Mi a székrekedés és mi segíthet?

Szponzorált tartalom
megjelent:

A székrekedés egy gyakori probléma, amiről kevés szó esik. Székrekedésről jellemzően akkor beszélhetünk, ha a székelés gyakorisága heti 3 alkalom alá csökken, bár ez nem egy abszolút szabály. (x)

Valójában minden embernek megvan a saját emésztési ritmusa, függ például az életkortól és étrendtől, hogy az étel mennyi idő alatt halad át a bélrendszeren, így a székelés gyakorisága egyénenként nagymértékben változik.

A székrekedés kellemetlen tényező lehet a mindennapokban, amely például a következő tünetekkel járhat: nehéz, akár fájdalmas székelés, kellemetlen érzés a hasban, a székletürítés nem tűnik maradéktalannak, kemény és kis mennyiségű széklet, és akár görcs vagy puffadás is előfordulhat. Bár a székrekedés – amennyiben nem betegség okozza – hétköznapi dolog, a fenti tünetek jelentősen befolyásolhatják a közérzetet.

Mi okozhat székrekedést?

A székrekedés két típusát különböztethetjük meg, beszélhetünk: alkalmi vagy krónikus székrekedésről attól függően, hogy a probléma mennyi ideig áll fenn.

Az alkalmi székrekedés általában a napi szokások megváltozásának köszönhető, lehet az egy külföldi utazás, a megszokott étrend változása vagy például okozhatja fokozott stressz is.

Krónikus székrekedéshez vezethet, ha a fentieken kívül például a helytelen étkezési szokások és a mozgásszegény életmód hosszabb ideig tart.

Más helyzetek, tényezők is vezethetnek székrekedéshez: bizonyos gyógyszerek (egyes fájdalomcsillapítók, antidepresszánsok, köhögéscsillapítók, alumíniumalapú savközömbösítők); nőknél a menstruációs ciklus bizonyos szakaszai, terhesség vagy menopauza.

Mit lehet tenni székrekedés ellen?

Néhány egyszerű életvezetési tanács megfontolása elősegítheti, hogy a bélrendszer kiegyensúlyozottan működjön:

  • Fogyasszon zöldségeket, magas rosttartalmú ételeket és friss gyümölcsöket, ezek elősegítik a bélműködést.
  • Fokozatosan, nem túl nagy mennyiségben fogyasszon korpás vagy teljes kiőrlésű gabonából készült kenyeret vagy kekszet.
  • Kerülje a túl zsíros és túl édes ételeket.
  • Igyon eleget és rendszeresen a nap folyamán (legalább 1,5 liter naponta): szabadon fogyasszon vizet, gyümölcslevet vagy levest;
  • Fix időben menjen toalettre (általában étkezések után 30–60 perccel), közben ne nagyon erőlködjön. Szervezete hozzá fog szokni a rendszeres menetrendhez. Fontos az is, hogy elegendő időt szánjon rá.
  • Ne feledje, hogy a torna és a testmozgás, például a séta kiváló eszköz, hogy szembeszálljon a székrekedéssel.

Microlax®

A Microlax® gyors és hatékony megoldást kínál a székrekedés tüneteinek enyhítésére, általában gyorsan, 5-20 perc alatt hat. A Microlax® rövid hatóidejének köszönhetően jó tervezhetőséget biztosít, van lehetőség felkészülni a hatásra, így akkor tudja alkalmazni, amikor Önnek a leginkább megfelelő. A Microlax® gyorsan és megtervezhető módon szabadítja meg a székrekedéstől, hogy akadálytalanul élvezhesse mindennapjait.

A Microlax® kis mennyiségű folyadékot (5 ml) tartalmaz, alkalmazása az applikátoros kiszerelésnek köszönhetően egyszerű.

A Microlax® a probléma helyén hat - a gyógyszer felszabadítja a székletben fizikailag megkötött vizet, és ezáltal puhítja, lágyítja azt. A hatóanyagok a szervezetben csak kis mértékben szívódnak fel, leginkább a végbélben lévő székletre hatnak. A nagyrészt helyi hatásnak köszönhetően a Microlax® nemcsak gyors enyhülést, hanem kíméletes megoldást is nyújt a székrekedésre.

A Microlax® alkalmazása

A Microlax® egyedi módon kínál megoldást a székrekedés tüneteinek kezelésére applikátoros kiszerelésének köszönhetően.

Microlax használata

Microlax® végbéloldat alkalmi székrekedés tüneteinek kezelésére.

Hatóanyagok: kristályosodó szorbit-szirup, trinátrium-citrát és nátrium-lauril-szulfoacetát (70%).

Vény nélkül kapható gyógyszer.

Johnson & Johnson Kft., 1123 Budapest, Nagyenyed u. 8-14., HU-MX-2000001

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A székrekedés veszélyei és kezelése

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Székrekedés
Az, hogy mi számít székrekedésnek a gyakoriság tekintetében, egyénenként változó. Ennek az oka, hogy a normális székletürítés gyakorisága napi három és heti három között mozog. Az, ami az Ön számára optimális, lehet, hogy másnak nem az.

Cikkajánló

Magas vérnyomás hatásai Magas vérnyomás hatásai

A kezeletlen magas vérnyomás milyen elváltozásokat eredményezhet?

Túl sok stressz Túl sok stressz

Hogyan jelezheti testünk, hogy túl sok stressznek vagyunk kitéve?

A székelési inger hiányának okai és kezelése

Mi okozhatja a székelési inger hiányát? Miért veszélyes? Mihez vezethet? Mi a teendő ilyen esetben?

Terhesség során jelentkező aranyér

Várandósság során a nők közel negyedénél okoz problémát az aranyér. Leggyakrabban a terhesség alatt alakul ki vagy okoz panaszt, akinek viszont korábban is...

A bélelzáródás okai, tünetei és kezelési lehetőségei

A bélelzáródás (ileus) egy olyan gyűjtőfogalom, melybe a bél különböző eredetű passzázszavarával járó folyamatai tartoznak. Mi minden állhat a háttérben? Mi a...

Az aranyér kialakulásának okai és megelőzése

Az aranyér a végbélnyílás körül vagy a végbél alsó szakaszában kialakuló elváltozás. Harmincéves korára az emberek fele megtapasztalja a viszketéssel és...

Biztos tippek székrekedés ellen

A rendszeres fizikai aktivitás, a rostban gazdag táplálkozás, a sok folyadékfogyasztás és egyes esetekben székletlágyító szerek alkalmazása mind hozzájárulhat...

Csecsemőtáplálás és táplálékintolerancia

A táplálékintolerancia a táplálékallergiához hasonló tünetekkel jelentkező állapot, melyet valamilyen elfogyasztott élelmiszer vált ki, hátterében azonban...

Ingyenes cikkértesítő
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.