A terhesség ideális időpontja

MTI
megjelent:

A tanulmányban az izraeli nemzeti adatbázisból származó 441 ezer élveszülés tapasztalatait elemezték. A vizsgálatban szereplő, korábban már szült nők 2000 és 2005 között adtak életet újabb gyermeküknek.

Legalább tizenegy hónapot érdemes várni két terhesség között a babák egészsége és a szövődmények elkerülése érdekében - javasolják izraeli kutatók a Contraception című szaklap legfrissebb számában.

A terhesség alatti gyógyszerszedés veszélyei
Sokáig a tudósok is azt gondolták, hogy az anyaméhben fejlődő embrió védve van mindenfajta külső hatástól. Az 1950-as években azonban megdőlt ez a tévhit, ugyanis a talidomidot szedő kismamák gyermekei sok esetben csökevényes karral vagy lábbal születtek.
A terhesség alatti gyógyszerszedés veszélyei

A tanulmányban az izraeli nemzeti adatbázisból származó 441 ezer élveszülés tapasztalatait elemezték.

A vizsgálatban szereplő, korábban már szült nők 2000 és 2005 között adtak életet újabb gyermeküknek.

Közülük 36 020 nő kevesebb mint hat hónapon belül lett újra állapotos, 77 899 hat hónap és tizenegy hónap között, 124 152 tizenkettőtől 23 hónapot várt az újabb terhességgel, 158 636-an 24-től 59 hónapot, 44 131 nőnél pedig öt évnél hosszabb idő telt el a két terhesség között.

A kutatók megállapították, hogy a koraszülés valószínűsége 23 százalékkal nagyobb volt azoknál, akik kevesebbet vártak hat hónapnál az újabb terhességgel, az újszülöttek túl kis súlyát illetően pedig 15 százalékkal nőtt az esély.

Még nagyobb aggodalomra ad okot, hogy a korai csecsemőhalálozás 64 százalékkal nagyobb volt ugyanebben a csoportban, és 22 százalékkal nagyobb a 6-tól 11 hónapot várók között.

A két terhesség közti sokkal hosszabb várakozási idő azonban nem feltétlenül jobb, a koraszülés kockázata például 40 százalékkal emelkedett azoknál a nőknél, akik öt évnél többet vártak a következő baba vállalására.

A jeruzsálemi Shaare Zedek Orvosi Központ kutatói a terhességek közti ideális intervallum megállapítására nem vállalkoztak.

(MTI)

Cikkajánló

Krónikus veseelégtelenség
Krónikus veseelégtelenség

Milyen tünetei vannak?

Migrén
Migrén

Milyen tényezők provokálhatják?

WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Szilvási Ferenc, szülész-nőgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.