derékfájást többnyire nem konkrét betegség okozza, kialakulásában feltehetően kevésbé kézzel fogható tényezők is szerepet játszanak, így például a megfeszített munkatempó mint pszichés faktor.
Természetesen - bár ritkán - fizikai elváltozás is okozhat ilyen jellegű fájdalmat, például a következők:
Az esetek egy részében az ágyékcsigolyák régiójában kialakuló fájdalom nem áll összefüggésben a csigolyákkal, sem a szalagokkal. Gyakori, hogy a nőgyógyászati, illetve gyomor-bélrendszeri betegségek velejárója a derékba kisugárzó fájdalom. Derékfájást okozhat vesekő, húgyúti fertőzések, kólika és ritkán tüdőgyulladás is.
A derékfájást sokszor izomfeszülés kíséri, ami oly mértékű lehet, hogy kis csomók formájában a megfeszült izmok kitapinthatóak, vagy akár az egész hátra kiterjedhet a merevség.
Tippek a derékfájás megelőzéséhez |
A derékfájdalom jó eséllyel megelőzhető a fizikai állapot karbantartásával, erős gerinc körüli izomzat kialakításával, megfelelő testtartással illetve mozgás- és emelési technikákkal. Az alábbi módszerekkel tarthatja hátát egészségesen és erősen |
A fájdalom elkerülése érdekében sokan rossz tartást vesznek fel, ami tovább súlyosbítja az izomfeszülést.
A fájdalom kisugározhat a farba, a combokba és az egész hátba, néha éles, szúró vagy bizsergő érzés kíséretében. Ha az említett tünetek mellett valamely testrészén érzésvesztést, érzészavart vagy bénulást tapasztal, nem tudja kontrollálni a vizeletürítést vagy székletvisszatartást, valamint, ha végtagjai elveszítik izomerejüket, azonnal forduljon orvoshoz! E tünetek mellett ugyanis fennáll a tartós idegkárosodás veszélye.
Az akut derékfájáskor semmi estre sem tanácsos az ágynyugalom, hacsak az orvos másképp nem rendeli. A testi megerőltetést azonban mindenképp kerülni kell. Ajánlott a napi aktivitás csökkentése, és vény nélkül kapható vagy az orvos által előírt fájdalomcsillapító bevétele, izomlazító szer vagy fájdalomcsillapító tapasz alkalmazása.
Ha a derékfájás erős vagy napokig fennáll, esetleg időről időre visszatér, feltétlenül forduljon orvoshoz!
Ha a panaszok mögött nincs konkrét betegség, mégis négy hétnél tovább fennállnak, akkor gyógytornával, fizioterápiával, meleg (fájdalomcsillapító, izomlazító) vagy hidegkezeléssel (gyulladáscsökkentő), gyógymasszázzsal lehet segíteni a páciensen. Jótékony hatásúak az izomlazító gyakorlatok is. Néha a fájdalom egyik napról a másikra magától megszűnik.
A derékfájás megelőzésének legjobb módja az életmódváltás: a túlzott fizikai és lelki megterhelés kerülése, illetve utóbbi hatékony kezelésének elsajátítása, valamint a fölösleges kilók leadása.
A téma cikkei - Derékfájás |
I. A derékfájás kezelése |
Forrás: WEBBeteg
B. M., szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
A kínzó fájdalmak csillapíthatóak lennének a szakambulanciákon
A fájdalom megjelenése az emberi szervezetben nem más, mint egy önvédelmi reakció. Jelzés arra, hogy valamilyen káros, gyógyításra váró folyamat zajlik valahol a testünkben, amire mindenkor komoly figyelmet kell fordítani, és az okokat ki kell vizsgáltatni.
Miért fáj az ágyékom?
Ha az övvonal alatt fájdalmat érez, az valószínű ágyéki fájdalom lehet. Fontos, hogy a fájdalom oka kiderüljön.
Derékfájás - Pihentessük vagy mozgassuk?
A téma több szempontból is nagy jelentőségű. Kiemelten fontos azért, mert a derékfájás a felnőtt emberek 80 százalékában életük során legalább egy alkalommal panaszt okoz, így a háziorvosok is gyakran találkoznak vele.
A derékfájás (lumbágó) - Hogyan előzheti meg és mit tehet ellene?
A lumbágó, azaz köznapi nevén a derékfájás, a 20-50 éves korosztályban minden harmadik-negyedik embert érintő betegség, ezáltal a leggyakoribb mozgásszervi megbetegedésnek számít.
A derékfájás lehetséges okai
Az egyszerű derékfájdalom legtöbbször otthoni kezeléssel is javul, bizonyos esetekben azonban nem szabad halogatni az orvoshoz fordulást, mivel a derékfájás komolyabb betegségek tünete is lehet.
A derékfájás: hogyan kezelhető?
A derékfájósok számához képest csak kevés embernek van műtétre szüksége, a legtöbb esetben néhány hetes otthoni kezeléssel, fokozott elővigyázatossággal, esetleg gyógyszeres kezeléssel javulhat.
Irodai munka és mozgásszervi problémák
Egyre nagyobb a mozgásszervi panaszokkal küzdő betegek száma. A háziorvosi rendelők, a reumatológiai és ortopédiai szakrendelések tele vannak az ülő életmód áldozataival. Manapság az emberek többsége városban él, autóval jár, és sokan ülőmunkát végeznek, amely a mozgásszervek egészsége szempontjából nagyon káros.
Tippek a derékfájás megelőzéséhez
A derékfájdalom jó eséllyel megelőzhető a fizikai állapot karbantartásával, erős gerinc körüli izomzat kialakításával, megfelelő testtartással, illetve mozgás- és emelési technikákkal. Az alábbi módszerekkel tarthatja hátát egészségesen és erősen.
Segítség a fájdalom ellen
Látásjavítás lézeres szemműtéttel
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!