A hemodialízis menete

szerző: Kósa-Boda Veronika, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

A hemodialízis egy testen kívül zajló vértisztítási eljárás, amire a veseelégtelenségben szenvedő betegeknek van szüksége. A beteg vére a testen kívül egy szűrőn keresztül tisztítódik meg, s tér vissza a vérkeringésbe.

A vese életfontosságú szerv, a krónikus vesebetegség pedig népbetegségnek számít. Ma Magyarországon minden 14. ember veseműködése mindössze 50 %-a a normálisnak, minden 140.-é csak 25 %-os és minden ezredik magyar veseműködése tönkrement és dialízisre szorul. A krónikus vesebetegség csak a legritkább esetekben jelentkezik fájdalommal, az esetek 95 %-ában csak szűrővizsgálattal deríthető ki.

A vese legfontosabb feladata biztosítani a szervezet só- és vízháztartásának egyensúlyát, valamint olyan méreganyagok kiválasztása, amitől légzéssel a szervezetünk nem tud megszabadulni. A veséknek ezen kívül a fehérjék és nukleinsavak bomlástermékeinek, valamint egyes vegyszerek és gyógyszerek kiválasztásában is szerepe van. Mennyiben a vese nem tudja ellátni vértisztító feladatát, transzplantációra, az új szerv megérkezéséig pedig művesekezelésre (dialízis) van szükség.

Vér a testen kívül

– A dialízis mesterséges méregtelenítő eljárás, egy félig-áteresztő membránon (szűrőn) keresztül történő oldott anyagáramlás egy speciális sóoldat segítségével. A dialízis során a szervezetben felhalmozódott fölös vízmennyiség is eltávolítódik. Az eljárás nagyban hasonlít a vese valódi működésére: a vese is sóoldatban oldott mérgező anyagokat és vizet választ ki. A membrán kétféle lehet. A hashártya is alkalmas a szűrésre, ezt peritoneális dialízisnek (PD) nevezzük, a mesterséges szűrővel végzett vértisztítás pedig a hemodialízis (HD) – magyarázta dr. Remport Ádám, belgyógyász nephrológus, hozzátéve: míg a hemodialízis majdnem minden vesebetegnél elvégezhető, a PD csak az esetek 30-40 %-ában.

A HD során a beteg vére testen kívül, a dialízis készülék segítségével egy csőrendszer útján átáramlik át egy szűrőn tisztítás céljából, ahol a toxinok (mérgező molekulák) elhagyják a véráramot. Az életfontosságú anyagok és a vérsejtek a véráramban maradnak, mivel ezek már nem jutnak át a pórusokon. Ezután a megtisztított vér visszatér a testen belüli normális keringésbe. – A vértisztítást egy speciális sóoldat segíti, egy kezelés alatt pedig 60-70 liter vér is megfordul a gépben. Ez úgy lehetséges, hogy a beteg teljes vérmennyisége 12-14-szer is átfolyik a készüléken, 2,5-3,5 dl/perces sebességgel – folytatta a szakorvos.

A hemodialízis során a vért a beteg egyik vénájából, lehetőség szerint egy alkari vénából vezetik ki. Az elegendő mennyiségű vér nyerésének érdekében a kezelést megelőzően egy kisebb operációra van szükség, amelynek során egy érösszeköttetést készítenek a véna és egy artéria közé a nagyobb nyomás és a gyorsabb áramlás biztosítására. A fisztula készülhet könyökárokban, karon vagy akár combon is. A hemodialízis hetente 3 alkalommal minimum 4 órán át tart egy dialízisközpontban, vagy otthon. A HD azonban nem elég a beteg egészségéhez: bármennyire is alaposak a mai szerkezetek, maradéktalanul nem tudják megtisztítani a vért, ezért mellette szigorú diéta tartandó!

Dializált betegek étrendje

Művesekezeléssel a vesefunkciók pótlását végzik, így távolítva el a szervezetből a toxikus anyagokat, helyreállítva a folyadék-, sav-bázis és elektrolit egyensúlyt. Ugyanakkor nem pótolja a vese hormonális (endokrin) funkcióit, a salakanyagok eltávolítása sem teljes, ezért van szükség diétára és speciális gyógyszerek szedésére. Dializált betegek étrendje

Forrás: WEBBeteg
Szerző: Kósa-Boda Veronika, újságíró

Cikkajánló

Az akut veseelégtelenség

Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
Veseelégtelenség
Az akut veseelégtelenség (insufficientia renis acuta) a vese vizeletkiválasztó funkciójának hirtelen bekövetkező csökkenése, illetve súlyos esetben megszűnése.
Metabolikus szindróma
Metabolikus szindróma

Mikor beszélhetünk róla?

PMS
PMS

A fogamzásgátló nem biztos, hogy elég. (x)

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Dr. Kónya Judit, családorvos, Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest