Fogamzásgátlás: A mesterséges módszerek
megjelent:
A mesterséges fogamzásgátló módszerek közül a legismertebb a fogamzásgátló tabletta, de ez csak egy a hormonális készítmények közül. A leírásban bemutatjuk, hogy melyik hogyan hat és mire kell ügyelni a használatakor.
A legfontosabb tudnivaló, hogy ezek kizárólag orvosi ellenőrzés mellett használhatóak. Előnyük a természetes módszerekkel szemben, hogy biztonságosabbak, alacsonyabb a Pearl Indexük.
Sürgősségi tabletta (esemény utáni tabletta)
Az esemény utáni tabletta rendkívül nagy mennyiségű hormont tartalmaz, ezáltal megakadályozza a petesejt kilökődését, illetve a megtermékenyült petesejt beágyazódását. Majdnem annyi hormont tartalmaz, mint egy egész havi fogamzásgátló, ezért csak végszükség esetén használjuk (kiszakad az óvszer, nemi erőszak esetén). A tablettát az együttléttől számított 72 órán belül kell bevenni. Minél előbb vesszük be, annál hatékonyabb.
Amit a fogamzásgátlásról tudni kell |
Az, hogy a pár milyen eljárást alkalmaz a nem kívánt terhesség elkerülésére, sok tényező függvénye, érdemes átgondolni a választott módszer a hatékonyságát, kockázatait és költségvonzatát is. Amit a fogamzásgátlásról tudni kell |
Minipill tabletták
Ezek kizárólag progeszteront tartalmaznak. Mivel nem tartalmaznak ösztrogént, ezért nem gátolják a petesejtérést, viszont hatnak a méhnyak nyákra, ami megakadályozza a spermiumok feljutását, valamint hatnak a méhnyálkahártyára, ezzel megakadályozzák a megtermékenyült petesejt beágyazódását. Egy levélben 28 darab tabletta van, ezt folyamatosan kell szedni, nem szabad kihagyni egyetlen napot sem. A menzesz a tabletta szedésétől függetlenül jelentkezik. Általában szoptatás mellett javasoljuk, vagy 35 év felett erős dohányosoknál jó. A trombózisért, valamint embóliáért az ösztrogén felelős, így csak progeszteron tartalmú tabletta ezek gyakoriságát nem növeli.
Pearl-index: fogamzásgátlási módszerek összehasonlítása |
A 100 nőnél egy évig alkalmazott módszer, illetve a módszer használatának egy éve alatt terhessé vált nők száma. (Forrás: szexualpszichologia.hu)
|
A teljes cikket partnerünk, a Szülőklapja.hu weboldalán olvashatja