Csontritkulás
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Egy tanulmány szerint az ösztradiol alacsony szintje, vagy a nemi hormonokat megkötő globulin (SHBG) magas szintje kapcsolatban áll az osteoporotikus töréssel idősebb férfiak esetében.
A tanulmány azt is kimutatta, hogy azoknál a férfiaknál, akiknek alacsony a tesztoszteron szintje és magas az SHBG szintje, nagyobb valószínűséggel figyelhető meg csonttörés.
Korábbi tanulmányok már rámutattak arra, hogy a nemi hormonok koncentrációja a kor előrehaladtával csökken és a törések aránya nő. Mostanra néhány tanulmány már kellőképp megállapította a nemi hormonok és a csonttörés közötti kapcsolatot, és azt, hogy a nemi hormonok szintjének mérése hasznos lehet a mindennapi klinikai gyakorlat számára.
Az új tanulmány 1436, 65 éves vagy idősebb férfit vizsgált körülbelül öt éven keresztül.
A kutatók a nemi szteroid szintjének méréséhez folyadékkromatográfiás és tömegspektrometriás módszereket alkalmaztak. A vegyi anyagok speciális felderítésére és azonosítására nagyon pontos kémiai módszereket használtak.
A kutatás eredményei világosan kimutatták, hogy az ösztradiol és az SHBG szintjei, valamint a törés kockázata között összefüggés van.
A tanulmány továbbá arra is rávilágított, hogy azon férfiak esetében, akiknek alacsony az ösztradiol szintjük, alacsony a tesztoszteron szintjük és magas a SHBG szintjük, több mint háromszor magasabb a törés előfordulásának valószínűsége, mint az optimális hormonszinttel rendelkező férfiak esetében.
Dr. Eric Orwoll, az Oregoni Egészségtudományi Egyetem munkatársa és a tanulmány társszerzője így nyilatkozott: „A mindennapi klinikai gyakorlatban a férfiaknál rendszerint nem mérik az ösztradiol és az SHBG szinteket a csontok és a törések vizsgálata során. Ezt a gyakorlatot kellene módosítani.”
A kutatás eredményei szerint a nemi hormonok – ösztradiol és tesztoszteron – és az SHBG szint mérése az idősebb férfiak esetében segíthet annak megállapításában, melyik férfinél milyen nagy a valószínűsége a csonttörés bekövetkezésének.
Forrás: WEBBeteg
B. M., szakfordító
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Nyílt nap a debreceni reumatológián
Az arthritis és a csontritkulás világnapjaihoz csatlakozva a Debreceni Egyetem szakemberei ingyenes betegfórumot tartanak október 19-én a Klinikai Központban. Az érdeklődők a megelőzésről, a terápiás eljárásokról és a helyes életmódról tájékozódhatnak.
Fáradásos csonttörés: Tünetek és a gyógyulás esélyei
Fáradásos törésről beszélünk, amikor a csontokat érő ismétlődő terhelés következtében a csont állományában úgynevezett mikrosérülések keletkeznek, melyek a csont részleges vagy teljes töréséhez vezetnek. Ilyenkor a csontátépülés zavart szenved, a csontlebontó folyamatok kerülnek előtérbe, azaz az oszteoklasztok aktivitása dominál.
A csonttörések ellátása
Késő ősszel és télen a szánkózó, korcsolyázó gyerekek és a csúszós járdán eleső idősek tipikus sérülése a csonttörés. Mit tegyünk az orvosi segítség megérkezéséig? Mire számíthatunk az orvosnál?
Csonttörések és kezelésük
A váz- és izomrendszert minden nap érik kisebb-nagyobb sérülések. A zúzódások, horzsolások mindennaposak, emellett pedig az egyik legrettegettebb sérülés a törés (fractura), mely szerencsére ritkán fordul elő az ember életében.
Már fiatalkorban tennünk kell a csontritkulás megelőzéséért!
A csontritkulás megelőzéséért egész életünkben tennünk kell. A kiegyensúlyozott és teljes értékű táplálkozásnak, az egészséges életmódnak, valamint a rendszeres fizikai aktivitásnak már gyermekkortól kezdve nagy szerepe van a csontok egészségének megőrzésében.
A leggyakoribb kérdések a csonttörésekről
A csonttörésekkel kapcsolatban számos kérdés felvetődik a betegekben. Összegyűjtöttük egy csokorba a szakorvosnál leggyakrabban elhangzó kételyeket. A kérdésekre Dr. Holnapy Gergely, ortopéd-traumatológus szakorvos válaszolt.
Fájdalomcsillapítás csonttörések esetén
Akinek már volt csonttörése, az tudja, akinek még nem volt, az gondolja, hogy mennyire fájdalmas, ha valamelyik csontunk eltörik. Ezért is érthető, hogy a törés kezelésénél nemcsak a pontos csontegyesítés fontos, hanem a fájdalomcsillapítás is.
Csonttörés
A csonttörés a csont folytonosságának megszakadása. Milyen típusai vannak és hogyan kezelhető?
traumatológus, ortopédus
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!