Megfejtették, hogyan működnek a leszokást segítő gyógyszerek

Medipress
megjelent:

A bupropion és a vareniklin dohányzást abbahagyását segítő szerek az agy reakcióit változtatják meg, melyek más dohányos emberek látványára ébrednek – állítja az Archives of General Psychiatry január 3-i számában megjelent két tanulmány.

A bupropion, melyet igen gyakran használni a leszokás elősegítésére, hatásmechanizmusa eddig nem igazán volt ismert. Christopher S. Culbertson és a Kaliforniai Egyetem (Los Angeles) munkatársai agyi képalkotók segítségével térképezték fel mintegy 30 leszokni vágyón a placebo és a gyógyszer hatását. A kutatók azt tesztelték, nyolc hetes kezelést követően miként változik a dohányzási vágy, amennyiben a résztvevőknek 45 másodperces semleges, illetve dohányzást mutató videókat vetítettek.

A gyógyszert szedők a placebóval szemben alacsonyabb vágyról számoltak be, ugyanakkor azok az agyterületek, melyek a vágyakozásért felelősek (a limbikus rendszer) kevesebb aktivitást mutattak. A második vizsgálatban Teresa Franklin és a Pennsylvaniai Egyetem munkatársai 22 dohányzó agyát térképezték fel, akik három hétig szedték a vareniklin nevű gyógyszert, illetve placebót. A résztvevőknek tízperces filmeket mutattak, melyekben előfordult dohányzási tevékenység is. Azoknál, akik a gyógyszert szedték, az agy vágyakozásért felelős területe kisebb aktivitást mutatott, vagyis a vizsgálat élettani magyarázattal támasztotta alá azt a klinikai megfigyelést, miszerint a vareniklint lehet alkalmazni a dohányzásról való leszokás segítésére, a szubjektív elvonási tünetek enyhítésére.

Medipress

Cikkajánló

A dohányzás káros hatásai

Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
Dohányzás
A dohányzás számos betegséghez és különféle egészségkárosodáshoz vezet, és a test szinte minden szervét károsítja.
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.