L-carnitine, a káposztapor, rost tabletták... - Hatásosak?

Noguchi Porter Novelli
megjelent:

A stockholmi Nemzetközi Elhízás Kongresszuson bemutatott új kutatások nem találtak bizonyítékot arra, hogy a súlycsökkentő étrend-kiegészítők valóban megkönnyítenék a fogyást.

Dr. Thomas Ellrott, a németországi Göttingen-i Orvosi Egyetem Táplálkozás és Pszichológiai Intézetének vezetője és kutatócsapata kilenc népszerű étrend-kiegészítőt vizsgált placebo készítményekkel összehasonlítva, köztük például az L-carnitine-t, a káposztaport, rost tablettákat, és bab kivonatot.

Azért, hogy a készítmények neve ne befolyásolja a kutatást, a termékcsomagolást és a fogyasztói tájékoztatókat megváltoztatták. Összesen 189 túlsúlyos vagy elhízott, középkorú résztvevőnek adtak placebo készítményt vagy a vizsgált termékek valamelyikét, a gyártók által javasolt dózisban – összesen nyolc héten keresztül.

Az eredmények azt mutatják, hogy az átlagos fogyás 1 és 2 kg között mozgott, míg a placebot kapott csoportnál a súlyvesztés 1,2 kg volt. A placebo-hoz viszonyítva jelentős különbség egyik termék esetében sem volt megállapítható.

„Ezeknek az étrend-kiegészítőknek csak igen kis százaléka jut el egyáltalán klinikai vizsgálatokig, és mivel a kínálat állandóan változik, szigorú tudományos kiértékelésekre van szükség, hogy megállapításra kerüljön a szerek hatékonysága”, emelte ki Dr. Elrott.

Egy másik tanulmányban Dr. Igho Onakpoya, - az Egyesült Királyság-béli Exeter és Plymouth Egyetemek Peninsula Orvosi Fakultásának munkatársa – módszeres áttekintést készített a hozzáférhető tanulmányok eredményeit felülvizsgálva, melyek a legnépszerűbb kilenc karcsúsító szer, köztük például az Ephedra, a CLA, a keserűnarancs és a zöld tea hatásaival foglalkoztak.

Testtömegindex és kalóriaszükséglet

Az elhízás mértékének számszerűsített meghatározására a testtömeg index (BMI) szolgál, mely a kilogrammban mért testtömeg és a méterben mért testmagasság négyzetének hányadosa. Normális súly esetén a BMI 18,5-24,9, túlsúly esetén 25-30, elhízásról 30 feletti BMI érték esetén beszélhetünk.
Testtömegindex kalkulátorunk | Energiaszükséglet kalkulátor

Nem találtak bizonyítékot az étrend-kiegészítők hatására

A kutató és munkatársai nem találtak semmilyen bizonyítékot arra, hogy a vizsgált étrend-kiegészítők hatékony eszközei lehetnek a testsúly csökkentésének.

„A diétás étrend-kiegészítők éves forgalma jóval meghaladja a 13 milliárd dollárt; csupán Nyugat-Európában 900 millió font értékben vásároltak a fogyasztók ilyen termékeket a tavalyi évben. Az emberek azt hiszik, hogy ezek a termékek biztosítják a rövid utat a fogyáshoz, és hatalmas összegeket költenek rájuk, azonban csalódottakká, frusztráltakká és depresszióssá válhatnak, ha hosszútávon nem a várakozásnak megfelelően alakul a testsúlyuk”, hangsúlyozta Onakpoya.

A konferencián arról is beszámoltak, hogy az eredményesség elmaradásán túl, az étrend-kiegészítők bizonyos esetekben még mellékhatásokat is okozhatnak. A téma azonban további, alapos kutatásokat igényel.

Metabolikus szindróma

A metabolikus szindróma tünetei a csökkent glükóztolerancia (vércukorszint-emelkedésre való hajlam), a magas vérnyomás, az elhízás (főleg a hasra), a magas vérzsírszint és a magas koleszterinszint, amelyek már önmagukban is fokozzák a szívkoszorúér-betegség, a stroke és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának valószínűségét. A metabolikus szindrómáról bővebben

(Noguchi Porter Novelli)

Cikkajánló

Szürke hályog
Szürke hályog

A C-vitamin segíthet és árthat is.

Fáradékonyság
Fáradékonyság

Legtöbbször az életmódból fakadó okai vannak.

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.