24 órás ambuláns vérnyomásmérés (ABPM)

Dr. Osikóczki Orsolya
szerző: Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos - WEBBeteg
frissítve:

A magasvérnyomás-betegség Magyarországon (is) népbetegség. Az életkor előrehaladtával előfordulási valószínűsége egyre magasabb. Előrejelzések szerint 2030-ra akár minden ötödik 65 év feletti felnőtt ebben a betegségben szenvedhet. 50 év alatt a férfiaknál, 65 felett pedig a nőknél gyakoribb, 55-65 év között pedig a két nemben a betegség előfordulása kiegyenlítődik vagy egyenlő arányú.

A magas vérnyomás rizikófaktorai és szövődményei

Az elhízás (főként a hasi típusú), az örökletes tényezők és a cukorbetegség is növelhetik a betegség kialakulásának valószínűségét.

A szív- és érrendszeri, illetve az agyi ereket érintő betegségek kialakulásában kiemelkedően magas, és az egyik leggyakoribb kockázati tényező a magas vérnyomás betegség. Szívinfarktus vagy agyi érkatasztrófa után magas a halálozási arány, tartósan vagy átmenetileg visszamaradhat egészségkárosodás, csökken az életminőség.

A vérnyomás értéke normálisan nem állandó, élethelyzetnek, szükségletnek megfelelően – bizonyos határok között – változik. Változik a különböző napszakokban, befolyásolja a fizikai aktivitás, a stressz, az étkezés stb. Ezért az orvosi rendelőben végzett méréssel nem juthatunk elég pontos információhoz. A legpontosabb vérnyomásértékeket az ambuláns vérnyomásmérő készülék segítségével kaphatjuk.

Hogyan történik a 24 órás vérnyomásmérés (ABPM-ambulatory blood pressure monitoring)?

A páciens karjára megfelelő méretű vérnyomásmérő mandzsettát helyeznek, mely egy mobiltelefon méretű, nyakba vagy derékra rögzíthető készülékkel van összekötve. A mandzsettát mindig ruha fölé helyezik, ezért a vizsgálatra vékony, hosszú ujjú ingben, felsőben célszerű érkezni. A szerkezet felhelyezése körülbelül 10 percet vesz igénybe.

A vizsgálat ambulánsan, hétköznapi, megszokott körülmények között (otthon, munkahelyen napi tevékenységek közben) történik, nem pihenőnapon. A gyógyszereket a szokásos módon kell szedni. Ha a vizsgálat előtt nem az orvos utasítása szerint szedte gyógyszereit, a vizsgálatkor se tegye másképp. A gyógyszerszedés változtatása, illetve a nem megszokott körülmények között végzett vizsgálat ugyanis hamis eredményekhez vezet.

A betegnek eseménynaplót kell vezetnie (milyen tevékenységeket végez, éri-e valamilyen stressz, van-e panasza).

Fájdalmatlan, veszélytelen vizsgálat, de a mandzsetta felfújása kis kellemetlenséggel, szorítással jár, ami az éjszaka az alvást zavarhatja.

A készüléket nem szabad levenni, víz nem érheti. A mérések alatt a kart ki kell nyújtani.

Az ambuláns vérnyomás-monitorozás során a vérnyomás és a pulzus hosszabb ideig, általában 24 órán át, a nap minden szakában, tetszőleges gyakorisággal (rendszerint nappal 20, éjszaka 30 percenként) mérhető, egy teljesen automatikus szerkezet segítségével. A mérési adatokat a készülék tárolja, majd a vizsgálat végén számítógépre letölthetőek. A lelet tartalmazza a 24 órás, a nappali és az éjszakai vérnyomás átlagérték ét.

Milyen esetekben alkalmazzák a 24 órás vérnyomás monitorozást?

Fény derülhet a csak időszakosan kialakuló, néhány percig tartó vérnyomáskiugrásokra, melyek közül a hajnalban előforduló esetek a legveszélyesebbek, mivel ilyenkor a leggyakoribb a szívinfarktus, illetve az agyérgörcs. Kimutatható a tartós vérnyomás emelkedés, illetve alkalmas a beállított vérnyomáscsökkentő terápia ellenőrzésére is.

Éjjel, alvás közben normálisan alacsonyabb a vérnyomás. Az éjszakai vérnyomáscsökkenés hiánya vagy túlzott volta fokozott odafigyelésre int.

Előfordulhat, hogy az orvos adott pillanatban normális értékeket mér, máskor azonban kórosan magas értékek lehetnek. A „fehér köpeny szindróma” is gyakori jelenség, amikor a rendelői vérnyomás értéke magas (minthogy egyéb, stresszel járó körülmények között is magas), hétköznapi körülmények között viszont normális.

A fent említett betegségeknél tehát a diagnózis felállításában ez a módszer nélkülözhetetlen.

Tovább A magas vérnyomás szövődményei

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Osikóczki Orsolya

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Dr. Szabó Roxana belgyógyász szakorvosjelölt

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Bodnár Zsuzsanna

Dr. Bodnár Zsuzsanna

Ultrahang vizsgálat

Budapest

Cikkajánló