Fürdőreakció - A szervezet természetes reakciója gyógyfürdőzés után

Dr. Szilassy Tekla
szerző: Dr. Szilassy Tekla - WEBBeteg
megjelent:

"Négy napos hosszú hétvégét töltöttünk egy gyógyvízéről híres városkában, Harkányban. Hazainduláskor azonban megfájdult a fejem, azóta a térd- és vállfájdalmaim felerősödtek, enyhe hőemelkedésem lett, és valahogy az egész közérzetem rossz. Ezek szerint van, hogy a gyógyfürdő árt, és nem használ?"

Valószínűbb, hogy fürdőreakció lépett fel

Egyáltalán nem biztos, hogy megártott a gyógyfürdő, inkább az a valószínű, hogy Önnél fellépett az úgynevezett fürdőreakció. Ez a szervezet reakciója arra az ingerre, ami őt érte – azaz, hogy a gazdája több napon át meleg, kéntartalmú gyógyvízbe merült.

A meleg víz értágító hatású, javítja a szövetek vérellátását, ezzel enyhítve a fájdalmas izomgörcsöket. Ugyanakkor a hasi szervek erei szűkülnek, gyorsul a salakanyagok kiválasztódása, a szövetek kémhatása előnyösen, lúgos irányban tolódik el, csökken a vér húgysav- és cukortartalma. A reakció a fürdőkúra 3-6. napján kezdődhet, oka, hogy hirtelen nagyobb mennyiségben szabadul fel és kerül a keringésbe salakanyag.

Ehhez jön még a gyógyvíz hatását adó ásványi anyagok, ionok felszívódása bőrön és a légutakon keresztül – mindez megviseli a szervezetet és reagál.

A gyógyfürdőzés után jelentkező panaszok

A reakció erőssége függ az inger erősségétől. Az ízületi panaszokra javasolt kénes, illetve a rádiumos fürdők hatása intenzívebb. A gyógyvíz hőfoka és a fürdés időtartama egyaránt befolyásolja – azaz minél melegebb vízben, és minél többet fürdik, annál hevesebb lehet.

Tünetei közt lehet az említett fejfájáson, hőemelkedésen és ízületi fájdalmon kívül még a fáradékonyság, szédülés, bágyadtság, hányinger, étvágytalanság, szapora pulzus.

A jó hír az, hogy ez a jelenség pár nap alatt magától teljesen megszűnik, különösen így, hogy a fürdőkúra is véget ért. Ezt követően várható a fürdő jó hatása, az ízületi panaszok csökkenése vagy megszűnése, ami aztán hónapokon át kitarthat.

A legjobb eredmény akkor ígérkezik, ha a gyógyfürdőzés nem alkalmankénti, hanem kúraszerű, legalább 2 héten át, napi egyszer, majd kétszer 15-45 percet tart. Természetesen az ilyen, alkalomszerű, pár napos fürdésnek is van jótékony, akár hosszabb távú hatása, de azt javaslom, legközelebb „tartson ki” és igyekezzen hosszabb időt a gyógyulásnak szentelni, így a fürdőreakció lezajlását követően felüdülten érhet haza.

Kapcsolódó Gyógyvizeink - Mikor alkalmazzuk, mikor ne?

Dr. Szilassy tekla reumatológusWEBBeteg
Szerző: Dr. Szilassy Tekla, reumatológus és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos

Frissítve: 2024.07.25. 04:03, Megjelent: 2024.07.25. 04:03
Nem mesterséges intelligencia által készített tartalom. ✓
Címkék: Gyógyfürdő téma, Fürdőzés téma

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Dr. Szabó Roxana belgyógyász szakorvosjelölt

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Varga Dóra

Varga Dóra

Dietetikus

Budapest

Cikkajánló