Új véralvadásgátló az agyi érelzáródás megelőzésére

MTI
megjelent:

Az agyi érkatasztrófa megelőzésére használt véralvadásgátlók újabb generációja már nem igényel folyamatos ellenőrzést és adagolásváltoztatást, és a hatása is kedvezőbb - állapították meg a Párizsban megrendezett Európai Kardiológiai Kongresszus egyik előadásán.

Mivel a leggyakoribb szívritmuszavar, a pitvarfibrilláció - amelyben a szív felső része nem szabályosan ver, hanem csak remeg - ötszörösére növeli az agyi érkatasztrófa esélyét, ezért a kockázatot már korábban is véralvadásgátlókkal csökkentették a szakemberek, mivel a gyakorlatilag álló pitvarban véralvadék keletkezhet, mely azután bármikor leszakadva valamelyik életfontosságú szerv, például az agy olyan területén akadhat el, mely halált, vagy súlyos bénulásokat okozhat.

A dabigatran tabletta előnyei

A konferencia előadói most több újgenerációs vérhígító készítmény biztató eredményeit, így például a dabigatran tabletta bevezetésével kapcsolatos igen jó eredményeket ismertették.

A korábbi véralvadásgátlók alkalmazásakor havonta vért kellett venni a vérvalvadásgátlás mértékének meghatározásához, ennek alapján pedig szükségessé válhatott az adagolás módosítása. Ezen felül a régebbi vérhígítók sok más szerrel, sőt élelmiszerrel is kölcsönhatásba léphettek, ami megváltoztathatta hatékonyságukat. A dabigatran esetében azonban nincs szükség a rendszeres ellenőrzésére.

A kedvező vizsgálati eredmények alapján mind több tudományos társaság kezelési irányelvében a dabigatran került az pitvarfibrillációban szenvedő betegek gyógyításának első helyére.

Érelmeszesedés és gének

A verőerek belső felszínén valamennyien, gyermekkorunktól kezdve növesztünk zsíros párnácskákat, plakkokat, de ezeknek csak kis hányada okoz gondot felnőttkorunkban. Egy részük hajlamos arra, hogy elmeszesedjen, de az igazi veszély az, ha a plakk fala átszakad, a zsíros törmelék bezúdul az ér belsejébe, és gyors véralvadást idéz elő. Ez az a drámai esemény, amikor kialakul a szívinfarktus vagy az agyi katasztrófa. Érelmeszesedés és gének>>

(MTI)

Cikkajánló

Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.