Pajzsmirigyműtét utáni fulladás - Az orvos válaszol

WEBBeteg
megjelent:

"Több, mint egy éve operálták a pajzsmirigyemet, a bal oldali lebenyben rosszindulatú göb volt. Műtét után mindkét hangszalagom lebénult. Beszélni alig tudtam, állandóan köhögtem és fizikai terhelésre fulladtam, ha már egy pár métert sétáltam úgy éreztem megfulladok." - Válogatás az Orvos Válaszol rovat cikkei közül.

Tisztelt Doktornő

"Több, mint egy éve operálták a pajzsmirigyemet, a bal oldali lebenyben rosszindulatú göb volt. Műtét után mindkét hangszalagom lebénult. Beszélni alig tudtam, állandóan köhögtem és fizikai terhelésre fulladtam, ha már egy pár métert sétáltam úgy éreztem megfulladok. A panaszok nagy része már elmúlt, de sajnos fizikai terhelésre még mindig fulladok (pl. lépcsőzés, takaritás), nem olyan vészes, mint pár hónappal ezelőtt, vagy a műtét után közvetlen, de kellemetlen.
Rendszeresen járok fül-orr-gégészetre és ott azt tanácsolták, hogy lehet meg kellene csináltatnom a hangréstágitó műtétet. Mivel jár ez a műtét?"

Kedves Kérdező!

A hangréstágító műtéteknek több típusa van.

Ami általános jellemzőjük az az, hogy altatásban végezzük őket, és endoscopos módszerekkel. Azaz nem kell kívül metszéseket vezetni a nyakán, minden beavatkozás mikroműszerekkel a száján át bejutva a gége lumenébe történik.

Ezután akár hagyományosnak mondható eszközökkel, akár lézerrel manipulálva valamelyik hangszalag oldalra rögzítésével tágabbá teszik a hangrést.

A módszer választását az operatőr és a beteg igényei együtt határozzák meg.

A műtét hátránya amivel számolni kell: a hangrés tágításával a hang minősége romlik. Műtét után hangterápiára van szükség. A beszéd nehezebbé, a hang gyengébbé, rekedtebbé válik.

(WEBBeteg/ Dr. Piros Zsuzsanna)

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Prof. Dr. Góth Miklós

Prof. Dr. Góth Miklós

Endokrinológus

Budapest

Cikkajánló