Cukorbetegség - Hányás, hányinger és étkezési ritmus

szerző: Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor - Springmed
megjelent:

Hogyan étkezzen a cukorbeteg hányingerrel, hányással járó társbetegségek fellépésekor? A hányinger, hányás a megszokott étkezési ritmust nehezíti.

Kézenfekvőnek tűnhet, hogy ha a cukorbeteg nem vagy kevesebbet eszik, nem vagy kevesebb inzulint is kell kapnia. Ez azonban nem így van.

Hasmenés
A hasmenés számos betegség tünete lehet, például fertőzésé, ételmérgezésé, coeliakiáé, gyulladásos bélbetegségeké, sőt gyerekeknél alsó lebenyi tüdőgyulladás, illetve gyakran vakbélgyulladás is állhat a hátterében. A hasmenésről bővebben

A hányinger, hányás valamely társbetegség tünete lehet. Ilyenkor pedig az inzulinszükséglet nem csökken, hanem nő.

A legfontosabb teendő ezért a szokásos inzulinadag beadása és a gyakoribb vércukor-ellenőrzés mellett az adott időtartamra eső szénhidrátmennyiség bevitele a megfelelő formában.

Ha a beteg folyékony-pépes táplálékot képes fogyasztani, ez lehet a megfelelő beviteli forma, ami a kívánt szénhidrátmennyiség mellett a szükséges folyadékfelvételt is biztosítja.

A folyadék pótlására is ügyelni kell

A téma cikkei

Alkalmas lehet e célra vízben főtt krumpli pépesített formája, sárgarépapüré, reszelt alma, banánpüré, rántott leves. Természetesen a felsoroltak szénhidráttartalma különböző, a szükséges mennyiség kiszámítandó.

Előfordulhat, hogy a beteg ezt nem, de folyadékot, pl. enyhén citromos limonádét vagy teát még el tud fogyasztani, leghelyesebben gyakran (fél-egy óránként), alkalmanként csak kis mennyiséggel (1/2-1,5 dl) terhelve a gyomrot.

Ha a táplálékbevitel e formája sem biztosítható, infúziós folyadék- és szénhidrátpótlás szükséges, ami feltétlenül kórházi ellátást igényel.

Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség

Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség borító

A kiadvány fülszövege: " Melyek a cukorbetegség fő típusai? Mi okozza a cukorbetegséget? Megelőzhető, illetve elkerülhető-e a cukorbetegség? Mi a táplálkozási piramis, és mi a jelentősége? Mit jelent a cukorbetegség "komplex kezelése"? Miért szükséges a vércukor önellenőrzés? Milyen gyakran mérjen vércukrot a cukorbeteg? Hogyan előzhetők meg a cukorbetegség szövődményei? Hol gondozzák a cukorbeteg terhest? A diabetológus-belgyógyász szerzőpáros ilyen és ehhez hasonló, a gyakorló cukorbeteg mindennapjai során leggyakrabban felmerülő kérdéseit gyűjtötte össze a kötetben. Ajánljuk a könyvet azoknak a cukorbetegségben szenvedőknek, akik többet szeretnének tudni a betegségükről és tudatosan kívánják a szükséges lépéseket végezni a cukorháztartás tartós egyensúlya és a jobb életminőség érdekében."

Szerző(k) - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor
Szakmai lektor: Dr. Hidvégi Tibor
Felelős szerkesztő: Dr. Igazvölgyi Katalin
Felelős kiadó és főszerkesztő: Dr. Böszörményi Nagy Klára
Tipográfia és borítóterv: Németh János
SpringMed Kiadó, 2007, 208 oldal
www.springmedkonyvaruhaz.hu

(Springmed)

Cikkajánló

Hányinger és hányás: milyen betegségekre utalhat?

Bak Marianna, biológus szakfordító
Hányinger
A hányinger és hányás számos különféle betegség velejárója lehet. Az okok szerteágazóak, állhat a háttérben emésztőrendszeri, szív- és érrendszeri, urológiai és még számos betegség. A következőkben áttekintjük, melyek a leggyakoribb okok.
Edzés és fejfájás
Edzés és fejfájás

Mennyire veszélyes a terheléses fejfájás?

Aranyér megelőzés
Aranyér megelőzés

Táplálkozás aranyérre hajlamosak számára.

WEBBeteg - Füzesi Zsuzsa, fordító
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bodó Mariann, fordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.