Nyirokrendszer téma
A nyirokrendszer daganatai
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A nyirokrendszer daganatai, más néven lymphoproliferatív betegségek vagy lymphomák (limfómák) a nyirokrendszert alkotó sejtekből indulnak ki. E sejtek sokféle típusa, eltérő működése és elhelyezkedése, a betegségek genetikai háttere és molekuláris jellegzetességei vezetnek ahhoz, hogy a nyirokrendszer daganatai sokrétűek lehetnek, eltérő kezelési lehetőséggel és eltérő gyógyhajlamokkal.
A nyirokcsomók szerepe
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit

A nyirokcsomók a nyirokrendszer részét képezik. A nyirokrendszer felelős részint a szövetközti folyadék vénás rendszerbe történő visszavezetéséért, részint pedig immunrendszerünk bázisa.
Nyirokérnövekedést serkentő rendszert dolgoztak ki a Semmelweis Egyetem kutatói
Semmelweis Egyetem
A Semmelweis Egyetem kutatói - nemzetközi együttműködésben - olyan mRNS alapú rendszert dolgoztak ki, amellyel szervspecifikus nyirokérnövekedés váltható ki; ez a jövőben alapját képezheti egy új típusú terápia kidolgozásának.
A nyirokcsomó-megnagyobbodás okai
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, Dr. Borsi-Lieber Katalin

A nyirokcsomók a szervezetben elszórtan, a nyirokerek mentén elhelyezkedő, a nyirokrendszer részét képező szervek. Kb. 500-600 nyirokcsomó található a nyak, a hónalj, a mellkas, a has és az ágyék régiójában. Szűrő funkciót töltenek be, fő szerepük a kórokozókkal szembeni küzdelem.
Immunrendszerünk működése és zavarai
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
A szervezet legfontosabb védőbástyája az immunrendszer. Ez a roppantul bonyolult és rendkívül komplex védekezőrendszer felelős a szervezetünkbe kerülő baktériumok és vírusok elleni küzdelemért, és a megfelelő védekezés kiépítéséért.
A non-Hodgkin limfóma
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos, Prof. Dr. Kiss Csongor, onkológus
A non-Hodgkin-limfóma több kórképet foglal magába, az egyes típusok több szempontból is eltérnek egymástól, így különböznek az érintettek életkorában, a kezelésre adott válaszban, a folyamat agresszivitásában és a betegség várható lefolyásában.
A nyiroködéma (lymphoedema) okai és tünetei
WEBBeteg - Dr. Borsi-Lieber Katalin
A nyirokrendszer a vénás rendszert kiegészítő elvezető rendszer, amit a nyirokerek és a nyirokcsomók alkotnak. A nyirokerekben áramló nyiroknedv egyirányú áramlását az erekben elhelyezkedő billentyűk biztosítják.
A hajas sejtes leukémia (HCL) tünetei és a betegek kilátásai
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia, belgyógyász, hematológus
A hajas sejtes leukémia (HCL) az úgynevezett B-sejtes non-Hodgkin limfómák közé tartozik, egy közepesen agresszív, de rosszindulatú nyirokszervi eredetű daganat. A betegség a nevét onnan kapta, hogy mikroszkóp alatt, a felszaporodott daganatos sejtek hajszerű rojtos nyúlványokkal rendelkeznek.
A lép megnagyobbodásáról
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
Hol található a lépünk, milyen betegségek okozhatják a lépmegnagyobbodást és hogyan kezelhetőek a tünetet okozó kórok?
A nyiroködéma okai és kezelése
WEBBeteg - Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos
Nyiroködéma esetén a nyirokrendszer elégtelensége miatt fehérjedús folyadék lép ki a szövetek közötti térbe. Ezt a szövetek közötti kóros felhalmozódást nevezik vizenyőnek vagy ödémának.