A vakbélgyulladás tünetei gyermekeknél

Dr. Balogh Andrea
szerző: Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

Gyermekeknél a vakbélgyulladás tünetei eltérhetnek a felnőttkoriaktól. A betegség leggyakrabban tízéves kor körül és fiatal felnőttkorban jelentkezik.

Vakbélgyulladás - A téma cikkei

5/1 A vakbélgyulladás és tünetei
5/2 A vakbélműtét és típusai
5/3 A vakbélgyulladás tünetei gyermekeknél
5/4 Megelőzhető-e a vakbélgyulladás?
5/5 Vakbélgyulladás terhesség alatt

A gyermekgyógyászati rendelőkben megforduló betegek közül sokan érkeznek hasi fájdalom panaszával. Ilyenkor az orvosnak dönteni kell, hogy a hasi fájdalom hátterében otthon kezelhető kisebb betegség áll vagy pedig kórházi kezelést, esetleges műtéti beavatkozást szükségessé tevő probléma, köztük igen gyakran a vakbélgyulladás.

A vakbélgyulladás tünetei gyermekkorban

Gyermekeknél vakbélgyulladás esetén a tünetek eltérnek a felnőttkoriaktól.

Kezdetben köldök körüli hasfájás van, majd a fájdalom lassan átterjed a has jobb oldalára és lehúzódik a csípőlapát felé. A fájdalom nem szűnik, sőt egyre jobban fokozódik. A tüneteket hőemelkedés, hányinger kíséri és a fájdalom jelentkezése után órákkal hányás jelentkezik.

Az esetek egy részében a vakbél sajátságos elhelyezkedése miatt sűrű vizelési inger, véres vizelet vagy hasmenés léphet fel, illetve a folyamat előrehaladtával magas láz jöhet létre, mely a diagnózis szempontjából félrevezető lehet.

A vakbél és a féregnyúlvány elhelyezkedése a bélrendszerben

A hasi tünetek mellett a gyermek nyelve bevont, a kiszáradás jelei láthatóak. A gyermek vizsgálatakor a has általában puha, betapintható, de nyomásérzékeny (előbb enyhén, majd a folyamat előrehaladtával egyre fokozottabban).

Felnőttekben, ha a gyulladás már nagyon kifejezett, azaz a bél átfúródott (perforálódott), ezáltal hashártyagyulladás alakult ki, akkor a has deszkakemény tapintatú. Ez már a folyamat súlyosságát jelzi.

Gyermekkorban deszkakemény has még igen súlyos esetben is csak nagyon ritkán tapintható, így a vizsgáló orvosnak nagyon észnél kell lennie. A súlyosság mérlegelésében úgynevezett provokációs próbák állnak az orvos segítségére.

Kapcsolódó A vakbélgyulladás kialakulása és tünetei felnőtteknél

Vakbélgyulladás?

A férjem engem okol a gyermekem helytelen táplálkozásáért és vakbélgyulladásáért. Hibás vagyok? Dr. Boros Miklós válasza az Orvos válaszol rovatban

Kórházi kezelést igényel

A vizsgálatokhoz mindenképpen intézeti felvétel szükséges. A gyermekkori hasi fájdalmaknál ugyanis gyakran nehéz dönteni, hogy a fájdalom hátterében mi állhat. Sokszor a várakozás segít a döntésben, mert különböző okú és hátterű betegségek azonos tüneteket okozhatnak.

A hányós, kiszáradt gyermek szervezetét folyadékkal fel kell tölteni, ezért a kórházban infúziót adhatnak a gyermeknek. Ez segít a folyadékháztartás rendezésén túl annak eldöntésében is, hogy valamilyen fertőzés vagy valóban vakbélgyulladás okozza a panaszokat.

Ha a gyermeknek vírusfertőzése van és a belek környéki nyirokcsomók megnagyobbodnak, már az önmagában hasi fájdalmat okozhat. A kiszáradt szervezetben továbbá olyan anyagok szabadulnak fel, melyek tovább fokozzák a hasi fájdalmat. Ha egy vírusos fertőzés esetén infúziót kötünk be, akkor a beleket tehermentesítjük és a kiszáradás során felszabadult anyagoktól megszabadítjuk a szervezetet, azaz a hasi fájdalom megszűnik.

Ezzel szemben a vakbélgyulladás tünetei infúzió esetén is fokozódnak, így az infúzió segít eldönteni, hogy mi okozta a fájdalmat. Az infúzió ugyanakkor azért is fontos, mert a gyermek folyadékháztartásának rendezése után már műthető állapotba került, szükség esetén elvégezhető a vakbélműtét. A gyermekkori kifejezett hasi fájdalom esetében a várakozásnak és az infúzió adásának tehát fontos szerepe van.

Csecsemőknél is előfordul

A vakbélgyulladás időnként előfordul kisebb gyermekeknél, nagyon ritkán csecsemőkben is. Ezekben az esetekben igen nehéz lehet a vakbélgyulladás felismerése, hiszen a nem tudja leírni a panaszait. Ilyenkor a kicsi irritábilis, mozdulatlanul fekszik, csípőjét behajlítva.

Az infúziós kezelés előtt el lehet végezni a laboratóriumi, illetve a hasi ultrahangvizsgálatot. Vérvétel során általában enyhe fehérvérsejtszám-emelkedést észlelünk, illetve a vérsüllyedés minimálisan gyorsult lehet.

Hasi ultrahangvizsgálattal kimutatható, hogy a vakbél környéke folyadékkal teltebb, előrehaladott esetben gennyes lehet. Ha a vizsgálatok és a gyermek panaszai egyértelműen a vakbélgyulladás diagnózisát adják, akkor azt műtétileg el kell távolítani.

Vakbélműtét szükséges

A műtétet ma már kétféle eljárás keretében tudják elvégezni egyes centrumokban: van az úgynevezett feltárásos vakbélműtét, amikor a hasfalon ejtett metszésen át hatolnak be a hasba és távolítják el a gyulladt féregnyúlványt, míg egyes centrumokban ma már laparoszkópos technikával dolgoznak.

Bővebben A vakbélműtét: hagyományos és laparoszkópos műtétek menete

Dr. Balogh Andrea, gyermekorvos

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Balogh Andrea, gyermekorvos

Cikkajánló

Vakbélgyulladás
A vakbélgyulladás a lakosság mintegy 10 százalékát érinti élete folyamán, leggyakoribb a 10-30 éves korosztályban. Felismerése azonban nem egyszerű, mivel tünetei között számos olyan van, amely más betegségre is jellemző.
Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Sasi Szabó László, sebész
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.