Fogászat
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Akárcsak az orvostudomány többi ága, a fogászat is fénysebességgel fejlődik. Különösen nagy mérföldkő a fogpótlástanban, hogy megjelentek a fémmentes pótlások.
A hagyományos fém-kerámia koronák úgy készülnek, hogy a fogorvos lenyomatot vesz a lecsiszolt fogakról, a csonkokról, majd a technikus ezt gipszből kiönti és erre egy fémvázat készít.
Ezt a fémvázat az orvos a csonkokra próbálja, és ha megfelelő, a fogszín kiválasztása után, a technikai laborban a fémvázra, 800-900 Celsius fokon ráégetik a kerámiát. Az így elkészült koronát vagy hidat a fogorvos ragasztóanyaggal rögzíti a csonkokra.
Ez a cikk is érdeklheti Önt! A fogászati implantátumok
Az elkészült fogpótlások igen magas esztétikai igényeket elégítenek ki, azonban egyetlen dologban elmaradnak a legmodernebb fémmentes pótlásoktól. Ez pedig az, hogy a transzparenciájuk eltérő a természetes fogakétól.
A kerámialeplezés alatt lévő fémváz, kissé mattnak mutatja a pótlást, a fényt nem engedi át, ellentétben a természetes fogakkal. Ha a napfény felé fordulva megnézzünk a metszőfogainkat, láthatjuk, hogy az hogyan engedi át a fényt, a metszőél szinte átlátszó. Ezt képes utánozni a legmodernebb fémmentes pótlás.
A fémmentes pótlások esetében, a fémvázat egy cirkónium-oxid váz helyettesíti, mely fehér színű. Erre égetik rá a porcelánt, tehát a fogszínnek megfelelő kerámiát nem mattítja a fém. Továbbá a koronaszéleknél sem tűnik ki a fémszegély. A fémmentes koronákhoz, az orvos ugyanazon lépéseket végzi el a rendelőben, mint a hagyományos pótlások elkészítésekor, tehát a betegnek nem kell többször megjelennie a rendelőben, vagy több időt eltöltenie a fogorvosi székben.
Az ára azonban jóval magasabb. Akinek fontos a magas esztétikai színvonal a fogait illetően, annak mindenképpen ajánlott ez a megoldás a frontfogak régiójában. Teherbírását tekintve vetekszik a fém-kerámia koronákkal, hidakkal. Tehát, akár körhíd is készíthető belőle. Az élettartama sem kevesebb, mint a hagyományos fogpótlásoké.
Felvetődik a kérdés: mi van akkor, ha implantált csonkra ragasztjuk a fémmentes koronákat. Jó hír ezzel kapcsolatban, hogy már van cirkónioum-oxid műcsonk is, mely kiválóan alkalmazható ezeknek a pótlásoknak az esetében. Tehát akit zavar a régi pótlása, azoknak bátran ajánlom ezt az új rendszert.
A fogászat másik újabb vívmánya a héjkerámia. Ez egy vékony porcelán héj, melyet a műkörömhöz tudnék a legjobban hasonlítani. Ez a vékony kerámia héj, ráragasztható az előkészített fogak felületére. Így megfelelő színű és alakú fogat kaphatunk. Olyan változata is létezik, melyhez nem kell, hogy preparáljuk a fogat.
Ez egy kontaktlencse vékonyságú héj, melyet egyszerűen ráragaszthatunk a meglévő fogakra, így elérve a kívánt fogazatot. A héjkerámiát azoknak ajánlom, akiknek a frontfogaik esztétikailag zavaróak. Például: nagy kiterjedésű tömések, zománchiba miatti foltosodás, trauma miatt károsodott fogak, vagy a fog helyzete nem megfelelő, nagyok a fogközök, stb.
A héjkerámia alkalmazásával, viszonylag kevés foganyag elvételével, a fogakat a kívánt formára, színre alakíthatjuk. A legújabb eljárásokkal szinte tökéletesre alakíthatjuk a mosolyunkat.
Olvasson tovább! A fogszuvasodás okai
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szentpáli Szilvia, fogorvos
Szív- és érrendszer
Dr. Molnár DóraMilyen tünetek esetén érdemes felkeresni a kardiológiát? Olvassa el cikkünket!
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
Új helyen a fogorvosi ügyelet Debrecenben
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézete és egy fogászat együttműködéseként december 1-től új, korszerű környezetben fogadják a betegeket. A fogászati ügyeleti ellátás ezentúl a Rákóczi utcán lesz.
Leküzdhető a félelem a fogorvostól
A fogorvosi fúró hangja szorongást válthat ki bennünk, és egyes kutatások szerint a kezelés közben az ősi túlélési ösztöneink kapcsolnak be. A legtöbben szégyelljük, hogy félünk a fogorvostól, pedig van megoldás, amellyel úrrá lehetünk a rettegésen, és megmenekülhetünk a fájdalomtól.
Fogászati implantátumok - Drága mulatság, megéri?
A lakosság nagy részének sajnos van hiányzó foga. Fogaink elvesztéséhez számos kiváltó ok vezethet. Ilyen az erősen szuvas fogazat, a fogágybetegség vagy esetleg baleset. A mai fogorvoslás igen eredményes a fogmegtartó kezelések terén, azonban bizonyos esetekben már csak a fogeltávolítás jöhet szóba.
3 dolog, amivel nem csak fogai szépségét óvhatja meg
A ápolt száj kultusza egyre nagyobb teret hódít. A fogak hibái nemcsak az általánosan egyre inkább nyomást gyakorló tökéletesség pártiak rosszallása okán jelentenek problémát. Egy-egy kisebb hibának tűnő fogprobléma komoly egészségügyi kockázatot is hordozhat.
A szájnyálkahártya betegségei
Baktériumok, vírusok és gombák mindenki szájában élnek, megtalálhatóak a nyálkahártyán, a nyálban és a fogak felszínén. Azonban vannak ártalmas mikroorganizmusok is, melyek a szájnyálkahártyán betegségeket okoznak.
Mi a teendő szájsebészeti műtétek után?
A szájsebészeti műtétek utáni komplikációk megelőzése érdekében mi magunk is sokat tehetünk. A legfontosabb, hogy betartsuk az orvos utasításait. Mi az, amire oda kell figyelni?
Az antibiotikum elsárgíthatja a fogakat? - Az orvos válaszol
Kislányomnak 5 napig magas láza volt, a háziorvos antibiotikumot írt fel. Megdöbbenve tapasztaltam, hogy az addig rikítóan hófehér fogai besárgultak. - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!