Uniós egészségügyi tanácskozás Budapesten
Az egészségügyi rendszerek egyenlőtlenségének csökkentése, a nővérek életpályamodelljének kiépítése, valamint a tudatos antibiotikum-használat kialakítása.
Ezek a témák szerepeltek azon a kétnapos tanácskozáson, amelyet az uniós tagországok tiszti főorvosai, főnővérei és antibiotikum-rezisztenciával foglalkozó szakemberei részvételével tartottak Budapesten - tájékoztatta a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkársága kedden az MTI-t.
A hétfői és keddi konferencián a három szakmacsoport képviselői mellett az Európai Bizottság, az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ, valamint az Egészségügyi Világszervezet európai regionális irodájának vezetői, szakértői is részt vettek - olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben.
A tiszti főorvosok tapasztalatot cseréltek országaiknak az egészségügyi folyamatokat és szervezetrendszereket érintő változásairól. Megvitatták az országos szűrési programok tapasztalatait, valamint a népegészségüggyel kapcsolatos aktuális egészségügyi, egészségpolitikai kihívásokat. Áttekintették a szezonális influenzával kapcsolatos tapasztalatokat is.
Nővérképzés, gyermekkori védőoltások, antibiotikum-rezisztancia
A főnővérek a nővérek képzésével, továbbképzésével foglalkoztak. Az ápolói szakma elismertségének javítására, valamint a képzett nővérek pályán maradásának és otthon maradásának segítéséért tárgyaltak az életpályamodellek kiépítéséről és fejlesztéséről is.
A tiszti főorvosok és főnővérek közös szekcióülésén egyeztettek a hónap elején szintén Budapesten megrendezett, a gyermekkori védőoltásokkal foglalkozó szakértői konferencia tagállami következtetéseiről. Szó volt arról, hogy a tagországok milyen stratégiákkal, intézkedésekkel járulhatnak hozzá a gyermekkori védőoltásokkal való lefedettség növeléséhez Európában.
Az antibiotikum-rezisztenciával foglalkozó szakemberek ülésén ismertették az antibiotikumok körültekintő alkalmazását népszerűsítő európai antibiotikum nap 2011-es programját.
A három szakmacsoport együttes ülésén az egyre aggasztóbb méretű antibiotikum-rezisztenciával foglalkoztak. A résztvevők megvitatták, milyen együttműködésre, intézkedésekre van szükség az antibiotikum-rezisztencia terjedésének kezeléséhez, illetve megakadályozásához - olvasható a közleményben.
Fertőző betegségek és antibiotikumok |
A penicillin feltalálását követően addig gyógyíthatatlan betegek millióit lehetett megmenteni a haláltól. Hivatalos orvosi fórumokon is a fertőző betegségek végleges leküzdéséről beszéltek. Napjainkra azonban kiderült: szó sincs erről, sőt, az antibiotikumok elterjedésével új problémákkal kellett szembesülnünk. Óvatosan az antibiotikumokkal!>> |
(MTI)