Mikor szükséges feltétlenül eltávolítani a bölcsességfogat?
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:
Bölcsességfognak a leghátsó őrlőfogat nevezzük, mely már 14 éves korban elkezd kinőni az állkapocsból. Az íny áttörésének ideje a 18. és 25. életév között következik be. Nem mindenkinek nőnek ki a bölcsességfogai, és nem minden esetben kell eltávolítani őket.
Kihúzni vagy kioperálni csak akkor szükséges, ha problémát okoz, például mert nincs elég hely a számára, aminek a fogak torlódása lehet a következménye. Sokszor gyulladásokat okoz és szuvasodásnak is indulhat, ilyen esetekben jobb megszabadulni a bölcsességfogtól.
Különös figyelmet kell fordítani rájuk, ha a túl keskeny állkapocs miatt korábban már valamilyen korrekciós beavatkozást végeztek - például fogszabályzót kellett viselni -, hogy szükséges esetben időben eltávolíthassák a bölcsességfogakat, mielőtt problémát okoznának.
Kihúzni vagy kiműteni?
Ha a panaszt okozó fogak már teljesen áttörték az ínyt és még növésben vannak, a fogorvos már ki tudja húzni őket. Ha azonban rendellenes helyzetben feküdnek az állkapocsban vagy gyulladások miatt ki kell operálni őket, csak szájsebész végezheti el a beavatkozást. A lábadozás ezt követően néhány napig tart, attól függően, mennyire volt súlyos az eset. Ebben az időben nem szabad dohányozni, mivel az zavarná a vérellátást, így a gyógyulás folyamatát is akadályozná. A tejtermékek fogyasztása 3 napig szintén nem megengedett.
Néhány nap múlva már lehet szilárd táplálékot fogyasztani, a sportolásról azonban mindaddig le kell mondani, míg a kezelőorvos nem engedélyezi. A seb ugyanis könnyen felszakadhat. Óvatosan kell fogat mosni, ám semmiképp se mellőzzük a fogmosást, a seb megsértésétől való félelmünkben sem. Néhány napig antiszeptikus szájöblögető oldat alkalmazása ajánlott.
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos