Lágyéksérv téma
A lágyéksérv tünetei és a sérvműtét

Lágyéksérv csecsemő- és gyermekkorban
Lágyéksérvműtét
A műtéti érzéstelenítés történhet helyileg, gerincközeli módon (epidurális érzéstelenítés), vagy általános érzéstelenítésben (narcosis). A műtét során bemetszést ejtenek a bőrön, a következő lépés a sérvtömlő kipreparálása, majd annak megnyitása.
Az esetleges összenövések oldása után a sérvtartalmat visszahelyezik a hasüregbe. Ezt követően a hashártyát öltésekkel zárják, majd a sérvtömlőt eltávolítják, a sérvkaput öltésekkel vagy mesterséges anyagokkal zárják.
Lágyéksérv
Veleszületett lágyéksérv kb. minden 100. fiúgyermeknél kialakul. 25 év felett a gyakorisága 2% körüli, 50 év felett az előfordulási aránya meredeken növekszik.
Két típusa a veleszületett (a hashártyanyúlvány tökéletlen záródása miatt kialakuló) és szerzett (külső hatásokra kialakuló) lágyéksérv, a kis alig tapintható incipiens sérvtől kezdve egészen a herezacskóba is lenyúló inguinoszkrotális sérvekig.
Az esetek kisebb részében azonban a sérv direkt utat tör magának a hasfalon keresztül, közvetlenül a külső lágyékgyűrű alól eredve, ezek az egyenes, vagy direkt sérvek.
A lágyéksérv típusától függetlenül hasonlóak a tünetek. Az első panasz tartós állás, vagy fizikai munka során a herezacskók irányába, (hölgyeknél a szeméremajkak felé) sugárzó tompa fájdalom lehet, de jelenléte nem szükségszerű. Maga a sérv rendszerint, mint egy rugalmas tapintatú dudor jelenik meg a herezacskók tövénél.