Szívproblémák - Veszélyben a depressziósok?

Medipress
megjelent:

A pesszimista, D-személyiségtípusba tartozó embereknél magasabb lehet a szív-érrendszeri események kockázata, állítja egy új tanulmány.

Amerikai kutatók több, mint hatezer beteg adatait elemezték 49 korábbi tanulmány alapján, amelyek a szív-érrendszeri és lelki egészség, továbbá a D-típusú személyiség közötti összefüggést vizsgálták. Az ilyen embereket a negatív érzések, a pesszimizmus és a szociális gátlások jellemzik.

Az elemzés megállapította, hogy a D-típusú személyiséggel rendelkező szívbetegeknél háromszoros a szív-érrendszeri problémák, így a perifériás érbetegség, az angioplasztika vagy bypassműtét szükségessége, a szívelégtelenség, a szívátültetés, a szívroham és a halálozás esélye. A cikk a Cicrculation: Cardiovascular Quality and Outcomes folyóiratban jelent meg.

D-típusú személyiség, mint rizikófaktor

„A D-típusú személyiségjegyekkel rendelkezőknél általában magasabb a szorongás, a nyugtalanság és a depresszió szintje csaknem valamennyi élethelyzetben, azonban ezeket az érzéseket nem osztják meg senkivel, mert félnek a visszautasítástól” – magyarázta Viola Spek, a hollandiai Tilburgi Egyetem kutatója, a vizsgálat vezetője egy sajtóközleményben. „Eredményeink szerint a D-típusú személyiség előrevetíti a betegséget és a halálozást, függetlenül a hagyományos kockázati tényezőktől.”

A kutatók azt is feltárták, hogy az ebbe a csoportba sorolható pácienseknél háromszor magasabb az olyan pszichiátriai betegségek, mint a depresszió, a szorongás vagy más kórképek kockázata. Ha sikerülne kiszűrni a szívbetegek közül a D-típusú személyiségjegyekkel rendelkezőket, pszichológiai és viselkedési tanácsadással javíthatnánk a szív-érrendszeri betegségek kimenetelét, javasolják a szerzők.

Medipress

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Bodócsi Réka

Dr. Bodócsi Réka

Belgyógyász, kardiológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest

Cikkajánló

Depresszió
A depresszió mára gyakori betegséggé vált, amely világszerte legalább 300 millió embert érint. Kezeletlen esetben a depresszió egy lefelé menő spirált eredményezhet, amely végén a rokkantság, az önellátási képtelenség, sőt akár az öngyilkosság is állhat.