Nőgyógyászat
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Mióta menstruálok, folyással küszködöm. Két menstruáció között átlátszós-fehér a váladék, a havibaj elmúlta után pár nappal kezdődik és a következő vérzés előtt pár nappal múlik el. Középidőben általában kicsit erősebb. Ez normális jelenségnek számít? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Teljesen normális a folyamat, semmi oka aggodalomra. A ciklus során a hüvelyváladék jellege, mennyisége és színe is változik, van, akinél picit több, van, akinél nem is vehető észre.
Előfordulhat, hogy olyan méhszájelváltozása van, ami során a hengerhámsejtek kikúsznak a méhszáj felszínére, és bővebb a váladékozás, de ezzel semmi teendő nincs, hacsak nem okoz kifejezett panaszt, vagy gyakori gyulladások talaját nem szolgálja.
Szaknyelven ezt cervicalisationak nevezzük, köznyelvben gyakran méhszájsebnek hívják, de a kifejezés nem pontos, mert semmiféle sebről nincsen szó.
Amennyiben viszketés, fájdalom, vizelési panaszok, égő, csípő érzés, irritáció jelentkezne a hüvelybemeneten, vagy megváltozna a folyás jellege, úgymint bő, törmelékes fehér, vagy sárgás, esetleg szürkés, vagy zöldes, bűzös lenne, akkor kell fertőzésre gondolni.
A leggyakoribb hüvelyfertőzések |
A hüvelyben előforduló baktériumok összetételét és mennyiségét számos tényező határozza meg, illetve egyensúlyát könnyen felboríthatja, például a szervezet hormonális állapota, a táplálkozás, bizonyos gyógyszerek alkalmazása, egyes mosakodószerek túl gyakori alkalmazása. A hüvely a pubertást követően saját baktériumflórával rendelkezik. Ezek közül a baktériumok közül a legfontosabb a lactobacillus, mely védelmet nyújt a kórokozókkal, hüvelyfertőzésekkel szemben. A leggyakoribb hüvelyfertőzések |
Forrás: WEBBeteg
Orvos szakértőnk: Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
Limfocita
Dr. Borsi-Lieber KatalinMennyi a normál értéke? Mi okozhat ennél alacsonyabb vagy magasabb értéket?
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
Mit érdemes tudni a hüvelyflóráról?
Általában, amikor baktériumokról van szó, mindig rögtön gyulladásra, fertőző betegségre gondolunk. Pedig a természetben sem minden fekete vagy fehér. A baktériumok között vannak halálos betegséget okozók, és olyanok is, amik nélkülözhetetlenek az egészséges élethez.
Emésztési panaszok menstruáció idején - Lehet összefüggés?
Számos nőnél a havi vérzés ideje alatt, vagy a megelőző időszakban, az úgynevezett premenstruációs időszakban jelentkezhetnek járulékos tünetek, nem csak az alhasi fájdalom. Ezek összefüggése a hormonális ciklussal kérdéses, kevés vizsgálat foglalkozott a nők beszámolóival, hogy reálisak-e a nők visszatérő panaszai, illetve a jelenség háttere sem tisztázott.
Betegségek, amelyek kapcsán nem is gondolnánk a hüvelyszárazságra
Normál esetben a hüvelyfalat egy vékony, tiszta folyadékréteg síkosítja. Az ösztrogén hormon segít fenntartani ezt a folyadékréteget, így védve az egészséges, rugalmas hüvelyfalat.
Miről árulkodik a hüvelyi folyás?
A hüvelyi folyás sok nőnek okoz olykor-olykor bosszúságot. Ha normálistól eltérő az állaga, a mennyisége, illetve a szaga, akkor az nagy valószínűséggel valamilyen fertőzésre utal, melyet mihamarabb kezelni szükséges. Hogy milyen esetekben érdemes szakemberhez fordulni, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusát kérdeztük.
A hüvely biokémiája egy nőgyógyász szemével
A hüvely anatómiájáról, a biológiai folyamatokról és a hormonális változások hüvelyre gyakorolt hatásáról már nagyon sok ismeretanyaggal rendelkezünk. A kutatások során tapasztalt eredményeket többé-kevésbé sikeresen alkalmazzuk a terápiás eljárásokban.
Hüvelyfertőzés - Megéri orvoshoz fordulni
Hüvelyfertőzésre mit ajánlatos használni? Valószínűleg nem gombásodás, de nem merek orvoshoz fordulni. Mik lehetnek a következményei, és mit használjak rá? A WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
bőrgyógyász, onkológus
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!