Koponya téma
Apert-szindróma
Üres sella szindróma
Az agyi sérülések kezelése
Crouzon-szindróma
A koponya sugárkezelése - Az orvos válaszol
Koponya-MR
Az agykoponyáról készült MR (mágneses rezonancia) felvételen jól elkülönül a szürke- és fehérállomány, valamint jól vizsgálhatók az agykamrák is. Lehetőség van kontrasztanyag használatával növelni a vizsgálat érzékenységét.
Az MR nagyon részletgazdag képeket készít a különböző szervekről, szövetekről, így alkalmas tumorok, fejlődési rendellenességek, gyulladások, vérzések vizsgálatára.
Az agy betegségeinek többségében (tumor, vérellátási zavarok, fejlődési rendellenességek, gyulladások stb.) a CT-nél általában jobban alkalmazható, pontosabb. A friss vérzések és csontsérülések esetén viszont a CT az érzékenyebb. Az MR-vizsgálat nem végezhető el, ha a beteg hagyományos pacemakert visel és még más beépített eszközök, mágnesezhető anyagból készült fém idegentestek, régebbi típusú ízületi protézisek és fém rögzítőanyagok esetén. Ezekben az esetekben is a CT-t kell választani.
A képen különböző irányokból és mérési módszerekkel készült agyi MR-felvételek láthatók.
Koponya
A fejvázat vagy koponyát 25 csont alkotja, két csoportra oszthatjuk őket; az agykoponya és az arckoponya csontjaira.
Az agykoponya az agyvelő védelmét szolgálja, része a nyakszirtcsont, az ékcsont, a homlokcsontok, a falcsontok, a halántékcsontok. A sziklacsont üregében helyezkedik el a halló- és egyensúlyérzékelő szerv.
Az arckoponya része az ekecsont, mely a csontos orrsövény alsó szakaszát alkotja. Ide tartozik a két orrcsont, a könnycsont, a járomcsont, a felső állcsont a fogmeder nyúlványában lévő fogakkal, a rostacsont, a kemény szájpad hátsó harmadát kitevő szájpadcsont, a fogakat viselő állkapocs és a nyelvcsont.