Urológia
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Milyen tünetekkel járhat a mellékhere-gyulladás? Mi okozhatja? Milyen vizsgálatokkal diagnosztizálható? Hogyan kezelhető? Mit lehet tenni a megelőzése érdekében? Cikkünkből kiderül.
A mellékhere a herék mögött elhelyezkedő páros szerv. Egészséges emberben is kitapintható. A hímivarsejtek érésének befejezéséért és azok tárolásáért felelős. A férfi reproduktív rendszer része. Az ondófolyadék 5-10 százalékát adja, mely tartalmazza a spermiumokat.
A mellékhere gyulladása lényegesen gyakrabban fordul elő, mint a heregyulladás. Utóbbi bizonyos vírusfertőzésekre jellemző (pl.: mumpsz, tbc), illetve ha a súlyos mellékhere-gyulladás a herére terjed. A mellékhere lobos elváltozása azért gyakoribb, mert a kórokozók az ondóutakon felszálló módon jutnak fel, és okozzák a szerv érintettségét.
A kiváltó kórokozók az életkortól és a szexuális aktivitástól függenek. Fiatalabb, szexuálisan aktív életkorban jellemzőbbek a nemi úton terjedő kórokozók, míg idősebbeknél a bélflórából származó baktériumok érintik a szervet, mely főleg húgyhólyagkatéter viselésénél a gyakoribb. Ilyen baktériumok azonban rendszeres anális nemi együttlét kapcsán is megjelenhetnek az ondóutakban.
A tünetek heretáji fájdalom, duzzanat, kipirosodás formájában jelentkeznek az esetek többségében, melyhez láz is társulhat. Ondóürülési zavar mellett megjelenő vizelési panaszok a húgyutak érintettségét is felvetik.
A diagnózis elengedhetetlen része a herék fizikális vizsgálata mellett az ultrahangos vizsgálata, lehetőség szerint keringésvizsgálattal. Ugyanis igen hasonló tüneteket produkál (láz nélkül) a herecsavarodás is. Ilyenkor az érintett here a tengelye körül elfordul, meggátolva a saját vérkeringését. Ez sürgősségi ellátást igényel, ugyanis a késlekedés a here elvesztéséhez vezethet. A here keringésvizsgálata megmutatja a különbséget a herecsavarodás és a mellékhere-gyulladás között, hiszen előbbi kórképnél a herében nem mutatható ki vérkeringés, utóbbiban viszont elsősorban a mellékherében igen fokozott keringés észlelhető. A helyes diagnózis felállításában, illetve a súlyosság felmérésében a vér gyulladásos paramétereinek a felmérése is nagy segítséget nyújt. Ha nemi úton terjedő kórokozó felmerül, a bőr- és nemibeteg-gondozóban részletes kivizsgálás is javasolt.
A gyulladás mértéke adja meg, hogy elegendő-e az otthoni kezelés vagy kórházi ellátásra szorul a páciens. Az antibiotikus terápia mellett a herék hűtése és gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazása is igen hasznos.
A megelőzés fontos eleme a megfontolt és rendezett szexuális élet, valamint a herék kímélete. A hólyagkatétert viselők különös figyelmet fordítsanak a katéter rendszeres tisztán tartására, az orvosi utasítások pontos betartására.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Benyó Mátyás PhD, urológus, andrológus szakorvos
Limfocita
Dr. Borsi-Lieber KatalinMennyi a normál értéke? Mi okozhat ennél alacsonyabb vagy magasabb értéket?
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
Azoospermia - Amikor nincs hímivarsejt az ondómintában
Mi okozhat azoospermiát? Mik a rizikófaktorok? Milyen jelek utalnak rá? Miből veheti észre a páciens, hogy nála fennáll ez az állapot? Milyen vizsgálatokkal mutatható ki? Milyen következményei lehetnek? Hogyan lehet kezelni?
A vizelési inger
Hogyan képződik a vizelet? Miért fontos, hogy ez a folyamat rendben történjen, zavartalanul? Milyen hormonok befolyásolják? Milyen vizeletürítési gyakoriság tekinthető normálisnak, mi kórosnak és mi okozhatja, ha kóros? Mit jelenthet, ha valakinek éjszaka is ki kell mennie?
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!