A futószemölcs
lektorálta: Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos frissítve:
A futószemölcs (lapos szemölcs, verruca plana) egy olyan jóindulatú bőrnövedék, melyet a humán papilloma vírus (HPV) bizonyos törzsei okoznak.
A verruca plana, nevéhez híven lapos, bőrből alig kiemelkedő, bőrszínű szemölcs, mely általában csoportosan fordul elő a fertőzött személy bőrén. Bármely életkorban kialakulhat a fertőzés, de többnyire pubertáskorban (12-18 éves kor) és legyengült immunrendszerű páciensek körében jellemző a megjelenésük.
A futószemölcs okai és a fertőződés módjai
A szemölcsöket, köztük a futószemölcsöt is a HPV családjába tartozó vírusok okozzák, a futószemölcsöket a HPV 3,10, 28 és 49-es típusa idézi elő. A fertőződés legáltalánosabb módja emberek közti közvetlen bőrkontaktus. A vírus átvitelét megkönnyíti, ha a bőr sérült, vágások, horzsolások, karcolások vannak rajta. A vírus igen könnyen terjed a fertőzött bőrfelületről a testfelszín más részeire, akár borotválkozást követően is történhet fertőződés. A futószemölcs megsértésével a vírus terjedése könnyebb, akár több száz szemölcs is kialakulhat a test más részein.
A téma cikkei - Szemölcsök |
3/1 Mi okozza a szemölcsöt és milyen típusai vannak? |
A futószemölcs jellemzői:
- A futószemölcs a testen bárhol előfordulhat (nyakon, arcon, csuklón, térden), de gyermekeknél az arcon jellemző a megjelenése. Férfiak körében a borotválkozással érintett területeken jelenik meg gyakrabban, míg nőknél a lábon figyelték meg gyakoribb előfordulását, szintén a szőrtelenítési eljárásnak (borotválás) köszönhetően.
- A futószemölcsök kisebbek és egyenletesebb felszínűek, mint a többi szemölcs. Jellemzően a nevükre (lapos szemölcs) nem emelkednek ki a bőrfelszínből. Mivel laposak és küllemük nem utal a bőr szarurétegének túlburjánzására, a páciensek tévesen azt hihetik, ha pigmentáltak, hogy szeplőről, esetleg napozástól kialakuló pigmentfoltokról van szó.
- Jellemzően csoportosan fordulnak elő, 20-100 darab futószemölcs is megjelenhet egyidejűleg.
- Általában 2-5 mm nagyságúak és a páciens bőrszínének megfelelően színük a pirosastól a barnáig változik. A környező bőrfelület színéhez viszonyítva lehetnek sötétebbek vagy világosabbak.
A futószemölcs kezelése
A futószemölcs fertőzés évekig fennállhat, ugyanakkor kezelés nélkül el is múlhat. Fertőzés fennállása esetén, már a szemölcsök megjelenésekor érdemes orvosi segítséget igénybe venni, annak érdekében, hogy az „otthoni” módszerek nehogy a vírus továbbterjedését és ezzel a szemölcsök elszaporodását okozzák.
Forrás: WEBBeteg
Magyar Zsuzsanna, újságíró-szerkesztő
Lektorálta: Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos