Emésztőszervek
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Az egyik legnehezebb időszak egy gluténérzékeny beteg életében az, amikor szembesül a diagnózissal. Bár örül, hogy végre kiderült, mi okozza a hónapok óta fennálló tüneteit, mégis gondterheltté válik, hiszen számtalan kérdés kavarog ilyenkor a fejében. Melyek a legfontosabb dolgok, amelyeket tudnia kell a cöliákiával kapcsolatban?
A fel nem ismert lisztérzékenység veszélyei |
A lisztérzékenység diagnózisára szerencsés esetben már az első tünetek megjelenésekor fény derül, de sokan vannak, akiknél csak kamaszkorban, vagy felnőttként jelentkezik a betegség és korántsem egyértelmű tünetekkel. Melyek a lisztérzékenység tünetei gyermekkorban? A fel nem ismert lisztérzékenység veszélyei>> |
Bár a kezelőorvosa egész biztosan tájékoztatta arról, hogy élethosszig tartó diétát kell követnie, mégis fontos hangsúlyozni ennek fontosságát. Az egészsége érdekében és a további szövődmények (pl. egyéb életintolerancia, béldaganat, stb.) megelőzése végett - még a tünetek megszűnése után is - szigorúan tartsa be a gluténmentes diéta alapelveit! Tévhit az, hogy egyszer-egyszer belefér a gluténtartalmú élelmiszerek fogyasztása, hiszen ezek súlyosan károsítják a beteg bélrendszerét.
Ahhoz, hogy (a lehetőségekhez képest) egészséges diétát kövessen, szüksége lesz egy dietetikusra, aki személyre szabott, minden szükséges tápanyagot tartalmazó étrendet alakít ki Önnek. Sajnos nem elég az, ha Ön tisztában van azzal, hogy mit ehet és mit nem, az étrendből kiiktatott élelmiszereket pótolni kell azért, hogy ne alakuljon ki tápanyaghiány (ezáltal további betegség).
A gluténérzékenység figyelmeztető tünetei |
A lisztérzékenység vagy gluténérzékenység (cöliákia) hosszú időn át lappanghat, kései felismerése azonban súlyos felszívódási zavarhoz és tápanyaghiányhoz vezethet. A gluténérzékenység figyelmeztető tünetei>> |
Remélhetően nem közvetlenül a diagnózis feltárása előtt végzett nagybevásárlást, ugyanis száműznie kell a glutént tartalmazó élelmiszereket a konyhából. A diagnózis felállítása után még véletlenül se forduljon meg a fejében az, hogy elhasználja a megvett alapanyagokat, ezzel ugyanis tovább súlyosbíthatja a betegségét.
Ha a család többi tagját nem érinti a betegség, természetesen nem muszáj gluténmentesen táplálkozniuk, azonban ilyen esetekben is különítse el az Ön által ehető élelmiszereket egy szekrénybe vagy jól záródó dobozokba, elkerülve ezzel a keresztszennyeződés kialakulását.
Kenyér-, pirítós- vagy szendvicssütőből és minden más olyan eszközből, amit nem lehet 100 százalékosan elmosni, érdemes újat vásárolnia. Van olyan beteg, akinél már az apró morzsák is kiváltják a tüneteket.
Miután gluténmentessé varázsolta a konyhát, induljon el vásárlókörútra. Térképezze fel a speciális diétás boltokat és nézzen körül, van-e olyan pékség a környezetében, ahol árulnak gluténmentes termékeket. Jó hír, hogy a nagyobb áruházakban folyamatosan bővül a gluténmentes kínálat, ezért sokszor már ezeken a helyeken is meg lehet oldani a bevásárlást.
Sok embernek először úgy tűnhet, hogy egyszerűbb megvenni a készterméket (pl. kenyeret, süteményt), mint elkészíteni azokat. Kezdetben valóban könnyebbséget jelent egy gluténmentes grízgaluskapor, pizzapor vagy egy süteménypor elkészítése, azonban a diétás élelmiszereknél is igaz az az állítás, hogy a házi készítésű ételek sokkal finomabbak. Nézzen körül a speciális diétás boltokban és ismerkedjen meg az alapanyagokkal. Ha nem akar önmagától kísérletezni, böngésszen a gluténmentes receptekből!
A betegnek alanyi jogon jár személyi adókedvezmény (2015-ben ez havi 5250 Ft-ot jelent), ha önálló keresettel rendelkezik, gyermekek esetében pedig emelt összegű családi pótlék igénylésére van lehetőség. A kedvezményeket a háziorvos/szakorvos által adott igazolással lehet érvényesíteni.
(WEBBeteg - S. J., újságíró)
Diabéteszes neuropátia
Prof. Dr. Barkai LászlóA cukorbeteg útja a neuropátia felismeréséhez és kezeléséhez, illetve megelőzéséhez.
Migrén
Dr. Ertsey Csaba PhD, Med. HabilMikor javasolt megelőző kezelés a migréneseknek? Milyen lehetőségek vannak?
Életeket ment a vastag- és végbélszűrés
November közepén a Kor Kontroll Társaság az Országos Onkológiai Intézettel (OOI) közös nyílt napot tartott, hogy felhívja a figyelmet a vastag- és végbélrák megelőzésének, illetve korai stádiumban történő felismerésének, szűrésének jelentőségére.
Mit kell tudni a vastagbéltükrözésről?
A vastagbéltükrözés a végbél, a vastagbél és a vastagbél-vékonybél átmenet szakaszán előforduló rendellenességek, elváltozások felismerésére irányuló eljárás, melynek során nemcsak diagnosztizálásra, hanem szövettani mintavételre és bizonyos terápiás beavatkozásokra is lehetőség van.
A gluténérzékenység figyelmeztető tünetei
A lisztérzékenység vagy gluténérzékenység (cöliákia) hosszú időn át lappanghat, kései felismerése azonban súlyos felszívódási zavarhoz és tápanyaghiányhoz vezethet.
Nem fejlődik rendesen a gyerek, ha gluténmentesen étkezik?
A cöliákia, más néven autoimmun lisztérzékenység diagnózisa után sok szülőben felmerül, hogy az addig megszokott étrend helyébe lépő gluténmentes alapanyagok és ételek képesek-e biztosítani a gyermek fejlődéséhez szükséges tápanyagokat?
Lisztérzékenység vagy nem-cöliákiás gluténérzékenység?
A régóta ismert lisztérzékenység mellett ma egyre gyakrabban találkozunk a nem-cöliákiás gluténérzékenység elnevezéssel is, amely egy változatos tüneteket okozó, egyre több embert érintő betegséget jelöl. A két kórkép közti eltérést dr. Sárdi Krisztina, a Budai Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus orvosa magyarázza el érthetően.
Hat hónapos korban kezdjünk el lisztes ételeket adni a babáknak!
Hozzávetőleg minden századik ember szenved lisztérzékenységben Magyarországon. Javarészt hajlam kérdése, hogy kialakul-e ez a leggyakrabban felszívódási zavarral járó autoimmun betegség - mondja Dr. Arató András.
Hasfájás, puffadás, krónikus hasmenés - Lehet, hogy Ön gluténérzékeny!
A gluténérzékenység - avagy cöliákia, régi nevén lisztérzékenység - lényegében egy genetikailag meghatározott autoimmun betegség. Ebben a kórképben a szervezet ellenanyagot termel a glutén egyik összetevője, a gliadin nevű fehérje szervezetbe kerülése esetén. Ez a fehérje megtalálható a búzában, rozsban, valamint az árpában is, így fogyasztásuk után kellemetlen tünetek jelentkezhetnek. (x)
Dr. Korponay-Szabó Ilma: a cöliákia nem gyógyítható, de gluténmentes diétával kezelhető
A hatéves korosztály 1,5 százaléka cöliákia betegségben szenved. A köznyelv ezt az állapotot lisztérzékenységnek nevezi. Pontosabb kifejezés a gluténérzékenység, amely minden 80. gyereket érint. Általában 2-3 éves kor között jelenik meg. Fontos lenne mindenkinél időben kimutatni egy gyorsteszttel, amelynek fejlesztése Dr. Korponay-Szabó Ilma nevéhez kapcsolódik.
tüdőgyógyász, allergológus
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!