Magas vérnyomás
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Kutatók arra hívják fel a figyelmet, hogy a krónikus mentális stressz és a magas vérnyomás közt összefüggés áll fenn. A krónikus mentális stressz többféle okra vezethető vissza.
A stressz adódhat abból, amit a külső környezet az egyénre gyakorol. Ilyen külső tényező lehet egy földrengés is. Japán kutatók azt vizsgálták, hogy az 1995-ös japán Hanshin-Awaji földrengés következtében, a katasztrófa okozta stressz hatására, pár hónapig a magas vérnyomás és a koszorúér eredetű megbetegedések megszaporodtak.
Más külső tényező lehet a munka is. A munkahelyi terhelés kiválthat magas vérnyomást, különösen ott, ahol az egyén nagy terhelésnek van kitéve és munkája felett kevésbé gyakorolhat kontrollt.
Az ambuláns, 24 órás vérnyomás monitorizálás is ezt támasztja alá. A vérnyomás értékek a munkavégzés során magasabbak, mint az egyéb tevékenység során mért értékek. Férfiak általában érzékenyebbek a munkahelyi stresszre, mint a nők.
A pontos mechanizmus nem ismert, de feltételezzük, hogy három okra vezethető vissza:
Valószínűleg a szimpatikus idegrendszer átmeneti túlműködésének szerepe van a magas vérnyomás kialakulásában, különösen a kezdeti szakaszban. A stressz fokozza az akut kardiális események számának szaporodását is.
Számos vizsgálat kimutatta, hogy a családi állapot és a halálozási kockázat szoros összefüggésben áll. Japánban közel százezer emberen vizsgálatot végeztek. Azt állapították meg, hogy az elmúlt 20-30 évben azon férfiak esetében akik elváltak, vagy özvegyekké váltak, a kardiovaszkuláris megbetegedések száma és köztük a magas vérnyomás is szignifikáns mértékben megszaporodtak a házasságban élő japán férfiakhoz képest.
A nők körében ez a tendencia szignifikáns mértékben nem volt megfigyelhető. Ezek az eredmények azt sugallják, hogy az egyedülálló lét, az elvált lét és az özvegység negatívan hatnak az egészségügyi állapotra. Az egyedüllét, mint stressz tényező fokozza a magas vérnyomás kialakulását.
Olvasson tovább! Hogyan kezelhető a mindennapi stressz?
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Vincze Dóra, kardiológus
Nagyothallás
Dr. Zsuga JuditMi okoz nagyothallást? Hogyan alakul ki? Mik a rizikófaktorok? Miért kell orvoshoz fordulni?
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
A stressz következményei
A stressz nem egyszerűen nem tesz jót, hanem számos negatív hatása van az egészségre. A legveszélyesebb a tartós stressz.
Krónikus alacsony vérnyomás: tünetek, kiváltó okok és kezelés
A vérnyomás kóros értékeinek az egészségre gyakorolt hatásaival az orvostudomány rengeteget foglalkozik, ám legtöbbször csak a magas vérnyomásról hallunk. Ugyanakkor a krónikus (idült) alacsony vérnyomás (hipotónia) is számos szövődmény előidézője lehet.
A vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatékonyabbak, ha lefekvés előtt veszik be
Akkor fejtik ki legjobban a hatásukat a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, ha lefekvés előtt szedik őket - ezt állapította meg egy nagyszabású, hosszú távú kutatás, amelynek eredményeit a European Heart Journal folyóirat közölte.
Stressz és betegség - A betegség stresszel jár
Sok elhúzódó betegséggel ellentétben a megfázásból és az influenzából általában egy-két hét alatt fel lehet épülni. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy ez az időszak ne lenne stresszes.
A stressz elhízáshoz vezethet
Ha Ön hízásra hajlamos, tanácsos minél előbb szakemberhez fordulnia és a stressz kezeléséhez segítséget kérnie, így nem alakul ki a stressz indukálta, elhízáshoz vezető ördögi kör.
A menedzserbetegség
A menedzserbetegség lényege a krónikus stressz fennállása, a krónikus stressz ellen való cselekvőképesség csökkenése. Ez két okból kifolyólag lehetséges: vagy a stressz mértéke és ideje olyan nagyfokú, hogy a szenvedő alany nem képes megfelelően kezelni, vagy eleve a stressztűrő képessége csökkent.
Milyen hatással van testünkre a stressz?
Attól függ, hogy a stressz mekkora megterhelést jelent szervezetünknek és hogy milyen károkat okoz, hogy rövid vagy hosszú távon vagyunk-e kitéve negatív hatásainak.
A stressz és a kardiológiai problémák
Az Egészségügyi Világszervezet jelentése alapján a halálozási okokat a szív- és érrendszeri megbetegedések vezetik, melynek egyik kiváltó okaként - sok más tényező mellett - a stresszt emelik ki.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!