A tartós nátha fülgyulladást és halláscsökkenést is okozhat

szerző: Dr. Augusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész - Fül-orr-gége Központ
frissítve:

Az őszi-téli időszak szinte sosem múlik el nátha, felső légúti hurut, köhögés nélkül az óvodás, kisiskolás gyermekek körében. Bár sokan nem tekintik komoly betegségnek, kezeletlen esetben szövődményként középfülgyulladást, fülfájást és akár tartós halláscsökkenést is okozhat.

Miért okozhat könnyen fülpanaszokat a nátha gyermekeknél?

A kicsik immunrendszere 6-7 éves kor körül éri el a felnőttkori érettséget, nem csoda hát, hogy ha óvodáskorban könnyebben betegednek meg. Az óvodakezdés, a zárt közösség kedvező körülményeket teremt a kórokozók gyors terjedésének.

A középfül üregrendszere, a dobüreg az orr ugyanolyan melléküregének tekinthető, mint az arcüreg, a homloküreg. Egészséges esetben, a dobüreg az orrgarat felől egy kis csövecskén, a fülkürtön keresztül szellőzik. Ha azonban a tartós nátha, a kialakuló arcüreggyulladás miatt duzzadt nyálkahártya, vagy egy megnagyobbodott orrmandula elzárja a fülkürt nyílását, a dobüregben egy idő után nyomáscsökkenés, majd folyadékkiválás következik be. Legtöbbször ez a kiválasztódó steril savó okoz hallásproblémákat, ugyanis akadályozza a dobhártya rugalmas mozgását, a hallócsontocskák finom mozdulását.

Anatómiai okok miatt a középfül gyulladása gyermekeknél gyakoribb panasz: szűkebb, a felnőttekéhez vízszintesebben elhelyezkedő járatok, melyek így könnyebben záródnak el. A gyermekek testarányaikhoz viszonyítva nagyobb méretű, és aktívabban működő mandulákkal rendelkeznek, mint a felnőttek, ezért a fertőzést a mandulák megnagyobbodása is előidézheti.

A savós középfülgyulladás a nátha elmúltával 1-2 hét alatt spontán is gyógyulhat. Amennyiben a nátha nem múlik, elhúzódó arcüreggyulladás alakul ki, akkor a tartósan meglévő folyadék előbb-utóbb károsítja a dobüregben lévő rendkívül érzékeny képletek valamelyikét is, és súlyos, hosszantartó, esetleg csak komoly műtéttel javítható krónikus középfülgyulladást okoz.

Fülbetegségek, panaszok nátha után

Gyakran vesszük észre, hogy egy-egy elhúzódó nátha után a gyermek kiabál, hangosabban hallgatja a mesét. Előfordul, hogy óvodai logopédiai szűrés mutat rá esetleges hallásproblémákra. Szerencsére ezen esetek legnagyobb része gyógyítható, az orrmelléküregek gyulladásának kezelésével a hallásproblémák is megszűnhetnek, ugyanakkor fontos a megfelelő kezelés időben történő megkezdése az elhúzódó szövődmények megelőzése érdekében.

Gyermekeknél jelentkező középfülgyulladás kezdeti jele a fülfájás, amely fekvő helyzetben erősödik. A kicsi nehezen alszik, nyűgös, étvágytalan, fejfájásra panaszkodik. A füle váladékozhat, láz is jelentkezhet. Felnőtteknél a fülfájás mellett a fül váladékozása és csökkent hallás a legjellemzőbb tünet. A halláscsökkenés rendszerint átmeneti, a betegség tüneteinek megszűnését követően a hallás is a korábbihoz hasonlóan rendeződik.

A gyulladás következtében felgyülemlett váladék, gyakran a dobhártya átszakadásával távozik a fülből. A jelenség rendszerint nem jár komolyabb komplikációval, a dobhártya átlagosan 72 órán belül gyógyul, ezalatt arra kell ügyelni, hogy víz ne kerüljön az érintett fülbe.

Szövődményeket a kezelés nélküli középfülgyulladás okozhat, a fertőzés a környező szövetekre is átterjedhet: mastoiditis (csecsnyúlvány-gyulladás) jelentkezhet.

Otthoni és szakorvosi gyógymódok

Mivel a középfülgyulladás gyakran az arcüreggyulladás következményeként alakul ki, fontos az orr gyakori és alapos leszívása, még akkor is, ha a gyermek nem fogadja kitörő örömmel. Ezzel sok esetben megelőzhető a szövődmények kialakulása, de a betegség későbbi szakaszában is fontos a mielőbbi gyógyulás érdekében.

Orrdugulás - okok és következmények

Az orrüreg egy hihetetlenül összetett szerv, mely lehetővé teszi a levegő áthaladását a tüdő felé és ez alatt a 0,1 mp töredéke alatt felmelegíti, párásítja és megtisztítja az áthaladó levegőt. Orrdugulás - okok és következmények

Maga a középfülgyulladás 1-2 hét alatt sokszor magától, spontán is gyógyul. Ilyenkor fájdalomcsillapítók szedésével, fülmelegítéssel a tünetek enyhíthetők. Más esetekben antibiotikum szedésére és\vagy fülcseppek alkalmazására lehet szükség. A kezelést minden esetben a beteg vizsgálata alapján, a tünetek függvényében határozza meg az orvos.

Amennyiben a fülproblémák hátterében arcüreggyulladás áll, ennek kezelése ugyancsak fontos. Szükség lehet antibiotikumokra, speciális orrcseppekre, helyi kezelésekre vagy esetenként az arcüreg átöblítésére, felszúrására.

Sokat segíthet a Proetz-kezelés néven ismeretes eljárás. Lényege, hogy az orrmelléküreg-szájadékok megfelelő kitágítása után fül-orr-gégész szakorvos az egyik orrfélbe fiziológiás sóoldatot fecskendez, és ezzel egy időben erős vákuummal szívja a másik orrfelet. Ha jól csinálják, a fizika törvényei szerint az orrban keringő folyadék gyorsabban áramlik, és a vákuummal kiszívható az arcüregből és az orrgaratból, a nem odavaló váladékot. Nem túl kellemes, de nagyon hatásos eljárásról van szó, amelynek hatása már egy kezelés után is érezhető, és 3-4 kezelés után meg is oldódhat a probléma.

Forrás: Dr. Augusztinovicz Mónika - Fül-orr-gége Központ

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Zaránd Rajmund

Dr. Zaránd Rajmund

Fül-orr-gégész

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Lehr Edina

Dr. Lehr Edina

Fül-orr-gégész

Budapest