Nyirokrendszer téma
A nyirokcsomó-megnagyobbodás okai

A non-Hodgkin limfóma típusai, tünetei és kezelése

A nyirokrendszer daganatai

A nyirokcsomók szerepe

Nyirokérnövekedést serkentő rendszert dolgoztak ki a Semmelweis Egyetem kutatói
Immunrendszerünk működése és zavarai

A nyiroködéma (lymphoedema) okai és tünetei

A hajas sejtes leukémia (HCL) tünetei és a betegek kilátásai
A lép megnagyobbodásáról
A nyiroködéma okai és kezelése
Limfóma: A leghatékonyabban gyógyítható rák
Leukémia - Nem csupán gyermekbetegség
A nyirokfilariázis
Nyirokkeringés
Minden szervben és szövetben a sej tközötti hézagokban összegyűjt szövetnedvet a nyirokkapillárisok (hajszálerek) veszik fel, amelyek nagyobb nyirokerekké egyesülnek.
Majd a még nagyobb nyirokértörzsekbe nyílnak, ezután a vénás rendszerbe torkollanak és végül a szívbe jutnak.
A nyirokérrendszer részei az érhálózat mellett a nyirokszervek is, a nyirokszervekhez tartoznak a nyirokcsomók, a mandulák, a lép és a csecsemőmirigy.
A nyirokérrendszer a szöveteket megtisztítja anyagcseréjük bomlástermékeitől, valamint emulgeált formában a bélcsőből felszívott zsírt a vérerek rendszerébe vezeti.
Nyirokrendszer
Az ember nyirokrendszerét nyirokcsomók és nyirokutak alkotják. A nyirokrendszer egyfajta tisztogató, szűrő funkciót lát el, amivel nagyon fontos szerepet játszik a kórokozók elleni küzdelemben, az immunrendszer működésében. A nyirokrendszer erekből és nyirokcsomókból áll.
A szervek és szövetek között összegyűlt szövetnedvet a nyirokkapillárisok (hajszálerek) veszik fel, nyirokerek, majd a még nagyobb nyirokértörzsek szállítják tovább, a nyirok a vénás rendszerbe kerül és végül a szívbe jut.
A szervezetben több nyirokszerv is található, ilyenek a nyirokcsomók, a mandulák, a lép és a csecsemőmirigy.
Fontosabb nyirokcsomók: fül előtti, áll alatti, állcsonti, gerincoszlop előtti, bordaközti, mély hónalji, mély bordaközti, oldalsó, külső csípőtáji, felületes lágyéki és mély lágyéki nyirokcsomók.
Nyirokcsomók
A nyirokcsomók a nyirokrendszer részei, a nyirokérhálózatban lévő változó méretű, bab alakú szűrők. A nyirokcsomók mérete betegség esetén többszörösére duzzadhat. Nyirokcsomók test szerte előfordulnak, rendszerint azonban csoportokban helyezkednek el a test különböző részein.
A nyirokcsomók feladata a nyirokerekben folyó nyirok megszűrése, méregtelenítése. A nyirok a nyirokcsomó tokján át a kéreg alatti öblökbe jut. A nyirokcsomóban lévő számtalan csatorna hálózatot képez, így rendkívül nagy felületen, hatékonyan képes megszűrni a nyiroknedvet, és mire az az elvezető nyirokutakhoz ér, megtisztul.
A nyirokcsomó másik fontos szerepe a nyiroksejtek termelése, melyek a véráramba kerülve segítik a szervezet védekezését a gyulladásos folyamatokban.
A nyirokcsomókban sok B- és T-limfocita található, melyek az immunrendszer fontos elemei.