Strúma téma
A pajzsmirigy-túlműködés leggyakoribb oka - A Graves-Basedow-kór és tünetei
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
Pajzsmirigy-túlműködés esetén a pajzsmirigy túl sok hormont termel, és a fokozott aktivitással összefüggésben megnagyobbodik. Létezik olyan forma, ahol a mirigyben egy túlműködő göb helyezkedik el, de előfordul olyan eset is, amikor egy autoimmun folyamat eredményeként az egész pajzsmirigy fokozottan működik. Utóbbit nevezzük Graves-Basedow-kórnak.
A pajzsmirigy megnagyobbodásának okai
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus

A pajzsmirigy méretének, tapintásának a megváltozása az egyik legbiztosabb jele a pajzsmirigy rendellenes működésének. Az, hogy pontosan mi okozza a pajzsmirigy megnagyobbodását és milyen kezelés szükséges, csak alapos orvosi vizsgálattal állapítható meg.
Mennyi jódra van szükségünk?
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
A pajzsmirigy megfelelő működéséhez biztosítani kell a napi jódbevitelt, ám az adagolásnál nemcsak az életkort, hanem a meglévő betegségeket is figyelembe kell venni.
A pajzsmirigygyulladás és tünetei
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
A pajzsmirigy gyulladásos betegségeit latinul thyreoiditisnek nevezzük, ezek a leggyakrabban előforduló endokrin betegségek. Három fő csoportba oszthatjuk őket: létezik akut, szubakut és krónikus formája is.
Magyarországon is elérhető a vágás nélküli pajzsmirigyműtét
MTI
Magyarországon is elérhetővé vált a pajzsmirigy jóindulatú göbjeinek (strúma) rádiófrekvenciás beavatkozással történő, nyitott műtét nélküli kezelése.