2-es típusú diabétesz nehezíti a gondolkodást gyerekeknél

Medipress
megjelent:

Egy tanulmány szerint azok az elhízott gyermekek, akik 2-es típusú cukorbetegségben szenvednek, gondolkodási nehézségekkel is küszködnek. Ugyanezt viszont nem tapasztalták azoknál a túlsúlyos gyerekeknél, akik nem cukorbetegek.

A tanulmány nem bizonyítja egyértelműen, hogy ezért a különbségért a cukorbetegség okolható, és hogy a cukorbeteg gyerekek kognitív képességei korlátozottabbak. A felfedezés mégis azt mutatja, hogy a diabétesz kialakulásának már korai szakaszában is megfigyelhető az agy károsodása.

„E betegség sokkal átfogóbb vizsgálata szükséges, nem elég, ha csak a szemre, a vesére, vagy a lábra gyakorolt hatását kutatjuk” – magyarázza a tanulmány szerzője, Dr. Antonio Convit, a New Yorki Egyetem Langone Egészségügyi Központjának pszichiátria professzora.

Dr. Convit elmondta, hogy a 2-es típusú diabéteszben szenvedők – mely betegség gyakran az elhízás következménye - az összes cukorbeteg gyerek 40 százalékát teszik ki. Régen a gyerekekre az 1-es típusú, azaz a fiatalkori cukorbetegség volt jellemző.

Mára azonban, az elhízási járvánnyal megugrott a 2-es típusú diabéteszesek száma. A felnőtt cukorbetegek körében sokan küzdenek tanulási és emlékezési nehézségekkel, de nem tudni, hogy a diabétesz, vagy valamilyen szívbetegség okozza az agy véredényeinek elzáródását.

Dr. Convit és kollégái 18 elhízott, 2-es típusú diabéteszben szenvedő tinédzser, és 18 olyan tinédzser kognitív képességét vizsgálta, aki elhízott volt ugyan, de nem diabéteszes.

Metabolikus szindróma

Ma már minden hatodik európai felnőttet fenyeget a metabolikus szindrómának nevezett „életmódbetegség”, mely növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív - és érrendszeri betegségek, valamint a stroke kockázatát.
Metabolikus szindrómáról bővebben

A diabéteszes fiatalok memoriája rosszabb

Azt állapították meg, hogy a cukorbeteg fiatalok memóriája és koncentrálóképessége rosszabb volt, valamint az IQ teszten is gyengébben szerepeltek, mint nem diabéteszes társaik, bár ezt a különbséget nem számszerűsítették.

A jó hír az, hogy ez a különbség elhalványul, amint kigyógyulnak a 2-es típusú cukorbetegségből, ezzel is fogyásra ösztönözve a túlsúlyos fiatalokat.

Ha viszont nem szabadulnak meg a felesleges testtömegtől, akkor erre a generációra nagyon rossz életminőség vár.

A. Dixon, a kanadai Alberta Egyetem professzora kihangsúlyozta, hogy e felfedezés még nem bizonyított, és további vizsgálatok szükségesek arra nézve, hogy milyen összefüggés van a diabétesz és az agyműködés között öreg, illetve fiatal-, és gyermekkorban. A tanulmány a Diabetology című online folyóiratban jelent meg.

Medipress

Cikkajánló

Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Monoklonális gammopátia
Monoklonális gammopátia

Okok és teendők.

Szülés után
Szülés után

A szoptatás segít a fogyásban.

Cukorbetegközpont - Dr. Porochnavecz Marietta, diabetológus, belgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Dr. Lackó Andrea és Dr. Brasnyó Pál
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Irinyi-Barta Tünde

Irinyi-Barta Tünde

Okleveles táplálkozástudományi szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest