A HPV-oltás biztonságos és hatékony

MTI
megjelent:

A humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltás biztonságos és hatékony védelmet nyújt a fiatal lányok és nők számára a méhnyakrák kórokozója ellen - derült ki egy új, független tanulmányból, amely megerősítette az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) korábbi megállapításait.

A londoni székhelyű Cochrane Group tanulmánya a világ különböző tájain élő több mint 73 ezer fiatal lány és nő bevonásával készült 26 korábbi vizsgálat elemzésére épült - írta a BBC News.

A szakemberek kimutatták, hogy a 15 és 26 év közötti nőknél a védőoltások minden 10 ezer nő esetében 341-ről 157-re csökkentette az abnormális méhnyak sejtek kialakulásának a kockázatát, amelynek legfőbb okozója a HPV (humán papilloma vírus).

Az eredmények szerint a beoltást követően ritkán jelentkeznek komoly mellékhatások

A vakcina ellenzői azonban továbbra is kitartanak amellett, hogy a védőoltás ártalmas lehet, aminek lehetőségét alaposan ki kell vizsgálni. Néhány szülő arról számolt be, hogy a lányuk rosszul érezte magát a beoltást követően.

A Cochrane Group tanulmányát megelőzően az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is arra a megállapításra jutott, hogy a HPV-oltás biztonságos és érdemes beadatni.

Az angol közegészségügyi szolgálat (Public Health England, PHE) védőoltásokkal foglalkozó részlegének vezetője, Mary Ramsay elmondta, a tanulmány tovább gyarapítja azon bizonyítékok tárházát, amelyek szerint a HPV-oltás jelenti a leghatékonyabb védelmet a fiatal lányok számára a méhnyakrákkal szemben. Hozzátette: "a 15 és 25 év közötti nők többsége már kapott humán papillomavírus elleni védőoltást Nagy-Britanniában". A Cochrane Group szerint további adatokra van szükség a védőoltás ritkán jelentkező mellékhatásainak jobb megismerése érdekében. Világszerte évente csaknem 528 ezer nőnél diagnosztizálnak méhnyakrákot és közülük 266 ezren halnak bele a betegségbe.

Bővebben

(MTI)

Cikkajánló

A nátha és kezelése
A nátha és kezelése

Ma már számos gyógymód közül választhat.

Portré
Portré

Pásztor Bendegúz orvostanhallgató.

WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Sarkadi Adrien, infektológus, Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter
WEBBeteg - Dr. Sarkadi Adrien, infektológus
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.