Négy ráktípusban vethető be érgátló terápia

daganatoserek.hu
megjelent:

A klinikai kutatások eredményei és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) finanszírozási döntése alapján jelenleg négyfajta ráktípusban alkalmazhatják az onkológusok a daganatok érfejlődésének gátlását célzó terápiát.

Egyes vastagbélrákok és végbélrákok mellett az mellrákos, tüdőrákos és veserákban szenvedő betegek meghatározott csoportjában bizonyították a terápia hatékonyságát.

A klinikai gyógyszervizsgálatok során eddig négy ráktípus esetében mutatták ki a daganatok érfejlődés-gátlásának hatékonyságát: az eljárás lényege, hogy a terápia során gátolják a ráksejteket abban, hogy kialakítsák saját vérellátásukat, s az oxigén- és a tápanyaghiány nyomán akadályozzák a tumor továbbfejlődését. Mivel azonban univerzális rákgyógyszer nem létezik, mint minden kezelés, az érfejlődés gátlása is csak szigorúan meghatározott körülmények fennállása esetén vethető be a daganatok ellen.

Kemoterápiás kombinációban alkalmazható a terápia egyes áttétes vastagbélrákos és végbélrákos esetekben, áttétes emlőrákban, előrehaladott vagy áttétes veserákban, illetve előrehaladott, áttétes vagy kiújult nem kissejtes, műtéttel nem eltávolítható tüdőrákban.

Ezek ugyanakkor csak a fő szempontok, ezen túl minden egyes esetben a kezelőorvos felelőssége arról dönteni, hogy adott beteg konkrét stádiumában, a kísérőbetegségek, a korábbi kezelések figyelembevételével milyen terápiát javasol.

A pácienst tájékoztatni kell a lehetséges mellékhatásokról és arról is, hogy a klinikai vizsgálatokban résztvevő betegek ugyan rendszerint tovább élhettek jó életfeltételek között, ám mint csaknem minden terápiára, a célzott daganatgátló kezelésekre is igaz, hogy arra másként-másként reagálhatnak az egyes betegek.

A kezelések egyébként sem minden esetben alkalmazhatók rutinszerűen: az emlőrák, a veserák és a tüdőrák esetében az OEP-hez szakmai indokokkal alátámasztott méltányossági kérelmet kell benyújtani a terápia finanszírozása érdekében.

(A daganatoserek.hu cikke.)

Cikkajánló

Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Dr. Cserháti Zoltán, szemész
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.