Pajzsmirigyprobléma és potenciazavar

szerző: Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos - WEBBeteg
frissítve:

Az régóta ismert tény, hogy a szív-érrendszeri megbetegedések vagy a cukorbetegség nagymértékben befolyásolják a férfierőt. Korábbi vizsgálatok hasonlóan összefüggést mutatnak a pajzsmirigyproblémák és a potenciazavar között is.

A merevedési zavar valamint a kardiovaszkuláris betegségek olyan szorosan összefüggnek, hogy gyakran a potenciazavar hívja fel a figyelmet a súlyos keringési rendellenességre.

Az, hogy bizonyos hormonális eltérések merevedési zavarhoz vezetnek, szintén tényként ismert már hosszú ideje, hiszen a férfi nemi hormon (tesztoszteron) abnormálisan alacsony szintje egyértelműen vezet ilyen jellegű panaszokhoz. Görögországban végzett, amerikai szaklapokban (is) publikált vizsgálatok felhívják a figyelmet arra is, hogy a pajzsmirigy funkciót is érdemes ellenőrizni, mielőtt a potenciazavar kezelésében elterjedt tabletták valamelyikéhez nyúlunk.

A pajzsmirigybetegek 80 százalékánál probléma volt

A fent említett vizsgálatba olyan 51 év átlagéletkorú férfiakat vontak be, akik pajzsmirigy alul- vagy túlműködésben szenvedtek, de sem érrendszeri betegség, sem cukorbetegség nem szerepelt a kórtörténetükben. A vizsgálatban résztvevő férfiak egy speciális kérdőívet töltöttek ki. Az ebben elért pontszámok alapján megállapíthatóvá vált a potenciazavar fennállása.

A kapott eredmény azt mutatta, hogy a pajzsmirigyhormonszint-eltérésben szenvedő betegek négyötödénél fennállt valamilyen fokú merevedési zavar, és a pajzsmirigy alulműködése esetén volt lényegesen gyakoribb a panasz.

A kérdőíves felmérést egy év elteltével, a tartós pajzsmirigyhormon terápiát követően megismételték. Ekkor már csak a betegek egyötöde számolt be ilyen típusú funkciózavarról.

A vizsgálat eredménye tehát egyértelműen mutat rá arra, hogy a potencia zavarban szenvedő betegek mindegyike esetén az okok feltárása kell legyen az elsődleges, és nem a tüneti, hanem az oki terápiát kell előnyben részesíteni a hosszútávú eredmény érdekében.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Family Practice News
Orvos szerzőnk: Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos

Cikkajánló

A pajzsmirigy betegségei - Tünetek, kivizsgálás és kezelés

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Pajzsmirigy
Pajzsmirigyünk számos anyagcsere és hormonális folyamat szabályozásában részt vesz, de még a szív működésére is hat. Ha a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, vagy túl sokat termel, esetleg göb, gyulladás vagy daganat alakul ki benne, szerteágazó tüneteket okozhat. Terhességnél vagy éppen meddőségnél érdemes gondolni a pajzsmirigy vizsgálatára is.
Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Szabó Zsuzsanna és Dr. Zsuga Judit
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.