Melatonin téma
7 hormon, aminek a működését minden nőnek értenie kell
WEBBeteg - Cs. K., fordító, Lektorálta: Dr. Vajda Orsolya, háziorvos
Az agyunk irányítja a gondolatainkat és cselekedeteinket, ám ha a szervezet belső működéséről van szó, a hormonoké a főszerep.
Mitől vagyunk rosszkedvűek?
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
Az egyre rövidülő nappalok és a sokszor borús, esős időjárás rossz hatással lehet a közérzetünkre. Szakértőnk segítségével utánajártunk, hogyan védekezhetünk a téli időszakban sokakat érintő lehangoltság és álmosság tünetei ellen.
A tavaszi fáradtság okai és megelőzése
WEBBeteg - Dr. Nagy László, infektológus

Tavasszal éreznünk kellene, amint az ébredő természet feltölt energiával, mégis ezekben a kora tavaszi napokban sokan bágyadtak, aluszékonyak, az emberek fejfájásról, szédülésről, ingerlékenységről panaszkodnak.
Gyümölfogyasztással is növelhető a melatoninszint
Budai Endokrinközpont - Prof. Balázs Csaba, endokrinológus
Nem csak vitaminpótlás céljából érdemes déligyümölcsöket fogyasztanunk. Segítségükkel kipihentebbek lehetünk, hosszú távon pedig az idegrendszeri elváltozások, szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát is csökkenthetjük.
Rák: az alváshiány is növeli a kockázatot
WEBBeteg - Cs. K., fordító
A kutatók úgy vélik, hogy az alvásban bekövetkezett zavar megakadályozza a melatonin nevű hormon termelését, mely fontos szerepet játszana a rákos megbetegedések elleni védelemben.
Jetlag - az időutazók betegsége
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
Ma már egyre többen engedhetik meg maguknak, hogy távoli tájakra utazzanak. Az utazás eszköze legtöbbször repülőgép, amely a nagy sebesség következtében rövid idő alatt több időzónán is áthaladhat, aminek eredményeképpen biológiai óránk teljesen felborul.
A hangulatzavarok új megközelítése: a biológiai ritmusok eltolódása - 3. rész
WEBBeteg - Dr. Falussy Linda, pszichiáter
A hangulatzavarok kialakulásában számos tényezőt feltételeznek, a depresszió kronobiológiai elméletének fókuszában a biológiai ritmusok áthangolódása áll. A cirkadián elmélet létjogosultságát erősíti a depresszió tüneteinek egy napon belüli (diurnális) ingadozása.
Új szabályozás lépett életbe a fényszennyezés visszaszorítására
antsz.hu
A fényszennyezésnek (éjjeli fényterhelésnek) napjainkban már mélységeiben is egyre jobban ismertek az orvosi, ökológiai és csillagászati következményei. A hazai jogi szabályozásban mostanáig csak a természet védelméről szóló törvényben létezett utalás a fényszennyezésre.
A fényhiány hatása az alvásra
WEBBeteg, otvenentul.hu
Ma már tudományos kutatásokkal alátámasztott tény, hogy a fényhiány erősen hat a belső, azaz biológiai óránk működésére és a hormonrendszerünkre.
Hormonháztartásunk: hogyan változik meg tavasszal?
MTI
Tavasszal az embernek jobb a kedve, többet nevet és jobban érzi magát. Ez elsősorban a kikelettel járó fokozódó napfény jótékony hatásának köszönhető, amely fokozza a szerotonin hormon termelését.