Lejárt a jogosítványom! Mit tegyek?
Több háziorvosnál és üzemorvosnál is érdeklődtünk, mi a menete a jogosítvány meghosszabbításához szükséges alkalmassági vizsgálatnak. Kiderült, nem minden esetben szükséges foglalkozás-egészségügyi rendelőbe mennünk, a háziorvosunknál is elindíthatjuk az ügyintézést.
Két dátumot találunk a jogosítványon. Az elején az okmány érvényességi ideje van, vagyis addig helyettesíthetjük vele a személyi igazolványt. A hátulsó oldalán található az egészségi alkalmasság különféleképpen korlátozott lejárati ideje. Akár régi, akár pedig új típusú vezetői engedélyről van szó, mindenképpen figyelni kell erre a dátumra, ha közeledik a lejárat, ki kell cseréltetni az okmányt. Nem érdemes az utolsó napokra hagyni a cserét - tanácsolja a WEBBeteg által megkérdezett háziorvos.
A vizsgálat esedékessége |
|
Az időszakos egészségi alkalmassági vizsgálat jogszabályban előírt időpontja függ a vizsgálaton megjelenő személy életkorától, valamint attól, hogy milyen alkalmassági csoportra vonatkozóan kéri az alkalmasság megállapítását.
Első körben a háziorvosunkat vagy az üzemorvost keressük fel, ez utóbbit akkor, ha alkalmazásban állunk. A vizsgálatra vigyük magunkkal a TAJ számot igazoló hatósági igazolványt és a személyi igazolványt, illetve a jogosítványt.
A gyorsabb ügyintézés érdekében érdemes időpontot kérni az okmányirodában: "vezetői engedély igénylése, meghosszabbítása, cseréje, pótlása, leadása" menüpont alatt.
Milyen vizsgálatokra számíthatok?
A jogosítvány megszerzéséhez szükség lehet általános belgyógyászati, szemészeti (szín, távollátás) és vizeletvizsgálatra, valamint nyugalmi EKG-ra. Az általános belgyógyászati vizsgálat vérnyomásmérést, esetleg cukorszint ellenőrzést takar. Egy adatlapra kerülnek fel az eredmények, a vizsgálatot végző orvos kiállítja az alkalmasságot igazoló orvosi véleményt, amelyet az eljárás során le kell adni az okmányirodában.
A vizsgálat célja, hogy kiderüljön, a járművezetőnek van-e olyan betegsége, testi vagy szellemi fogyatékossága, illetve érzékszervi fogyatékossága, ami miatt egészségi szempontból alkalmatlan a közúti járművezetésre. A vizsgálat során meghatározzák azokat a feltételeket és korlátozásokat is, amelyek mellett a járművezető betegsége, testi vagy érzékszervi fogyatékossága esetén is biztonságosan részt vehet a közlekedésben.
Az első fokú orvosi vizsgálat 40 éves korig 6800 forintba, 40 és 60 éves kor között 4500, valamint 60. életév betöltését követően 2300 forintba kerül.
Alkalmas vagy sem?
Másodfokú vizsgálat |
Amennyiben a vizsgált személy nem ért egyet az orvosi véleményben foglalt megállapításokkal, a vélemény kézhezvételétől számított 15 napon belül írásban kezdeményezheti a megállapítás felülvizsgálatát. A kérelmet a vizsgálatot első fokon elvégző orvoshoz kell eljuttatni. Az orvos ezt követően beutalót állít ki, és megküldi ezt az alkalmasságot másodfokon vizsgáló bizottságnak. Másodfokon a vizsgálatot az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézetnek a vizsgált személy lakóhelye vagy tartózkodási helye szerint illetékes első fokú szakértői bizottsága végzi el. A másodfokú vizsgálatot ugyanolyan feltételekkel lehet elvégezni, mint az első fokút. |
Az elsőfokú egészségügyi szerv, így a háziorvos az időszakos vagy a soron kívüli alkalmassági vizsgálatot követően 2 példányban véleményt állít ki és meghatározza a következő időszakos egészségi alkalmassági vizsgálat időpontját.
Az alkalmasságot feltételekkel is megállapíthatja az orvos. Ilyen, amikor a járművezető csak gyógyászati segédeszköz, például művégtag, vagy a járműben a szokásostól eltérő kezelő berendezés (automata tengelykapcsoló, kézi működtetésű gáz vagy fék) használatával alkalmas a vezetésre. Az alkalmasság bizonyos korlátozásokkal (sebességkorlátozás) is megállapítható.
Amennyiben az orvos a vizsgált személy alkalmatlanságát állapítja meg, ezt is rögzíteni kell a véleményben. Közlik az újabb egészségi alkalmassági vizsgálat időpontját is, fontos kideríteni, mikor következhet be javulás.
Az orvos tájékoztatja az alkalmatlanság tényéről a járművezető lakóhelye szerint illetékes közlekedési igazgatási hatóságot.
Kiderült valamilyen betegség
Olvasta már? |
Károly látásromlást tapasztalt a járművezetés során, ezért a háziorvosa elküldte a szemészetre, ahol kiderült, hogy szemüveget kell viselnie. Ezt a változást is bele kell írni a véleménybe. Előfordulhat, hogy a járművezetőt alkalmasnak találják, de a vizsgálat feltár valamilyen szervi elváltozást. Ekkor további szakorvosi vizsgálatokra küldik el a pácienst.
Soron kívüli vizsgálatot kezdeményezhet például a közúti járművezetői munkakörben foglalkoztatott személy munkáltatója vagy bármelyik orvos, aki olyan egészségügyi rendellenességet állapít meg, amely kérdésessé teszi az alkalmasságot. A közúti járművezető fokozattan felel mások életéért, testi épségéért, ezért maga is köteles a soron kívüli orvosi vizsgálatra jelentkeznie, ha egészségi állapota romlik és ez a közúti járművezetésre átmenetileg vagy véglegesen alkalmatlanná teheti, a vezetési képességét hátrányosan befolyásolhatja.
Minek ennyi okmány? |
A személyazonosítók számának csökkentését tervezi a kormány az egységes kártyarendszer bevezetésével. A cél az azonosításra való alkalmasságuk egységesítése. Az érintett okmányok között van például a személyi igazolvány, a jogosítvány, a diákigazolvány, a TAJ kártya, továbbá az állami intézmények belépői. (Kormany.hu) |
(WEBBeteg-Tóth András)