Pszichés betegségek
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Egy széles körben használt vérnyomáscsökkentő segíthet majd megszabadulnunk rossz emlékeinktől, sőt szorongásos zavarok és fóbiák kezelésére is alkalmas lehet - állapították meg holland kutatók.
Jelentősen gyengítette egészséges önkéntesek pókokkal kapcsolatos rossz emlékeit a propranolol hatóanyagú bétablokkoló szer - mondta Merel Kindt kutatásvezető, az Amszterdami Egyetem pszichológusa.
A Nature Neuroscience című szaklapban közzétett eredmények azért fontosak, mert a gyógyszer új módszert kínál a poszttraumás stressztől és más, rossz emlékekhez kapcsolódó problémáktól szenvedő emberek megsegítésére.
A mostani terápiákban arra tanítják meg az ilyen gondokkal küzdő embereket, hogy új asszociációkat építsenek ki és blokkolják a rossz emlékeket. Kindt szerint a probléma az, hogy az emlékek mégis megmaradnak, és az emberek gyakran visszaesnek.
Állatkísérletek kimutatták már, hogy a félelmet keltő emlékek megváltoztathatók, ha előhívják és másként szilárdítják meg. Ebben a szakaszban érzékenyek az olyan bétablokkolókra, mint a propranolol, amely az agyi idegsejteket célozza meg.
Kindt és csoportja 60 férfit és nőt vont be vizsgálatába. Ennek során a résztvevők enyhe elektromos sokkot kaptak, miközben pókok képeit nézegették, így rögzítették a rossz emléket. Más résztvevőknek sokk nélkül mutatták meg ugyanazokat a képeket, így ők biztonságot kapcsoltak a látottakhoz, félelemtől mentes emléket hoztak létre.
Egy nappal később megismételték a kísérletet úgy, hogy az emberek egyik fele előtte bétablokkolót kapott, míg másik fele placebót. Az előbbi csoportnál lényegesen csökkent a félelmi válasz azokhoz képest, akik nem propranololt vettek be.
"Nem volt különbség a félelmetes és a biztonságos pókokra adott válaszokban. Ez azt mutatja, hogy gyengíthető a mögöttes emlék" - véli Kindt.
(MTI)
Limfocita
Dr. Borsi-Lieber KatalinMennyi a normál értéke? Mi okozhat ennél alacsonyabb vagy magasabb értéket?
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
Az elhanyagolt gyermekek közül négyszer többen szenvednek mentális betegségekben
Azt eddig is tudtuk, hogy az agresszív felnőttek viselkedése többnyire a gyermekkorukra vezethető vissza. (Ezért is hivatkoznak oly sokan a bíróságon arra, hogy nehéz gyermekkoruk volt.) Ennél pontosabb vizsgálatról olvastunk a Medicalxpressben.
A nárcisztikus személyiségzavar világát éljük?
A nárcisztikus személyiségzavarról írt riportunk első részében a szakemberek kifejtették, hogy annak hátterében korai, még a gyermekkorból fakadó szeretethiány, különféle frusztrációk, megbántottságok, rossz életkörülmények állhatnak.
Tériszony - Természetes félelem vagy kóros állapot?
A tériszonytól szenvedő emberek természetellenesen erős félelmet éreznek a magasságtól, illetve a magasból a mélységbe való letekintéstől. Miközben mások élvezik a magaslati kilátást, a tériszonyosok szédülnek, verejtékeznek és a szívük kalapál. Néhányuknál már akkor jelentkeznek a tünetek, ha felmásznak pár fokot egy létrán. Azonban megfelelő kezeléssel a fóbia általában kordában tartható. De hogyan is alakul ki a tériszony, és mit lehet ellene tenni?
Fóbiák: A félelem börtönébe zárva
A fóbiás beteg rendszerint tisztában van a szorongás túlzott mértékével, de az adott tárgyat, személyt, jelenséget a valósnál mégis félelemkeltőbb tulajdonságokkal ruházza fel, majd igyekszik elkerülni a vele való találkozást.
A bétablokkolók működése és hatása
A bétablokkoló típusú hatóanyagok szervezetünk belső szabályozására hatva több kóros folyamatot pozitívan befolyásolnak, mint például a magas vérnyomást, a szívritmuszavarokat, a szívelégtelenséget, az anginák egyes típusait, sőt egyes nem szív-érrendszeri betegségeket is.
Amikor valaki a hányástól retteg: az emetofóbia
A fóbiák igen elterjedt szorongásos betegségek. Ezen belül a speciális fóbiáknak vannak jól ismert és elterjedt formái. A kutyától, a póktól, a magasságtól, a bezártságtól való félelem közismert.
pszichiáter, pszichoterapeuta
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!