Utazás
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Az utazási betegség egyes embereknél előfordul, másoknál viszont nem jelentkezik. Mi ennek az oka, és hogyan lehet megelőzni a tüneteket?
A téma cikkei |
2/1 Utazási betegség: Mi okozza? |
Egyénenként változik, hogy az utazási betegség tünetei milyen erős ingerek hatására jelentkeznek. Az utazási betegségre leginkább a 2 és 12 év közötti gyerekek hajlamosak. Kisbabáknál az egyensúlyérzékelés még nem olyan fejlett, hogy a mozgási ingerek zavarhatnák őket. Fiatal felnőtt kortól a legtöbb ember kevésbé érzékeny az utazással járó egyensúlyváltozásokra, 50 éves kor fölött pedig csak igen ritkán fordul elő az utazási betegség.
A felnőtt korúak közül a nők gyakrabban érintettek, mint a férfiak. Az orvosok szerint a hormonháztartás is szerepet játszik a panaszok kialakulásában, mivel a menstruáció napjaiban és terhesség során hamarabb jelentkeznek az utazási betegség tünetei, mint egyébként. Az állatok is szenvedhetnek utazási betegségben: a kutyák rosszul lehetnek például autózás közben, sőt még a halak is lehetnek tengeri betegek, pl. ha az akváriumban való szállításuk közben erősen hullámzik a víz.
Aki hajlamos az utazási betegségre, a legjobb, ha már indulás előtt megteszi a szükséges óvintézkedéseket. Így enyhébb tünetek jelentkeznek, vagy akár teljesen el is kerülhetők a tünetek.
Forrás: WEBBeteg
B. M., szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Lesznyák Judit
Nyaralással járó veszélyek, melyek megelőzhetők
A nyaralás minden család életében kellemes időtöltés lehet, amikor a szülők hosszabb szabadságot is ki tudnak venni, és szerencsés esetben utazásra, környezetváltozásra is lehetőség adódik. Erre azonban, anyagi okok miatt, sajnos egyre kevesebbeknek van módjuk.
Utazás és fogamzásgátlás
Az utazási lehetőségeink kiszélesedésével napjainkban már bárki számára elérhetővé vált a világ szinte bármely pontja. Szervezetünk azonban nem feltétlenül a trópusi klímához szokott, a fertőzéses megbetegedések esetében legalábbis biztosan nem.
Hogyan vigyünk gyógyszereket, ha repülővel utazunk?
Az utóbbi években alaposan megszigorodott a repülőterek biztonsági ellenőrzése, ami nagyobb odafigyelést kíván a gyógyszerrel utazóktól is.
Betegségek utazás alatt - Mire figyeljen utazáskor?
Sokan választanak távoli országokat úti célként, ilyenkor a többórás utazás kisebb-nagyobb rosszulléteken kívül akár komolyabb problémát is okozhat. Milyen veszélyek fenyegetik utazás alatt? Mire figyeljen? Hogy orvosolja?
Utazási betegség: Mi okozza?
Az utazási betegség vagy kinetózis egy olyan tünetcsoportot jelöl, amely az egyensúly-érzékelés zavarai miatt alakul ki.
Hogyan tegyük elviselhetőbbé a hosszú repülőutat?
A repülőút sokak számára izgalmas lehet, ám legalább annyian rettegnek a fedélzeten vagy a hosszú üldögélést tartják elviselhetetlennek. Az alábbiakban néhány tanáccsal és praktikus ötlettel próbálunk segíteni a repülőre szállóknak, különösen azoknak, akik hosszabb útra vállalkoznak.
Kell-e védőoltás a nyaraláshoz?
Aki nem csak a poggyászát szeretné biztosíttatni, illetve nem csak baleset esetére szeretné bebiztosítani magát, ha mediterrán, vagy távoli egzotikus országba utazik, de igazán biztonságban szeretné érezni magát, annak fontos tájékozódnia a megfelelő védőoltásokról is.
Utazás, baleset, biztonság
Csonttörés, bokaficam, gyomorrontás, kórházi kezelés, horribilis számla - egyáltalán nem olyan élmények és fogalmak, amelyeket bárki szívesen megőrizne a családi nyaralásról. Mégis, mindössze az üdülni indulók egyharmada gondol a naptej és a törölköző mellett az utasbiztosításra is, ami nélkül pedig nem csak a pihenés, hanem talán az egész életünk is tönkremehet.
belgyógyász, gasztroenterológus
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!