Nyár: milyen veszélyben vannak a gyerekek?
frissítve:
Ahogy melegszik az idő, a gyermekgyógyászati sürgősségi osztályt is egyre többen keresik fel. A leggyakoribb okok: vágások, törött csontok, fejsérülések, vízi balesetek és kiszáradás.
A nyár folyamán sokkal gyakoribbak a balesetekből és sporttevékenységekből származó sérülések. A gyerekek már csak gyerekek, és gyakran megsérülnek. Számos baleset azonban megfelelő szülői felügyelet mellett megelőzhető lenne. A leggyakrabban előforduló nyári veszélyek gyerekekre nézve az alábbiak.
Nyári sportok
Évente többszázezer biciklis, görkorcsolyás és gördeszkás sérül meg. A balesetek többsége megelőzhető lenne, ha a gyerekek biztonságos sebességgel használnák az eszközöket. A bukósisak, csuklóvédők, térdvédők, könyökvédők és sípcsontvédők szintén védelmet nyújtanak.
Nyáron rengeteg gyerek érkezik a sürgősségi osztályra törött csontokkal és súlyos, mély vágásokkal, mert leestek a trambulinról. Tegyen a trambulin köré védőhálót, ami védelmet nyújt a komolyabb balesetek ellen!
Ételmérgezések
Azt már mindannyian jól tudjuk, hogy a nyers tojással készült ételekkel nagyon vigyázni kell. Azt azonban kevesebben tudják, hogy nyáron gyakorlatilag minden étellel hasonló körültekintéssel kell eljárni. Ha gondosan ki is készítjük csemeténknek a főtt ételt, hogy otthon maradva is egyen valamit, lehet, hogy több kárt okozunk, mint gondolnánk. Ha például reggel egy tányéron ott hagyjuk gyermekünknek az aznapi ebédet az asztalon, mondván: délig úgysem lesz semmi baja, az ebédidőre már komoly veszélyforrás lehet.
Vízbe fulladás
A vízbe fulladás a leggyakoribb oka a gyerekeknél előforduló halálos baleseteknek. Megtörténhet fürdőkádban, medencében, hajókázás közben, sekély és mély vizekben egyaránt. A tragédiák gyakori oka, hogy a felnőtt nem gondol arra, hogy akár 10-20 centi mély vízben is kialakulhat a fulladás egy rosszul vett levegő miatt, a fuldokló pedig legtöbbször nem kiált és nem kapálózik.
Soha ne hagyja gyermekét felügyelet nélkül vízközelben, és mindig viseljen a gyerek mentőmellényt a medencében vagy hajókázás közben!
Kapcsolódó Kis odafigyeléssel kivédhetők a fulladásos gyerekbalesetek
Autóbalesetek
Nagyon fontos, hogy mindig használjanak biztonsági övet! Bár egyre több család megy nyáron autóval nyaralni, mégis növekszik azon balesetek száma, amikor a gyerek nincs bekötve. Rövid és hosszú utazások során egyaránt használjanak biztonsági övet és gyerekülést, s tartsanak gyakori pihenőt, hogy a gyerek le tudja vezetni az energiáját.
Gyermekek újraélesztése |
Bármikor találkozhatunk olyan esetekkel, amikor újraélesztés válhat szükségessé: lehet játszótéri- vagy közúti baleset, vízbefúlás, háztartási baleset, áramütés, félrenyelés. A legfontosabb a nyugalom ilyenkor, mert így kevesebb az esély a tévedésre és nagyobb eséllyel tudunk hatékonyan segíteni a rászoruló gyermeknek. Gondoljunk arra, hogy bármit tenni jobb, mintha semmit sem tennénk. Gyermekek újraélesztése |
Hőség és kiszáradás
Minden évben előfordul olyan eset, amikor a gyerek meghal, vagy nagyon beteg lesz, mert az autóban hagyták. A hőség és a kiszáradás nagyon veszélyes lehet a gyerekekre nézve. A gyereket soha ne hagyják egyedül a kocsiban, még rövid időre sem, mert szervezete 10-15 perc alatt is túlhevülhet.
A gyerek sok folyadékot igyon, különösen akkor, amikor kint játszik a hőségben, az életkorra jellemző folyadékigény ilyenkor jóval magasabb! A gyermekeket jobban fenyegeti a kiszáradás, mint a felnőtteket, mert testtérfogatuk és ezzel víztartalékuk kisebb, ugyanakkor az izzadással történő vízvesztés fokozott, szomjúságérzetük pedig nem jelzi jól a valódi szükségletüket. A gyermekek többsége kevés vizet fogyaszt, felmérések szerint a 9-10 éves fiúkat fenyegeti leginkább a kiszáradás.
Csecsemőknek ne kizárólag adjunk vizet, mert az felhígítja a vérben lévő sót, és légzési problémákhoz vezethet.
Hogyan vegyük észre, hogy baj van?
Minden esetben a gyerek közérzetét és aktivitását kell figyelni. Ha azt vesszük észre, hogy fáradékony, vagy a szokásosnál aluszékonyabb, esetleg az étvágya sem olyan, mint szokott, joggal gyanakodhatunk mérgezésre, dehidratációra, napszúrásra. Ha mindezeket hányás is kíséri, akár agyi ödéma (bevérzés) is lehet a probléma.
Vigyázzon a gyerekére, nagyrészt ugyanis a szülőkön múlik, hogy mennyire lesz vidám és könnyektől mentes a nyaruk!
Kapcsolódó
- Bőrvédelem piciknek - Fényvédő készítmények csecsemőknek, kisgyerekeknek
- Napszúrás csecsemőknél, kisgyermekeknél
- Folyadékpótlás kisgyermekkorban
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Bodó Mariann, fordító