Kerülendő és ajánlott italok a refluxos étrendben

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Veress Dóra, általános orvos frissítve:

A savas reflux esetén tartandó diéta lényege, hogy kerüljön bizonyos ételeket és italokat, illetve olyanokkal helyettesítse őket, melyek csökkentik vagy megakadályozzák a tüneteit.

Savas reflux akkor fordul elő, ha a gyomorsav evés vagy ivás után visszajut a nyelőcsőbe, égető, fájdalmas érzést (gyomorégést) keltve a mellkas felső részén és a torokban. Előfordulhat, hogy savas felböfögést tapasztal, ami keserű vagy savanyú ízt okoz a szájüreg hátsó részén. A reflux tüneteiről bővebben itt olvashat.

Izomműködés

Egy nyelőcső izom, az úgynevezett nyelőcső alsó záróizom a felelős azért, hogy a gyomrot elzárja a nyelőcsőtől, megakadályozza a gyomortartalom visszaáramlását a nyelőcsőbe. Előfordulhat azonban, hogy ez az izom nem zár jól, vagy ernyedt állapotban marad. Ilyenkor a gyomor savtartalma visszajut a nyelőcsőbe. Amennyiben a savas reflux több mint hetente kétszer fordul elő, akkor GERD-ről, gastrooesophageális reflux betegségről beszélünk. Gyógyszerek és étrendi változtatások segítenek a tünetek enyhítésében, elhárításában.

Kiváltó ételek

A savas refluxban szenvedőknek kerülniük kell a zsíros és/vagy olajban sült, fűszeres ételeket, paradicsomos termékeket, citrusféléket, mentát, csokoládét. Figyeljen arra, hogy ne csak a refluxot kiváltó ételeket, de italokat is kerülje!

Kiváltó italok

A kávé és minden egyéb koffeines ital, a citrusos gyümölcslevek és paradicsomos zöldséglevek, a szénsavas és alkoholos italok mind kiválthatnak refluxot. Előfordulhat, hogy az elfogyasztott italok okozzák a tüneteit, nem pedig az ételek! Étkezési napló vezetése – melyben leírja, mikor mit evett és ivott, illetve a tünetek mikor jelentkeztek – segít megtalálni a kiváltó okokat.

Teljes tej

Az alacsony zsírtartalmú étrend segíti a tünetek enyhítését, de az italokra is figyelni kell. A teljes tej, noha a népgyógyászat régóta alkalmazza azonnali nyugtató hatása miatt a gyomorégéses beteg alvás közbeni fájdalomcsillapítására, súlyosbítja a refluxos tüneteket, különösen fekvés közben. Ha mégis ragaszkodik a lefekvés előtti tejiváshoz, válasszon alacsony zsírtartalmú, vagy zsírszegény tejet!

Ajánlott italok

A koffeinmentes kávé vagy mentamentes gyógytea, illetve a nem citrusfélékből készült gyümölcslevek fogyasztása megengedett, természetesen attól függően, hogy mi szokta kiváltani a panaszait. A legjobb, ha vízzel oltja a szomját. Csökkentse az étkezés alatti folyadékfogyasztást, így megakadályozhatja a gyomor túlterhelődését, illetve hogy az emésztetlen étel gyomorégést okozzon. A folyadékfogyasztást a nap további részén pótolja.

Folyékony segítség

A sovány tejnek savlekötő hatása semlegesíti a gyomorsavat. Egyszerre csak keveset igyon, különben a gyomorsav visszaáramolhat a nyelőcsőbe. 1-2 kanálnyi ecet egy pohár vízben feloldva csökkentheti a gyomorégést, noha érezhet gyors égető érzést a torokban, még mielőtt enyhülést hozna. Néha pusztán egy pohár víz is enyhülést okozhat, ha nincs savlekötő kéznél.

Bővebben A reflux diéta alapelvei részletesen itt olvashatóak

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító;
livestrong
Lektorálta: Dr. Veress Dóra, általános orvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sárdi Krisztina

Dr. Sárdi Krisztina

Belgyógyász, Gasztroenterológus

Budapest

Cikkajánló

Reflux diéta
A refluxbetegségre jellemző tünetek - gyomorégés, rekedtség, köhögés - gyakran közvetlenül étkezés után vagy lefekvéskor jelentkeznek, súlyosbodnak. Speciális táplálkozással, néhány diétás szabály betartásával enyhíthetők a panaszok.