A futószemölcs

szerző: Magyar Zsuzsanna, újságíró-szerkesztő - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos frissítve:

A futószemölcs (lapos szemölcs, verruca plana) egy olyan jóindulatú bőrnövedék, melyet a humán papilloma vírus (HPV) bizonyos törzsei okoznak.

A verruca plana, nevéhez híven lapos, bőrből alig kiemelkedő, bőrszínű szemölcs, mely általában csoportosan fordul elő a fertőzött személy bőrén. Bármely életkorban kialakulhat a fertőzés, de többnyire pubertáskorban (12-18 éves kor) és legyengült immunrendszerű páciensek körében jellemző a megjelenésük.

A futószemölcs okai és a fertőződés módjai

A szemölcsöket, köztük a futószemölcsöt is a HPV családjába tartozó vírusok okozzák, a futószemölcsöket a HPV 3,10, 28 és 49-es típusa idézi elő. A fertőződés legáltalánosabb módja emberek közti közvetlen bőrkontaktus. A vírus átvitelét megkönnyíti, ha a bőr sérült, vágások, horzsolások, karcolások vannak rajta. A vírus igen könnyen terjed a fertőzött bőrfelületről a testfelszín más részeire, akár borotválkozást követően is történhet fertőződés. A futószemölcs megsértésével a vírus terjedése könnyebb, akár több száz szemölcs is kialakulhat a test más részein.

A téma cikkei - Szemölcsök

3/1 Mi okozza a szemölcsöt és milyen típusai vannak?
3/2 A szemölcs eltávolítása, kezelése
3/3 Szemölcsök: a leggyakrabban feltett kérdések

A futószemölcs jellemzői:

  • A futószemölcs a testen bárhol előfordulhat (nyakon, arcon, csuklón, térden), de gyermekeknél az arcon jellemző a megjelenése. Férfiak körében a borotválkozással érintett területeken jelenik meg gyakrabban, míg nőknél a lábon figyelték meg gyakoribb előfordulását, szintén a szőrtelenítési eljárásnak (borotválás) köszönhetően.
  • A futószemölcsök kisebbek és egyenletesebb felszínűek, mint a többi szemölcs. Jellemzően a nevükre (lapos szemölcs) nem emelkednek ki a bőrfelszínből. Mivel laposak és küllemük nem utal a bőr szarurétegének túlburjánzására, a páciensek tévesen azt hihetik, ha pigmentáltak, hogy szeplőről, esetleg napozástól kialakuló pigmentfoltokról van szó.
  • Jellemzően csoportosan fordulnak elő, 20-100 darab futószemölcs is megjelenhet egyidejűleg.
  • Általában 2-5 mm nagyságúak és a páciens bőrszínének megfelelően színük a pirosastól a barnáig változik. A környező bőrfelület színéhez viszonyítva lehetnek sötétebbek vagy világosabbak.

A futószemölcs kezelése

A futószemölcs fertőzés évekig fennállhat, ugyanakkor kezelés nélkül el is múlhat. Fertőzés fennállása esetén, már a szemölcsök megjelenésekor érdemes orvosi segítséget igénybe venni, annak érdekében, hogy az „otthoni” módszerek nehogy a vírus továbbterjedését és ezzel a szemölcsök elszaporodását okozzák.

WEBBeteg.hu logóForrás: WEBBeteg
Magyar Zsuzsanna, újságíró-szerkesztő
Lektorálta: Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos

Cikkajánló

Szemölcsök - Mi okozza és milyen típusai vannak?

Bak Marianna, biológus szakfordító
Szemölcs
A szemölcsök kellemetlenek, és akár veszélyesek is lehetnek. Némelyek maguktól eltűnnek néhány nap alatt, mások viszont akár hónapokig vagy évekig is makacsul kitartanak.
Emelkedett májenzimértékek
Emelkedett májenzimértékek

Mi okozhatja?

Amputáció
Amputáció

Hogyan birkózhat meg vele? Mi segíthet?

WEBBeteg - Dr. Kádár Eszter
WEBBeteg - Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter
Dermasoul - Német Borbála, klinikai szakpszichológus
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Péntek Róbert, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.