Mi csaphatja be a szondát? Tévhitek a véralkoholszint méréséről

szerző: Dr. Borsi-Lieber Katalin - WEBBeteg
frissítve:

Az alkoholszonda által mutatott értékek befolyásolása csak elhanyagolható mértékben lehetséges. Fontosabb azonban, hogy alkoholfogyasztás után volán mögé ülni valóban veszélyes, és nem a büntetés a fő kockázat.

A zéró tolerancia után sokakban felmerült a kérdés: Miért nem ihatunk egy korty alkoholt sem, ha vezetni fogunk? Hiszen egy pohár bor vagy sör nem árt meg senkinek.

A vizsgálati eredmények azt igazolják, hogy már minimális alkohol elfogyasztása is változást okozhat a viselkedésünkben: például megnő az önbizalom, nő a reakcióidő. Bármilyen kis mértékű is a változás, növeli a balesetveszélyt. Ráadásul ugyanazon mennyiségű alkohol elfogyasztására egyénenként változóan reagál a szervezet.

A véralkoholszint fokozatai

0,03 ezrelékes véralkoholszint: ez az érték a szervezetben lévő szénhidrátok átalakításából származik, nem befolyásolja a szervezet működését. Azoknál a személyeknél mérhető, akik nem fogyasztottak alkoholt.

0,5–1,5 ezrelékes véralkoholszint: Ezt a stádiumot ittasságnak nevezzük. Ennél az értéknél már nő az önbizalom, emelkedett hangulat jellemzi. Megnő a reakcióidő, csökken a térlátás, a finom mozgások összehangoltsága romlik, ami vezetésnél kifejezetten hátrányos.

1,5–2,5 ezrelékes véralkoholszint: Ez a részegség szakasza. A fent említett tünetek fokozódnak. Hányinger, hányás jelentkezhet.

2,5–3,5 ezrelékes véralkoholszint: Ez az érték már alkoholmérgezést jelez. Tudatvesztés, aluszékonyság jellemzi, semmilyen tevékenységre nem alkalmas a mérgezett.

3,5 ezrelékes véralkoholszint < a mérgezett eszméletét veszti, kómába esik.

Véralkoholszint
Hogyan számoljuk ki a véralkoholszintet és milyen tényezők befolyásolják az alakulását?
A véralkoholszintről részletesen

Minek a hatására mutathat tévesen magas értéket a szonda?

A köztudatban a legnagyobb zavart a különböző alkoholtartalmú bonbonok (például konyakmeggy), a dianás cukorka, az erjesztett ételek (például töltött káposzta) vagy a mentolos szájvíz „dilemmája” okozta. Ennek orvoslására és a hiedelmek eloszlatására kísérleteket végeztek a különböző termékekkel.

Néhány konyakmeggyes bonbon elfogyasztását, vagy a reggeli szájápolás részeként a mentolos szájvíz vagy szájspray használatát követően közvetlenül a szonda megfújása akár pozitív eredménnyel is végződhet. Néhány bonbon elfogyasztása nem emeli meg ténylegesen a véralkoholszintünket, de a lehelletünkben nyoma lehet a fogyasztást követő percekben.

Mit lehet tenni?

  • Ha megítélésünk szerint tévesen mutat magas értéket a szonda, jelezni kell a problémánkat, és kérni kell, hogy néhány perc múlva ismételjék meg a vizsgálatot. 5-10 perccel később az eredmény már egyértelműen negatívvá válik.
  • Ennek megfelelően kerüljük vezetés közben az alkoholt tartalmazó bonbonok fogyasztását, mert ezzel elkerülhető a téves eredménnyel járó kellemetlenség.
  • A mentolos szájvíz használata után néhány öblítés tiszta vízzel már kizárja a tévesen pozitív eredményt.
  • Bizonyos gyógyszerek, mint például a svédcsepp, magas alkoholtartalommal bír, ezek használata odafigyelést igényel és a fogyasztásuk után közvetlenül ne üljünk a volán mögé.

Minden kétes esetben vérvizsgálat végzése szükséges, az alkoholfogyasztás megerősítése vagy kizárása céljából. Ennek során kiderül, ha csak a lehelletünkben mutatható ki alkohol, de érdemes elkerülni a hivatalos eljárással kapcsolatos kellemetlenségeket.

Léteznek a szonda által mutatot értéket csökkentő módszerek?

A Giessen-Friedberg egyetem méréstechnikai professzora utánajárt, hogy különböző beavatkozásokkal megtéveszthető-e az alkoholszonda akkor, ha a sofőr valóban ivott, mielőtt a volán mögé ült.

A bonbon nem kibúvó - Az ilyen édességekben olyan kevés a szesz, hogy - bár tényleg jelezhet a szonda - több darab elfogyasztása sem magyarázat a magasabb értékekre. Vitás esetekben pedig vérvizsgálat következik, amikor fény derül a ténylegesen elfogyasztott alkoholmennyiségre.

Jégkocka, jégkrém - Tévhit, hogy a fújás előtt közvetlenül jégkockát kell rágcsálni, vagy jégkrémet nyalni. A hideg kilégzés alacsonyabb vérszintnek megfelelő alkohol értéket mutat, de az eltérés csak minimális, és a korszerű szondák automatikusan 34 fokra korrigálják a hideg lehelet adta vérszintet.

Pénzérmék - Elméleti alapja ennek a nézetnek, hogy egyes pénzérmék (pl. az 5, 20, 200 forintos érme) réztartalma semlegesíti a kilélegzett levegőben lévő alkoholt. Az érme felszíne néhány négyzetcentiméter, míg az alkoholt kipárologtató szájüreg és a garat 50 cm2, a felső légút további 500 cm2, a tüdő pedig 8 m2. Az arányok jelzik, hogy ilyen hatásban nem bízhatunk.

A professzor konklúziója: "Ha autózunk, ne igyunk alkoholt".

(MTI)

Minek a fogyasztása után nem jelez az alkoholszonda?

Néhány dianás cukorka elszopogatása nem okoz fennakadást, a mérések szerint ilynkor az alkoholszonda nem jelez tévesen pozitív értéket.

Felmerült az is, hogy a töltött káposzta elfogyasztását követően, a gyomorban zajló erjedési folyamatnak köszönhetően, olyan savak és gázok képződnek, melyeket a szonda kijelez. Ez a vizsgálati eredmény is negatív értékkel végződött, a közhiedelemmel ellentétben szonda nem jelezett tévesen.

WEBBetegForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Borsi-Lieber Katalin

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Kovácsics Bernadett

Kovácsics Bernadett

Szenvedélybetegségekkel foglalkozó szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Nagy Zsolt PhD

Nagy Zsolt PhD

Addiktológus

Budapest