Probiotikumokkal az allergia ellen

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
megjelent:

Tanulmányok bizonyítják, hogy probiotikumok segítségével megváltoztatható az allergiára adott immunreakció. Amennyiben Ön is azok közé tartozik, akiknek a tavasz kezdete egyet jelent az állandó tüsszögéssel és orrfolyással, a probiotikumok jelenthetik a segítséget.

A legújabb kutatások azt sugallják, hogy a probiotikumok megváltoztatják a szervezet immunválaszát a szezonális allergiára, szénanáthára. A mérföldkőnek számító tanulmány a Clinical and Experimental Allergy című lapban jelent meg.

A probiotikumok a szervezetben, a bélrendszerben természetesen előforduló, úgynevezett jó baktériumok, melyek segítik az emésztést. A bélbaktériumok kényes egyensúlyának felborulása összefüggésben áll egyes allergiás megbetegedésekkel, s vezető tudósok feltételezik, hogy probiotikumokkal javítható a szervezet immunrendszere.

A kutatás során 10 önként jelentkezőt arra kértek, hogy napi egy pohár hagyományos tejet, illetve probiotikus (Lactobacillus casei Shirota-t tartalmazó) tejterméket fogyasszanak öt hónapon át.

A kutatócsoport minden jelentkezőtől vérmintát vett pollenszezon előtt, alatt és után is, hogy ellenőrizzék az immunglobulin E (IgE) szintet.

Jelentősen csökkent az allergiához kapcsolódó molekulák száma

Szénanátha, illetve más allergiás megbetegedés esetén az immunrendszer IgE-t termel a pollenre válaszul, így az fontos szerepet játszik az allergiás reakciókban.

A vérvizsgálat hasonló IgE szintet mutatott mindkét csoport önkéntesei között a kutatás kezdetekor. Azonban azoknál, akik probiotikus italt ittak, szignifikánsan alacsonyabb volt az IgE szint az allergia főszezonban és azt követően.

A probiotikus törzs, melyet a kutatás során kipróbáltunk, megváltoztatta a szervezet immunsejtjeinek válaszát a pollenekre, kiegyensúlyozottabb immunválasz helyreállításával – nyilatkozta Kamal Ivory, a Gastrointestinal Biology and Health at the Institute of Food Research –től.

A kutatás vezetője, Claudio Nicoletti szerint, noha ez csak egy kísérleti tanulmány volt, melyben a résztvevők száma alacsony, le voltak nyűgözve az eredménytől, miszerint a probiotikus készítmény jelentősen csökkentette az allergiához kapcsolódó molekulák számát.

Ugyanakkor a kutatók elismerik, hogy további vizsgálatokra van szükség annak meghatározásához, milyen probiotikumok enyhítik a szénanátha tüneteit.

Egész éven át tartó allergiaszezon

A lakosság egyelőre nem érintett tagjainak is érdemes tisztában lenniük azzal, hogy valaki éppen most is veszélynek van kitéve, már meg is jelentek a tünetei, másnak csak hetek, esetleg hónapok múlva kezdődnek a panaszai. A szakembereknek viszont egész évben szembe kell nézniük a problémával – az allergiás beteget kezelni kell, egyeseknél megelőzni a betegség kialakulását, másoknál az állapot súlyosbodását. Az ok nélkül való őszi megkönnyebbülésről, a laikus tévhitekről, a téli allergia-szezon jellemzőiről és a szabályozás kacskaringós útjáról is beszélgettünk dr. Csáki Csilla allergológus-immunológus szakorvossal. Egész éven át tartó allergiaszezon

(WEBBeteg - Cs.K. Forrás: WebMD)

Cikkajánló

Allergia
Az allergiás eredetű nátha a fejlett országokban igen gyakori, nagyjából az asztmások számának 2-3-szorosa. Cikkünkből megtudhatja, melyek az allergia tünetei, hogyan dönthető el, hogy egy meghűlést kell-e kikezelnünk, vagy allergológussal érdemes kivizsgáltatni magunkat.
Monoklonális gammopátia
Monoklonális gammopátia

Okok és teendők.

Szülés után
Szülés után

A szoptatás segít a fogyásban.

Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész
Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
WEBBeteg összeállítás - Dr. Berki Lucia, tüdőgyógyász, belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest