Hallott már az álcázott magas vérnyomásról?
Az álcázott hypertonia, azaz az orvosi rendelőben mért normális, de a megszokott napi tevékenység során magas vérnyomás gyakori probléma, amely jelentős szív-érrendszeri kockázati tényező.
Egyes vizsgálatok szerint a vérnyomáscsökkentő gyógyszert nem szedők közel 20%-ban fordul elő. Cukorbetegségben szenvedőkben ez az arány 29%.
Egy amerikai vizsgálat szerint férfiak között 24%, a nők között 17,6% volt az álcázott hypertonia gyakorisága, az eseti vérnyomásmérés során talált normális érték mellett. Az álcázott hypertonia az életkor figyelembe vételét követően összefüggést mutatott az esti, az éjszakai vagy a változó műszakban végzett munkával, valamint a munkahelyi megterhelés - az ennek megfelelő munkahelyi kompenzáció aránytalanságával. 10 lehetséges befolyásoló tényező figyelembe vételét követően a váltott műszakban végzett munka továbbra is alapvető, statisztikailag jelentős tényezője maradt a maszkírozott hypertoniának. Az álcázott hypertonia és a teljes heti munkaidő között nem lehetett statisztikailag jelentős összefüggést kimutatni. Következésképpen, az álcázott hypertonia mind az egyén, mind a társadalom szempontjából jelentős probléma.
Az álcázott hypertonia gyakran társul elhízással
Cukorbetegségben az álcázott magas vérnyomás magas szív-érrendszeri kockázatot mutat. Ezzel szemben, a vérnyomás gyógyszerekkel kezelésben részesülő diabeteses, álcázott hypertoniában szenvedő betegek szív-érrendszeri kockázata nem különbözött szignifikáns mértékben a normális vérnyomású személyek rizikójától. Tehát a korai diagnózis és a megfelelő kezelés bevezetése hatékony. Az otthon vagy a munkahelyen, az orvosi rendelőben mértnél magasabb vérnyomás gyanút kell, hogy keltsen az álcázott magas vérnyomás jelenlétére!
24 órás, folyamatos vérnyomás monitorozással (ABPM) diagnosztizálható.
Belgyógyász vagy kardiológus által beállított kezeléssel, ami nem feltétlenül gyógyszeres terápia, a fokozott szív-érrendszeri kockázat jelentősen csökkenthető vagy megszüntethető.
(Dr. Vándorfi Győző, belgyógyász-diabetológus főorvos, Vanderlich Egészségcentrum, Veszprém)