A mellkasi fájdalom kivizsgálása

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
megjelent:

A mellkasi fájdalom alapos kivizsgálás nélkül nehezen értelmezhető fájdalom, hiszen hátterében számos ok állhat. Néhány óra eltöltése egy kórházban megnyugtathatja Önt vagy akár megmentheti az életét!

A téma cikkei - Mellkasi fájdalom
3/1 Mellkasi fájdalom
3/2 A mellkasi fájdalom kivizsgálása
3/3 Hogyan kezelhető a mellkasi fájdalom?

A kórházba beérve elsőként valószínűleg EKG-vizsgálatnak vetik alá (a mellkas és a végtagok bőrére helyezett érintkezők segítségével ellenőrzik a szív elektromos aktivitását, ezt egyébként már a mentőben megtehetik), ezután megnézik a pulzusát, a vérnyomását, majd vérvizsgálatot fognak végezni. Emellett orvosa kérdéseket fog feltenni mellkasi fájdalmával kapcsolatban: hol érzi a fájdalmat, hogyan tudná leírni, van-e valamilyen egyéb panasza.

A mellkasi fájdalom nem utal egyértelműen szívinfarktusra, de a kórházban elsőként ezt fogják kivizsgálni, mert ez jelenti a legnagyobb veszélyt. Emellett meg fogják nézni, fennállhat-e életet veszélyeztető tüdőbetegség, aorta disszekció vagy légmell.

Ha szükséges, más irányban is tájékozódni fognak kezelőorvosai, és az alábbi vizsgálatokat végezhetik el a mellkasi fájdalom okának azonosítására.

  • Elektrokardiográfia (EKG). Ezzel a vizsgálattal szívinfarktus illetve más szív eredetű probléma diagnózisát lehet megerősíteni vagy kizárni. Az EKG a szív elektromos aktivitását rögzíti a bőrre elhelyezett elektródák segítségével hullámok formájában egy monitoron vagy papíron. A károsodott szívizom másképp viselkedik, mint az ép. EKG segítségével még az is kimutatható, hogy az infarktus már kialakult-e, vagy még zajlik. Az EKG vizsgálatról részletesen itt olvashat.

  • Vérvizsgálat. Orvosa vérvizsgálatot rendel, hogy bizonyos enzimek, amelyek a szívizomban termelődnek, nagyobb mennyiségben vannak-e a vérbe. Egy esetleges szívinfarktus okozta károsodás miatt ugyanis ezek az enzimek a vérbe jutnak és onnan kimutathatóak.

  • Mellkasröntgen. A mellkasröntgen segítségével a tüdők, a szív és a szív nagyereinek jellegét, méretét és alakját lehet vizsgálni, de kimutat nagyobb daganatokat, lenyelt, belégzett tárgyakat is. A mellkas röntgen lehet az első a mellkasban található daganatok vizsgálatára.

  • Stresszvizsgálatok. Stresszvizsgálat segítségével meghatározható, hogy szív hogyan reagálnak a mozgásra, ami utal arra, hogy a fájdalom a szívvel összefügg-e. Többféle stresszteszt létezik, előfordulhat, hogy futópadon kell gyalogolnia vagy szobabiciklin kell bicikliznie, miközben EKG segítségével folyamatosan ellenőrzik a szív működését. Az is lehet, hogy intravénásan gyógyszert kap, ami a mozgáshoz hasonlóan terhelni fogja a szívét. A stressztesztek kombinálhatók a szív megjelenítésére alkalmas módszerekkel, például ultrahanggal vagy radioaktív anyagok használatával.

  • Izotópos vizsgálatok. Ezek a vizsgálatok segíthetnek tisztázni, hogy a szívnek köze van-e a mellkasi fájdalomhoz. A vizsgálat során kis mennyiségű radioaktív anyagot (pl. talliumot) fecskendeznek a vérbe. Speciális kamerák segítségével követhető a radioaktív anyag, ahogy szétáramlik a tüdőben illetve a szívben.

  • Szívfestés (angiográfia). Ezzel a vizsgálattal lehetővé válik, hogy azonosítsák a szívben az elzáródott vagy beszűkült ereket. A combartérián keresztül egy vékony műanyag csövön keresztül folyékony festéket juttatnak be. A festék bejut a szívet ellátó artériákba, kimutatva, ha valahol szűkület vagy elzáródás van.

  • Elektronsugár komputerizált tomográfia (EBCT). Ez az eljárás az erekben lévő kalcium észlelése révén az erekben zsíros, meszes plakkjait mutatja ki.

  • Mágneses rezonancia vizsgálat (MRI). Az MRI olyan képalkotó technika, ami mágneses mezők segítségével a szervezetről kereszt- és hosszmetszeti képeket tud készíteni.

  • Szívultrahang (echokardiográfia). A szívultrahang mechanikai rezgés (ultrahang) segítségével tapogatja le a szívet. Ezzel a képalkotó technikával a szív és a vér mozgása jól követhető, így a legkülönbözőbb szív eredetű problémák azonosításában segíthet.

  • Endoszkópos vizsgálat, szívkatéterezés. Ezen vizsgálatok során egy vékony, kamerához kapcsolt, hajlékony eszközt juttatnak be a testbe (rendszerint egy éren keresztül). Nemcsak diagnosztikus eljárás, bizonyos problémák megoldására is alkalmas, például beszűkült érszakasz tágítására, illetve a szűkület áthidalására egy kis csődarab (sztent) segítségével.

Dr. Zsuga Judit

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

3/1 Angina pektórisz | 3/2 | 3/3 Hogyan kezelhető a mellkasi fájdalom?

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus, diabetológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest