A béldivetrikulumok

szerző: Kulcsár Flóra, orvostanhallgató - Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete
lektorálta: Dr. Juhász Dávid frissítve:

A béldivertikulum a bélfal kiboltosulását jelenti, ami a vastagbélben a legjellemzőbb. Ezek általában úgynevezett szerzett pszeudodivertikulumok, vagyis nem veleszületettek, hanem valamilyen külső vagy belső tényező hatására alakulnak ki az élet folyamán és a bélfal két legbelső rétegét érintik.

Előfordulása

A vastagbelek divertikulumai meglehetősen ritkák a harminc évnél fiatalabb korosztályban, azonban a kórkép előfordulása megközelíti az 50 százalékot a nyugati országok hatvan évnél idősebb felnőtt lakosságában.

Több divertikulum egyidejű megjelenését nevezik divertikulózisnak. A kórkép viszonylag ritkán fordul elő Japánban, illetve a nem iparosodott országokban, ami valószínűleg az étrendi szokások különbségével magyarázható.

A vastagbél-divertikulumok keletkezésének egyik legfontosabb tényezője az emelkedett nyomás a szigmabélben (ami a vastagbél utolsó, végbél előtti szakasza). A kialakulás folyamatának kedvez a bél körkörös izomrétegének a megszakadása. A bélrendszer ezen szakaszán a hosszanti izomréteg nem folytonos, így ebben az esetben nem tudja megvédeni a bélfalat a kiboltosulástól. A széklet tömegének csökkenésével járó alacsony rosttartalmú diéta eredményeként fokozódik a bélmozgások erőssége és jelentősen megemelkedik a belső nyomás.

Ez a cikk is érdekelheti Meckel-diverticulum

Könnyen rejtve marad

Anatómiailag a vastagbél-divertikulumok a bélfal kisméretű, zsákszerű, 0,5-1 centiméter átmérőjű kitüremkedései, melyek a vastagbél hosszanti izmai között szabályos elrendeződésben helyezkednek el. Az elváltozások gyakoriak a szigmabélben, azonban súlyos esetekben egyéb vastagbélterületek is érintettek lehetnek. Mivel a divertikulumokat összenyomva a széklet könnyen kiürül belőlük, és a vastagbél külső felszínén zsírréteg veszi őket körül, műtét közben könnyen rejtve maradhatnak.

A divertikulumok szájadékának elzáródását követően kialakuló gyulladásos reakció a divertikulitisz és a peridivertikulitisz. A gyulladás és az elzáródott divertikulumban megnövekedő nyomás perforációhoz, vagyis a bél kilyukadásához vezethet. Az ismétlődő divertikulitisz – perforációval vagy anélkül szakaszos vastagbélgyulladást, a vastagbél falának és környezetének kötőszövetes megvastagodását vagy szűkület kialakulását eredményezheti. A perforáció vastagbél körüli tályogképződéshez, sipolyok kialakulásához és esetenként hashártyagyulladáshoz vezethet.

Az esetek többségében a divertikulózis egész életen keresztül tünetmentes marad.

Tovább Gyanús jelek a vastagbél működéséről

Az érintettek mintegy 20 százalékában alakulnak ki tünetek időszakos görcsrohamok, tartós alhasi diszkomfortérzés, székrekedés vagy hasmenés formájában.

A követéses vizsgálatok arról tanúskodnak, hogy a divertikulumok kialakulásuk korai stádiumában akár vissza is fejlődhetnek, többnyire azonban az idő előrehaladtával számuk és méretük is megnövekszik. Továbbra sem tisztázott, hogy a rostokban gazdag táplálkozás lassítja-e a progressziót, vagy védelmet nyújt-e a divertikulitisszel szemben.

A divertikulitisz többnyire spontán vagy antibiotikus kezelés hatására gyógyul, és viszonylag kevés esetben vagy szükség sebészi beavatkozásra.

Tovább A vastagbél betegségei: gyulladások, jó- és rosszindulatú daganatok

Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete

Kulcsár Flóra, medikus
Lektorálta: Dr. Juhász Dávid

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Dr. Szabó Roxana belgyógyász szakorvosjelölt

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sárdi Krisztina

Dr. Sárdi Krisztina

Belgyógyász, Gasztroenterológus

Budapest

Cikkajánló