Fogyasszon sok színes zöldséget és gyümölcsöt!

MTI
megjelent:

Egészségünk védelmében naponta ötször együnk gyümölcsöt és zöldséget - javasolják táplálkozástudományi szakemberek, akik arra is felhívták a figyelmet, hogy a fogyasztott zöldségek és gyümölcsök lehetőleg minél többféle színűek legyenek.

A zöldségek és gyümölcsök színét adó fitokemikáliák - növényi vegyi anyagok - ugyanis segítenek az egészség megőrzésében.

A fényes színű zöldségek és gyümölcsök tartalmazzák a legtöbb antioxidánst, amelyek védelmezik a szervezetet a szabadgyökök, vagyis a test hosszú távú egészségét aláásó instabil molekulák ellen. A szabadgyökök károsíthatják a bőr rugalmasságát biztosító kollagén szöveteket is.

Táplálkozzunk "színesen"!

A szakemberek szerint nemcsak zöldből kell elegendő mennyiséget fogyasztani, lehetőleg együnk minél több vörös, narancs, sárga, kék és bíbor színű zöldséget, illetve gyümölcsöt is - olvasható a Tha Daily Telegraph internetes kiadásában.

A cseresznye, a pirospaprika, az eper, a szamóca és a paradicsom az öregedés ellen védő likopin nevű antioxidánsban gazdag, amely hatékony a betegségek elleni küzdelemben és véd a leégéstől is. A főtt paradicsomból a szervezet könnyebben fel tudja venni a likopint, így nyugodtan használjunk paradicsomkonzervet vagy sűrítményt a szószok készítéséhez.

A sárgabarack, a sárgarépa, a mangó, a narancs és az édesburgonya alfa- és bétakarotint tartalmaz. Ezek az antioxidánsok védik bőrünket az ultraibolya-sugárzástól, és szerepet játszanak az új sejtek építésében.

A banán, a nektarin, a tök, az édes kukorica és a zöldpaprika segíti a sejtek közötti vitamin- és ásványianyag-cserét. Emellett a szívbetegségek megelőzésében is nagy jelentőségük van.

A zöldalma, a brokkoli, a káposzta és a spenót a bőr nedvességtartalmát és rugalmasságát biztosítja, továbbá felel az szem egészségéért. Az avokádó és a levélzöldségek E-vitaminban gazdagok, ezáltal erősítik a sejthártyát és megelőzik a ráncok kialakulását.

Tovább Miért ne együnk mosatlan gyümölcsöt és zöldséget?

(MTI)

Cikkajánló

Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Vajda Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.