Korai serdülés: mi lehet az oka és milyen problémákkal járhat?

szerző: Dr. Tar Attila, gyermekendokrinológus - Budai Endokrinközpont
frissítve:

A serdülőkor természetes módon is egyre korábban következik be a fiatalabb generációknál, ezért a legtöbben csak legyintenek arra, ha fiuk vagy lányuk fejlettebb a kortársaiknál. Van azonban egy korhatár, ami alatt már betegséget jelez az, ha gyermekünk pubertás korba lépett.

A nemi érés folyamata

A serdülés természetesen nem egyik pillanatról a másikra következik be, így a nemi érés hosszú hónapok, évek alatt megy végbe (hogy pontosan milyen szakaszokból áll, azt az ún. Tanner-skála mutatja be). A lányoknál a serdülés a mellek megnagyobbodásával kezdődik, míg a fiúknál a herék és a hímvessző növekedésével.

A felgyorsult növekedésért a nemi hormonok felelnek. A folyamatot több belső elválasztású mirigy hormontermelésének: agyalapi mirigy, mellékvese, gonádok (here, petefészek) összehangolt működése irányítja, amelynek generátora a hipotalamuszban termelődő GnRH (gonadotrop releasing hormon), ami lényegében a nemi hormonokat felszabadító anyag.

Hogy pontosan mikor is indulnak be a változások, az genetika és nem függő, tehát viszonylag széles intervallumon belül normálisnak tekinthető. Általánosságban azonban elmondható, hogy lányoknál 8 év alatt, fiúknál pedig 9 éves kor előtt meginduló pubertás már kórosnak tekinthető.

Korai pubertás

A korai serdülésnek több lefolyása lehet. Előfordulhat, hogy a pubertás csupán egy-egy testi változásként lép fel (pl. emlők növekedése, korai menstruáció) és a teljes nemi érés nem tolódik korábbra, ám az is meglehet, hogy a folyamatban szereplő összes stádium korábban megjelenik.

Miért lehet probléma a korai nemi érés?

A túl korán megkezdődő serdülés sok esetben nem csak azzal jár, hogy a gyermek némileg fejlettebb a kortársainál, hanem érdemes idejében orvoshoz fordulni a jelenséggel.

  • A korai pubertás bizonyos esetekben valamilyen központi idegrendszert vagy az endokrin rendszert érintő betegség jele.
  • A túl korán kezdődő érés sok esetben gyorsabban lezárul, hamar befejeződik a növekedés, így a gyermek alacsonyabb testmagasságot ér el, mint az átlagos serdülési folyamat eredményeként.
  • Pszichés problémákat okozhat a gyermeknél, ha fejlődése jelentősen eltér kortársaiétól. Fontos tudni, hogy a testi változásokat nem követi a pszichés érés.

A korai serdülést a hipotalamuszban található idegi központok aktiválódása, vagy valamely nemi hormont termelő szerv érintettsége eredményezi. A kiváltó ok többféle lehet.

  • Központi eredetű - Ritkábban valamilyen agyat érintő probléma: tumor, agyvelő vagy agyhártyagyulladás, fejsérülés
  • Perifériás eredetű - Fokozottá válhat a mellékvese hormontermelése például daganat, genetikai eltérés miatt. Okozhatja a herék vagy a petefészek jó- vagy rosszindulatú betegsége (ciszták, tumor)
  • Az esetek többségében nem lelhető fel semmilyen ok a probléma hátterében, ekkor idiopátiás valódi korai serdülésről beszélünk.
Kövérség és korai pubertás

Vizsgálatok szerint a túlsúlyos fiatal lányok életében az átlaghoz képest korábban köszönt be a pubertás időszaka, míg a sovány lányok később kezdenek serdülni. Hasonló eredménnyel jártak a húsfolyasztást vizsgáló felmérések, a gyermekkorukban sok húst fogyasztó lányok első menstruációja korábban következik be. A fiúk vonatkozásában a vizsgálatok korántsem ennyire egyértelműek, sőt az elhízott fiúk testileg sokszor későbben kezdenek érni.

Az összefüggésért valószínűleg a leptin nevű hormon felelős, ami nem csupán az étvágy szabályozásáért felelős, hanem a testalkatra és a szaporodó szervek működésére is befolyással van. Az emberi zsírsejtek leptint állítanak elő, és minél több zsír halmozódik fel, annál nagyobb mennyiségű leptin van jelen a szervezetben.

Az elhízás és a magas leptinszint önmagában nem vezet a klinikai értelemben vett korai pubertáshoz, azonban magyarázat lehet arra, ha az átlagostól némileg korábban indul meg a lányok serdülése.

A nemi érés késleltetése

Lányoknál 8, fiúknál 9 éves kor előtt megkezdődő serdülés jelei esetén (abban az esetben is, ha csak egy eleme jelentkezik) érdemes gyermekendokrinológust felkeresni. A jelenség sok esetben sikeresen kezelhető, de csak akkor, ha még a serdülőkor befejezte előtt felkeressük a szakembert.

A legfontosabb lépés a korai serdülés kiváltó okának kivizsgálása, annak a kizárása céljából, hogy nem egy komolyabb betegség okozza-e a jelenséget. A diagnosztika során labor, genetikai és képalkotó vizsgálatokkal igyekeznek kideríteni a korai serdülés okát.

Ha betegség (daganat, ciszta, gyulladás) áll a probléma hátterében, úgy gyógyszeres kezeléssel vagy műtéttel az adott betegség kezelése szükséges.

Idiopátiás formában (nem áll kimutatható betegség a korai serdülés hátterében), ami az esetek többségét takarja, gyógyszeres kezeléssel késleltethető a hormontermelődés és így a pubertás. A kezelés átmeneti, a megfelelő időpontban a gyógyszerek elhagyásával ismét aktivizálható a nemi érés.

(Forrás: Budai Endokrinközpont - Dr. Tar Attila, gyermekendokrinológus; További felhasznált irodalom: Mayo Clinic)

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Prof. Dr. Góth Miklós

Prof. Dr. Góth Miklós

Endokrinológus

Budapest

Cikkajánló