Neuropátia
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A neuropátiának három formáját különböztetjük meg: az érző idegek károsodása, melyet szenzoros neuropátiának nevezünk, a mozgató idegek károsodásával járó úgynevezett motoros neuropátia és a vegetatív (akaratunktól függetlenül működő) idegrendszert érintő úgynevezett autonóm neuropátia.
A cukorbetegségben kialakuló szövődmények egyik jellegzetes formája az idegrendszer károsodása, melyet neuropátiának nevezünk.1 Tekintettel arra, hogy az idegrendszer az egész szervezetet behálózza, és szinte minden élettani működésre hatással van, ezért károsodása igen változatos és súlyos következményekkel jár.
A szenzoros neuropátia az érző-funkciók zavarát eredményezi, a motoros neuropátia az érintett idegek által ellátott izomcsoportok működésének romlásában nyilvánulhat meg, az autonóm neuropátia pedig számos szerv és szervrendszer (szív- és érrendszer, gyomor- és bélrendszer, húgy- és ivarszervek stb.) működészavarában játszik szerepet.
A szenzoros neuropátia alapvetően két egymással ellentétes tünetcsoportot hozhat létre. Egyrészt az érzőidegek károsodása kóros érzetek (fájdalom, furcsa érzések) formájában jelentkezhet, másfelől a normális érzések csökkenését vagy akár megszűnését eredményezheti. Ezen utóbbi működészavar azt jelenti, hogy a normál esetben védekező szerepet betöltő fájdalomérzés csökken, vagy akár teljesen meg is szűnhet.
A fájdalomérzés romlása azzal járhat, hogy – elsősorban az alsó végtagokon – a kisebb-nagyobb sérülések észrevétlenek maradnak annak minden következményével. A cukorbetegekben a rossz anyagcserehelyzet és a tartósan magas vércukorszint eredményeként a kialakuló érszövődmények miatt a lábon keringészavar jelentkezik, mely a szövetek vérellátásának romlása által az esetleges sebek gyógyulási folyamatát rontja. Az is ismert, hogy cukorbetegekben a rossz anyagcsere miatt a kórokozókkal szembeni védekezőképesség romlik, így a kisebb bőrsérülések is könnyebben elfertőződnek, és sokkal nehezebben gyógyulnak. Mindezek eredményeként a láb bőrén kialakuló, észrevétlen sérülések cukorbetegek esetében könnyebben elfertőződnek, és a keringészavar, valamint a fertőzésekre való fokozott hajlam talaján kialakul az úgynevezett diabéteszes láb (nehezen gyógyuló súlyos fertőzések, fekélyek) klinikai képe.
Mint látható, a diabéteszes láb kialakulása több okra vezethető vissza. Létrejöttében a neuropátia mellett a kis- és nagyér szövődmények (keringészavar), strukturális csont- és ízületi elváltozások (láb megváltozott statikája), bőr és körömeltérések, traumák, fertőzések játszanak szerepet. A neuropátia mindhárom formája fontos szereppel bír, ugyanis a motoros neuropátia hozzájárul a láb statikájának megváltozásához, az autonóm neuropátia a verejtékelválasztás zavarán keresztül a láb bőrének kiszáradásához, fokozott sérülékenységéhez vezet.2 Mindazonáltal mai ismereteink szerint a fentebb ismertetett érzőideg károsodás, a szenzoros neuropátia kialakulása jelenti a legnagyobb veszélyt, és ez játssza a legfontosabb szerepet a diabéteszes láb kialakulásában.3 Mind a neuropátia, mind a diabéteszes láb a cukorbetegek életminőségét és életkilátásait érthető módon rontják, és adatok igazolják, hogy a fejlett ipari országokban a nem traumás eredetű láb amputációk több mint a felét cukorbetegeken végzik.4,5
A diabéteszes láb kialakulása odafigyeléssel, gondos lábápolással megelőzhető, illetve megjelenése esetén rendszeres lábápolással és komplex kezeléssel megakadályozható, hogy a kisebb kezdeti elváltozások súlyosbodjanak, és kialakuljon a makacs fertőzésekkel járó kórkép, melynek eredményeként az elhanyagolt esetekben amputáció lehet a következmény. Rendszeres orvosi vizsgálattal, a szenzoros neuropátia megfelelő gondozóhálózatban történő szűrésével hazánkban minden cukorbetegnek adott a korai diagnózis és a megfelelő terápia lehetősége.
Referencia:
Pfizer Kft. 1123 Budapest, Alkotás u. 53. MOM Park „A” épület, Tel.: +36-1-488-3700,
Anyag lezárásának dátuma: 2019.06.27., PP-CNS-HUN-0035
Szájüregi gyulladások
Szponzorált tartalomAz orvosi zsályás gél hatásos afták és szájüregi gyulladások kezelésében. (x)
Lézeres szemműtét
Szponzorált tartalomVajon miért ilyen népszerű a lézeres szemműtét? Utánajártunk. (x)
A cukorbetegség elhanyagolt szövődményei
A cukorbetegség az inzulintermelés vagy az inzulinhatás zavara következtében kialakuló olyan állapot, mely érinti a teljes szervezet szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcseréjét, valamint befolyásolja az energiaháztartást.
A nem kezelt neuropátia következményei
Általában a diabétesz mindegyik szövődményére igaz, hogy rossz anyagcserekontroll, tartósan magas vércukorérték esetén a szövődmények kialakulása és progressziója felgyorsul. Jó anyagcsere-beállítás esetén a szövődmények kialakulása megelőzhető, illetve lassítható.
Égető jellegű lábfájdalom gyötri? - Hová fordulhat?
Ha állandó alsóvégtagi fájdalma van, annak jellegéből, valamint kisugárzásából lehet következtetni az okokra.
Miért kell a cukorbetegek vércukorszintjét beállítani?
A diabetes mellitus napjaink egyik leggyakoribb, nem fertőző betegsége. A kialakulása szempontjából különböző típusai ismertek. Gyermekkorban az 1-es típusú diabétesz a gyakoribb, míg idősebb korban inkább a 2-es típusú fordul elő, azonban emellett más diabétesztípusok (terhességi, gyógyszer okozta vagy az úgynevezett MODY stb.) is ismertek.
Diabéteszes neuropátia - A hipoglikémia észlelésének zavara
Ha a vércukorszint 3,5 mmol/l (70 mg/dl) érték alá esik, gyengeségérzés, remegés, verejtékezés és szívdobogásérzés észlelhető a szervezetben. Azoknál a betegeknél, akiknél autonóm neuropátia alakult ki, a tünetek nem jelentkeznek, ami nehézzé teszi a hipoglikémia észlelését.
A diabéteszes neuropátia emésztési tünetei
A diabéteszes neuropátia a cukorbetegség mikrovaszkuláris szövődménye, melyet az idegeket oxigénnel és tápanyagokkal ellátó vérerek gyengülése okoz.
Lábápolási tanácsok cukorbetegeknek
A száraz bőr komoly veszélyforrást jelenthet, hiszen a hámréteg fontos védőfunkciót lát el a fertőzések megelőzősével kapcsolatosan, így ennek sérülése, akár apró sérülések formájában is behatolási kaput jelent a kórokozóknak.
6 diétatipp a diabéteszes neuropátia megelőzésére
Cukorbetegként már tudja, hogy mindaz, amit megeszik, és amikor eszi, hatással van a vércukorszintjére. A cukorbetegség és a diéta szinte együtt jár. A helyes étkezés sokat segíthet abban is, hogy védje az idegeit a diabéteszes neuropátiától.
diabetológus, endokrinológus, belgyógyász
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!