Fül-orr-gégészet
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A felnőtt lakosság 3-5 százalékát érinti a szubjektív, belsőfül vagy idegrendszer eredetű krónikus fülzúgás – leggyakrabban a nők panaszkodnak tinnitusra. A különböző okok miatt kialakult tünet sokaknál okoz stresszt, jelent mindennapi problémát, ezáltal jelentősen ronthatja az életminőséget.
Az elmúlt 20 évben az idegrendszer és a belsőfül működéséről sok új információt szereztünk, hiszen a vizsgálatok minősége és hozzáférhetősége sokat javult, a PET segítségével az anatómiai elváltozások mellett funkcionális mérések is végezhetőek. Az elektronmikroszkópos technika fejlődése a receptorsejtek és idegsejtek pontosabb megismerését, sejten belüli folyamatainak feltérképezését tette lehetővé.
A számos sikeres és sikertelen terápiás próbálkozásainak eredményét összefoglalva német kutatók a jelenleg hozzáférhető egyik leghatékonyabb technológiát dolgozták ki. Az akusztikus CR (coordinated reset) Neuromoduláció a központi idegrendszer koordinálatlan működésének helyreállítását célozza.
Úszáshoz füldugót ajánlanak |
Rendszeresen a hallójáratba jutó klóros uszodai víz hallójáratgyulladást okozhat. Kifejezetten úszásra kialakított füldugó hasznos, mert megelőzi a víz hallójáratba kerülését. Tanácsok a fülbetegségek elkerülése érdekében>> |
Elvi alapja, hogy a receptorsejtek pusztulása vagy az idegek degenerációja újfajta nyugalmi mintázatot hoz létre a hallókéregben, ez okozza a beteg által szubjektíven hallott hangot. Ha ennek a hangnak egy változatát speciális technikával – egy kicsiny, MP3 lejátszóhoz hasonló készülékkel – a fülbe vezetjük, akkor az agykéreg mintegy elfogadja nyugalmi mintázatként a kóros állapotot, így a fülzúgás csökken vagy akár meg is szűnhet. Ehhez több hónapig tartó kezelés, megfelelő kontrollvizsgálatok és készülék beállítás szükséges. A kezelés azokban az esetekben a legsikeresebb, mikor szinuszos keskenysávú fülzúgás a beteg fő panasza.
Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt |
Összefoglalva megállapíthatjuk, hogy a 10 éves németországi kutatásokon alapuló innovatív Akusztikus CR-Neuromoduláció hatásos terápiát ígér a tinnitus kezelésében. A hónapokig tartó kezelés és kontrollok hatására a betegek háromnegyede szignifikáns javulásról számolt be, ami jelentősen hozzájárult az életminőségük javulásához a fülzúgás okozta stressz csökkentése által.
Tüdőinfiltrátum
Dr. Gyulai NóraMit jelent? Hogyan mutatható ki, milyen tünetek utalhatnak jelenlétére?
Nem lát élesen?
Dr. Árvay AnitaUnja már a szemüveget és a kontaktlencsét? Megoldás lehet a lézeres szemműtét! (x)
Fülzúgás: egy gyakori panasz
A fülzúgás jelenségével szinte minden ember találkozott már életében. Zömmel röviden jelentkezik, spontán elmúlik, de ha 1-2 napnál tovább áll fenn, akkor érdemes szakorvost fölkeresni.
Mi okozhat fülzúgást?
A fülzúgás megközelítőleg fél millió ember életét keseríti meg hazánkban. A betegség hosszú távon az életminőséget nagymértékben befolyásolja: alvásproblémákhoz, depresszióhoz és tartós fáradtsághoz is vezethet.
Zajártalom - Meddig sípol a fülem?
Pár napja diszkóban voltam, ahol eléggé nagy hangerővel bombázták a fiatalokat. Én kb. 1 órát bírtam ki, és muszáj volt elhagynom a helyiséget. Mikor kint voltam, azt tapasztaltam, hogy zúg, sípol a fülem. - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatában feltett kérdések közül.
Mi a teendő fülzúgás esetén? - Amikor nyaki eredetű a probléma
A fülzúgás sajnos 100 emberből négyet-ötöt is érint, megkeserítheti a mindennapokat, és gyakran teszi lehetetlenné a nyugodt pihenést is. Az esetek jó részében a tünetek mögött stressz, zajártalom, fertőzés vagy fül-orr-gégészeti probléma áll, de gyakran előfordul, hogy mozgásszervi okokra, leginkább a gerinc nyaki szakaszának érintettségére vezethető vissza az idegőrlő búgó, zúgó vagy zakatoló hang jelentkezése.
A fülzúgás okai és kezelése
A fülzúgás (tinnitus) búgó, csengő, csiripelő, esetleg zakatoló hang hallása külső hang hiányában. Lehet egy- vagy kétoldali, de sokszor a fejében érzi a beteg - mintha belülről szólna.
Fülzúgás - Bele kell törődnöm?
Az én koromban bele kell törődnöm a helyzetembe, vagy esetleg van lehetőség a fülzúgás megszüntetésére? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Légzőszervi betegségek
Mozgáshiány okozta betegségek
Fül-orr-gégész
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!